Az összeesküvés-elmélet, ami végül igaznak bizonyult.
A Stranger Thingsnek jelenleg egy fél világ várja a soron következő, ötödik évadát, ami a záró akkord is lesz egyben, és bár ezzel sajnos még nem szolgálhatunk, egy vélhetően érdekes témával viszont igen. A Netflix sikersorozata természetesen egy fikciós történet, az alkotókról, Matt és Ross Dufferről pedig köztudott, hogy kedvelik az összeesküvés-elméleteket, na nem úgy, mint Elon Musk, aki előszeretettel terjeszti is azokat, egyszerűen csak arról van szó, hogy érdeklődnek a „műfaj" iránt. A sorozatban látott emberkísérletek, amelyeken Eleven (Millie Bobby Brown) is átesett, például nem egy az egyben az alkotók agyszüleményei: egy olyan konteó inspirálta, amelyről végül kiderült, hogy nem is csupán konteó.
Az összeesküvés-elméleteket valószínűleg sosem unjuk meg, talán azért, mert úgy vagyunk huzalozva, hogy szeretünk elméleteket gyártani, cselszövést sejteni még ott is, ahol nincs, viszont az is tény, hogy egyes konteók idővel végül igaznak bizonyultak. Régóta tartja magát például az a nézet, hogy egyes államok vagy háttérhatalmak illegális eszközökkel igyekeznek még inkább kontroll alá vonni a polgárokat, nem is olyan régen pedig bizonyítottan voltak olyan kísérletek a világban, amelyek célja az agymosás volt. Hogy hol? A szabadság országában, Amerikában.
A CIA titkos programja, az MK-Ultra az 1950-es évek elején indult a hidegháborús fegyverkezési verseny hevében, a vezetője pedig kezdetben egy Sidney Gottlieb nevű figura volt, akit az ügynökség legkiválóbb vegyészeként tartottak számon. A Gottlieb által vezetett program elsődleges célja állítólag egy „igazságszérum" kifejlesztése volt, amivel az érintetteknek könnyebben megeredt volna a nyelve, de több más szeren is dolgoztak, többek közt egy olyan anyagon is, amellyel kényes emlékeket töröltek volna ki az emberek agyából, illetve az emberi viselkedés manipulálásán is kísérleteztek. A vegyész kutató parancsára a CIA számos jogilag és etikailag is erősen megkérdőjelezhető beavatkozást végzett: próbálkoztak többek közt hipnózissal, elektrosokkal, különféle érzékszervi manipulációkkal, de számos droggal is, úgy mint a heroin és a morfium. Végül mind közül az LSD és annak hatása keltette fel leginkább az ott dolgozó többszáz(!) tudós figyelmét.
Sidney Gottlieb, a program első vezetője, aki be-LSD-zve kizuhant egy szálloda ablakán. (Fotó: Stuttering Foundation)
A CIA nem válogatott a tesztalanyok között, többnyire pszichiátriai kezelteket, daganatos betegeket és rabokat használtak kísérleti nyúlnak, de más CIA-ügynökökön és egyetemistákon is kísérleteztek. A beavatkozásokra gyakran az érintettek beleegyezése nélkül került sor, de attól sem riadt vissza az ügynökség, hogy fortélyos módszerekkel szerezzen embert a kísérletekhez. Ebből a célból több bordélyházat is üzemeltettek, hogy a gyanútlan kuncsaftokat prostituáltakat segítségével bedrogozhassák. Ez volt a hírhedt Midnight Climax nevű hadművelet, amely a szóban forgó elmekontroll-kutatási program egyik leágazása volt.
A fordulópontot az 1973-as esztendő jelentette az MK-Ultra számára, amikor is a CIA főfelügyelő stábjának egyik tagja megtudta, hogy mi zajlik a program színfalai mögött, és elrendelte, hogy a kísérleteket fejezzék be minden olyan alanyon, aki nem egyezett ebbe bele, nem sokkal később pedig magát a programot is törölték. A MK-Ultra tiltott tevékenységeit 1974 decemberében egy The New York Times cikk leplezte le, sok részlet azonban a mai napig hiányos, a dokumentációk egy része pedig továbbra titkosított.
A Stranger Thingsben látott kísérletek és az MK-Ultra között valóban akad némi hasonlóság, az alkotók pedig maguk is elrejtettek ezzel kapcsolatosan egy kikacsintást a nézők számára. Jim Hopper rendőrfőnök (David Harbour) a történet egy pontján felfedi, hogy a titkos földalatti bázis gonosz vezetőjét, Dr. Brennert egykoron kapcsolat fűzte az MK-Ultrához. Bár már ez is elég egyértelmű utalás, a Duffer-tesók szájából konkrétan is elhangzik a program neve. Matt Duffer egészen pontosan úgy fogalmazott egy alkalommal, hogy a sorozat kapcsán beszélgettek „néhány titokzatos kormányzati kísérletről, amelyek a hidegháború végén zajlottak, olyan állítólagos projektekről, mint például az MK-Ultra."
Nem ez egyébként az egyetlen alkalom, hogy a CIA hírhedt programja a popkultúrában is megjelenik. Egyes források szerint Jason Bourne, az emlékeitől megfosztott CIA-ügynök karakterét szintén a tiltott program inspirálhatta, a sorozatok közül pedig az X-akták és A rejtély is foglalkozott a témával. Jon Ronson Kecskebűvölők című regényét és az abból készült George Clooney-filmet, amelynek középpontjában az amerikai hadsereg paranormális kísérletei állnak, szintén a MK-Ultra ihlette.
Visszakanyarodva kicsit a Stranger Things-hez, a sorozat kapcsán egy másik titokzatos CIA-projektet is szóba hoznak a cikkek. A Montauk-projektről van szó, amely a szóbeszéd szerint szintén a hidegháborús fegyverkezési verseny hevében zajlott, kísérleteikre pedig az amerikai Long Island isten háta mögötti vidékein, egy katonai légi bázison kerülhetett sor. Kísérleti nyulaknak itt elsősorban gyerekeket használhattak, akiken elmeirányítással, gondolatolvasással és időutazással kapcsolatos beavatkozásokat végeztek - a projektet még a híres Philadelphia-kísérlettel is összefüggésbe hozták. A Stranger Things és a Montauk-projekt közötti kapcsolatot igazolja, hogy a Duffer-tesók dédelgetett sorozata kezdetben a Montauk címet viselte.
A Camp Hero, ahol az állítólagos Montauk-kísérletek zajlottak. (Fotó: Spycape)
Az alkotókat ezzel kapcsolatosan egyébként még egy lopással is megvádolták 2018-ban: egy Charlie Kessler nevű filmes perelte be a Duffer-fivéreket azt állítva, hogy Eleven és barátainak kalandja az ő The Montauk Project című rövidfilmjének ötletén alapszik.
Borítókép forrása: Netflix