Cigi és okkult balhék : 20 éve került mozikba a Constantine, a démonvadász

Cigi és okkult balhék : 20 éve került mozikba a Constantine, a démonvadász

A mindig laza John Constantine már 20 éve van velünk mozgóképen. 

2005 februárjában, napra pontosan ma 20 évvel ezelőtt került az amerikai mozikba a Francis Lawrence által levezényelt Constantine, a démonvadász, amelyben a közismerten jófej Keanu Reeves alakította a címszereplő okkult nyomozót, aki nem csak a cigit szerette, de a fanyar humort is. A neves évforduló apropóján pedig mondunk néhány érdekességet, amit nem biztos, hogy tudtál a Hellblazer mára már kultikusnak számító adaptációjáról. 

1. John Constantine is képregényhős, de nem úgy. Az önpusztító démonvadász nem Francis Lawrence fejéből pattant ki, Alan Moore képregényíró és Stephen R. Bissette illusztrátor alkotta meg a karaktert, aki először a Swamp Thing 37. számában tűnt fel, később pedig önálló képregénysorozatot is kapott Hellblazer címen. 

2. Constantine pontosan 13 cigarettára gyújt rá a filmben. Talán mondanunk sem kell, hogy a 13-as szám szimbolikus jelentéssel bír, többek közt a keresztény kultúrában is - az utolsó vacsorán is 13-an vettek részt. 

3. Nem Keanu Reeves volt az egyetlen esélyes John Constantine szerepére, akit egyébként a brit zenészről, Stingről mintázott annak idején Alan Moore: Kevin Sapcey és Mel Gibson neve is felmerült. A pletykák szerint viszont a Warner Bros. mindenekelőtt Nicolas Cage-t akarta megfűzni a szerepre. 

4. A szent lándzsa, amellyel a legenda szerint a keresztre feszített Jézust egy római katona leszúrta, náci zászlóba csomagolva tűnik fel a filmben. Ez egyértelmű utalás arra, hogy a lándzsára Nagy Konstantin mellett számtalan uralkodónak fájt a foga, többek közt Adolf Hitlernek is, aki azóta igyekezett megkaparintani az ereklyét, hogy 1908-ban először megpillantotta. 

5. Francis Lawrence-nek a Constantine, a démonvadász volt az első filmje direktorként, korábban főként zenei klipeket rendezett. 

(Fotó: Vertigo)

6. Sok keményvonalas képregényrajongó akadt ki azon, hogy Keanu Reeves egy cseppet sem hasonlít az eredeti karakterre, a színész pedig olyan hálás volt Lawrence-nek, hogy végül mégis ő kapta a szerepet, hogy megvásárolta Constantine ikonikus sörétes puskáját, pontosabban magát a kelléket, és a rendezőnek ajándékozta. 

7. A film női főszereplője, Rachel Weisz is rendesen odatette magát a felkészülés alkalmával, még egy halottasházba is ellátogatott, hogy még inkább elmélyedhessen az általa alakított rendőrnő karakterében. 

8. A Constantine, a démonvadász teljesen szembement a megszokott Lucifer-ábrázolásokkal, ez pedig a karaktert megformáló Peter Stormare-nek köszönhető, az ő ötlete volt, hogy a bukott angyal eltérő megjelenést kapjon. Lucifer ugyanis nem holmi fekete bőrszerkóban, hanem épp ellenkezőleg, egy gengsztereket idéző hófehér öltönyben jelent meg a film végén, a hatás pedig nem maradt el. 

(Fotó: Warner Bros.)

9. Szegény főhősünk nevét valószínűleg nem sokan ejtik ki helyesen, Keanu karaktere ugyanis nem Constan-TEEN, hanem Constan-TINE, vagyis nem Konsztantinnak kellene mondanunk, hanem valójában Konsztantájnak. 

10. Bár a Keanu Reeves nevével fémjelzett alkotás kétségkívül nem egy tipikus képregényfilm, egy dologban mégis csak az: van stáblista utáni jelenete. 

Borítókép forrása: Warner Bros. 

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések