A fejlett vezérléstechnikai rendszerekben alkalmazott frekvenciaváltók vektorszabályozással működnek. Kevesen tudják, hogy milyen elven működnek, és vajon hol találhatóak meg ezek a berendezések.
Elsősorban daruk, emelők esetében vannak jelen, illetve ipari felhasználásról beszélhetünk, azonban a sport világában is felmerülhet használatuk. Többek között a sportlétesítmények gépészete kapcsán találkozhatunk a frekvenciaváltókkal, de például a medencék ellenáramoltató rendszereibe is kerülhet ilyen megoldás.
A Theiss Hajtástechnika frekvenciaváltó számos modelljét kínálja, így a legkülönbözőbb igényekre tud megfelelő alkatrészt biztosítani. Nézzük kicsit részletesebben, mi a vektorszabályozás lényege.
Mi a vektorszabályozás?
A motorok működése hagyományos módon mindig a maximális fordulatszámon történik. A frekvenciaváltó használatával azonban változtathatóvá válik a forgási sebesség, ezáltal pedig pontosabb vezérlést és energiamegtakarítást érhetünk el. A vektorszabályozás fejlett motorvezérlési technológia, mely lényege, hogy külön szabályozza a motor mágneses terét és nyomatékát.
A vektorszabályozás tehát lehetővé teszi, hogy az aszinkron motorok nyomatékának és fluxusának valós időben tudjuk elvégezni a precíz szabályozását. Így a motor viselkedése közelít a szervomotorokhoz, biztosítva a gyors reakcióidőt és a pontos sebességtartást.
Hogyan működik?
A rendszerbe épített vezérléseknek valós időben sokszor kell gyorsan reagálniuk a terhelés változásaira. A hagyományos vezérlők gyakran túl lassan vagy nem pontosan kezelik ezeket a módosulásokat, ami túlmelegedést, akadozó működést vagy energiaveszteséget generál. Ezzel szemben a vektorszabályozás folyamatosan figyelemmel kíséri a motor forgórészének pozícióját, valamint az áram- és feszültségviszonyokat.
A beszerzett információk alapján azonnal képes módosítani a mágneses tér irányát és nagyságát, ezzel pedig szabályozni tudja a nyomatékot is. Így válik lehetővé, hogy a motor még nagyon alacsony fordulatszámon is egyenletes és stabil működést biztosítson.
Precíziós gépeknél ez kritikus szempont lehet. Különösen hasznos ez a fajta vezérlés többek között szivattyúk, emelőgépek, futópadok esetében, mivel így mindig a pillanatnyi igényekhez igazodik a teljesítmény.
A vektorszabályozás előnyei
A vektorszabályozás több előnye közül kiemelhetjük a jobb sebességtartást és a gyorsabb reagálást olyan hirtelen terhelésváltozásokra, melyeket előre nem láthatunk. Emellett jelentősen javít a nyomatékon még alacsony sebességeken is. Alkalmazásakor és bármely hajtás működtetésénél fontos a motor paramétereinek pontos beállítása és azon eljárás követése.
A korábbi változatoknál még nehézkes volt a beállítás, a megbízható működés, főleg a jeladók nélkül. Napjainkban azonban a modern berendezések használata a motorok hatékonyabb működését eredményezi.