Futó-, úszó-, kerékpárversenyt, labdarúgást vagy épp egy showtánc megmérettetést kell magas színvonalon dokumentálni? Akkor bízd a feladatot profi szakemberre, aki nagy tapasztalattal rendelkezik, és egyéni, kreatív látásmódjával minden egyes képhez ad valami pluszt!
Rendezvényfotózás terén méltán elismert például Özse Attila, aki évtizedes múlttal a háta mögött garantáltan magas minőségű szolgáltatást nyújt. De ahhoz, hogy professzionális színvonalon el tudja látni a munkáját, Neked rendezvényszervezőként a háttérből kell őt támogatnod.
Azért, hogy ez sikerüljön, vegyük most sorra, hogy milyen információkat kell átadni általában egy fotósnak!
Alapadatok: dátum és helyszín
Az igazán jó és nagyon népszerű szakembereknél a naptár sokszor már hónapokkal előre tele van, ezért, ahogy képbe kerülsz az esemény időpontjával és a helyszínnel, azonnal keresd meg a kiszemelt fotóst! Beszéljetek az időtartamról is, és, ha tudja vállalni a feladatot, fixáljátok a részleteket!
Amikor keresni kell fotóst
Ha nem ér rá a fotós, vagy még most keresed a megfelelő szakembert, akkor mindenképp nézd meg a kiszemelt szakember a referenciáit! Van-e köztük sportesemény? Milyen stílusban fotóz? Ezek a kérdések eldöntik már, hogy ő lesz-e az “igazi”. Emellett az is lényeges, hogy milyen határidővel vállalja a retusált képek átadását, és milyen visszacsatolások érkeztek az eddigi munkáira. És persze az ár is fontos, de ha lehet, ne ez döntsön!
Milyen információkra van szüksége?
Ahhoz, hogy a lehető legjobb képek tudjanak elkészülni, jó, ha a háttérből részletes információkat és instrukciókat kap a rendezvényfotós. A helyszínről, időpontról, időtartamról már beszéltünk, de ezek mellett:
- oszd meg vele azt, hogy bel- vagy kültéren lesz-e a fotózás!
- a rendezvény jellegéről (milyen típusú sportesemény, melyik sportág) mindenképp számolj be!
- Bárhol is legyen a program, VIP jegyet feltétlenül adj neki azokra a pontokra (pl. lelátókra), ahonnan a legjobban lehet képeket készíteni. Vagyis azokra a helyszínekre, ahol közel tud férkőzni a sportolókhoz.
- A forgatókönyvet is kapja meg a fotós, és azt is, hogy mi, illetve ki az, akiről vagy amiről mindenképpen készüljön fotó.
- Ugyanennyire fontos az is, hogy mi az, amit semmiképp se örökítsen meg.
- Ha szeretnétek egy-egy versenyzőről közeli, akár portréképet, azt is tudja előre a szakember.
- A stílus és a felhasználás célja is lényeges, mert például más formátum kell egy weboldalra és egy Facebook hírbe, és megint más akkor, ha a sajtó felé kiküldésre kerül.
Sokan azt gondolják, hogy aki fotózással foglalkozik, az biztosan tud eseményképeket is készíteni. Természetesen tud, de nem mindenki specializálódott erre a területre. A sportfotózás pedig az egyik legkülönlegesebb az összes közül, hiszen nemcsak egy-egy pillanatot kell megörökíteni, hanem a küzdelmet, az erőfeszítést, az örömkönnyeket és adott esetben a bánatot is. Így lesz kerek egész a dokumentálás.