Az ötlet csillagos ötös, a kivitelezés egyes. Rémálmokat okoz a Netflix felskálázós AI-módszere.
AI, az AI megold majd mindent, nekünk embereknek csak hátra kell dőlnünk és élveznünk az életet. Egy sci-fiben ez még megállja a helyét, a valóságban nem annyira. Persze évek óta tombol az AI láz és tény, hogy rengeteg még a kiaknázatlan lehetőség a mesterséges intelligenciában, amik kis szerencsével ténylegesen javíthatnak az életünkön, de ezek mindennapos elérése még messze van. Egyelőre elégedjünk meg vicces AI videókkal, képalapú kereséssel ami megmondja egy növény leveléről, hogy az egészséges-e, AI alapú videókártyákkal, na meg persze az AI alapú felskálázással. Ha belegondolunk, hogy mennyi klasszikus filmremek van, amik mai szemmel már nehezen élvezhetőek egyszerűen az adott korban elérhető technikai határok miatt, akkor tényleg eszünkbe juthat az AI, hiszen mennyire menő lenne már régi kedvenceinket most újra átélni, csak immár 4K-ban.
Így van ezzel a Netflix is, akik annak rendje és módja szerint kísérleteznek is a az AI felskálázással, egyelőre inkább kevesebb, mintsem több sikerrel. Egyes országokban például megjelent a Netflix kínálatában a Bill Cosby nevéhez fűződő klasszikus amerikai sitcom az A Different World, aminek eredeti TV-s minőségi jó ha a 360p-t eléri, Netflixen viszont akár 4K-ban is nézhető (Magyarországon nem), hála az AI-nak.
A gond csak az, hogy ez a felskálázás még gyerekcipőben ját. Tény, hogy az összkép minőségén sokat javított az AI, de a részletekre nem tudott figyelni. A háttérben látható tárgyak, de sokszor még a szereplők is mind bugosak, elmosódottak, összekevert betűkkel kiírt nevek, na meg a borítón is szereplő kislány, akinek frizurájával csúnyán elbánt az AI.