Daniel Rolling, a valódi Ghostface.
A Sikoly-filmekről általában még azok is hallottak, akiket a legkevésbé sem izgat a slasher műfaja. A Wes Craven által útjára indított horror filmsorozat ugyan nem találta fel a spanyolviaszt, nagyjából ugyanazt adta, amit az ember a hasonló kaliberű filmektől vár, vagyis egy gyilkos különféle módszerekkel igyekszik pár irritáló kamaszt átküldeni a másvilágra, ami viszont telitalálat lett, az a hangulat. A Sikoly-filmek leginkább szórakoztatni akarnak, és ez szinte kivétel nélkül remekül megy nekik, nem is különösebben félelmetesek, nyomasztónak pedig egy cseppet sem mondanánk őket - szemben például egy másik jól ismert slasherrel, az 1974-es A texasi láncfűrészes mészárlással, ami kifejezetten nyugtalanító alkotás lett. A Sikoly-franchise a horrorfilmes klisékre épít, már-már kissé paródiába hajlóan is, nem veszi magát komolyan, nem próbál igazán félelmetes lenni, mélyebb mondanivalót közölni vagy realisztikus lenni. Az már mondjuk más kérdés, hogy ez a horror klasszikus sem egy az egyben az alkotók fejéből pattant ki.
A történet Kevin Williamson forgatókönyvíróval kezdődött, aki egy este az ABC Turning Point című műsorát nézte, amelyben a Gainesville-i Hasfelmetsző néven ismert amerikai sorozatgyilkos bűntetteiről volt szó.
A Gainesville-i Hasfelmetsző, valódi nevén Danny Rolling bár nem olyan ismert, mint Jeffrey Dahmer, John Wayne Gacy vagy épp Ted Bundy, kegyetlenkedésben nem sokkal marad el az említett sorozatgyilkosoktól. Rolling 1990 augusztusában, egy pénteki napon az éjszaka közepén tört be egy floridai lakásba, ahol két fiatal egyetemista aludt. Az egyiket, Christina Powellt a nappaliban a kanapén fekve találta, ám ekkor még nem bántotta a lányt, hanem felment az emeletre, ahol Sonja Larson aludt. A férfi felébresztette Sonját, leragasztotta a száját, hogy Christina ne hallja őt, majd késsel halálos sebeket ejtett rajta. Ezt követően a gyilkos visszament a földszintre, megerőszakolta Christinát, majd őt is megölte. Rolling a gyilkosságokat követően mindkét nő testét megcsonkította.
Másnap este Rolling ismét „vadászni" indult, ezúttal egy Christa Hoy nevű nő házába tört be. Christa ugyan nem volt otthon, ez azonban nem tántorította el a férfit a tervétől, megvárta, hogy a nő hazaérjen, majd lecsapott rá. Rolling megkötözte, bántalmazta, majd végül megölte a fiatal nőt, a holtestét pedig szintén megcsonkította: levágta áldozata fejét.
Danny Rolling, a Gainesville-i Hasfelmetsző (Fotó: http://jacksonville.com/)
A város lakóit rettentően megrázták a történtek, a gyilkosság-sorozat sokakat ugyanis Ted Bundy ámokfutására emlékeztetett, aki 1978-ban több floridai főiskolással is végzett. Rollingot ugyanakkor nem rettentette el a tetteire irányuló figyelem, alig két nappal a legutóbbi támadása után újra lecsapott - egy fiatal nőt és egy férfit ölt meg, ám míg a nő holtestét megcsonkította, a férfiéhoz nem nyúlt hozzá. A hatóságok számára időközben pedig az is nyilvánvalóvá vált, hogy nem az ominózus augusztusi estén gyilkolt először a környéket rettegésben tartó sorozatgyilkos: egy évvel korábban, 1989-ben szintén lecsapott, akkor egy háromtagú családdal végzett a louisianai Shreveportban, ám ebben az esetben is csak a női áldozat holttestét csonkította meg.
Az eset után Rolling több hónapra kivonta magát a forgalomból, azonban ő is, mint sok más sorozatgyilkos, végül saját magát buktatta le. Rolling a templomban összeismerkedett egy kedves házaspárral, akikkel jó kapcsolatot alakított ki, szinte minden estéjét náluk töltötte, egy idő után azonban a pár számára furcsa lett a férfi, miután pedig Rolling bevallotta nekik, hogy „szeret kést szúrni az emberekbe”, megszakították vele a kapcsolatot. A pár férfi tagja valamivel később a rendőrséget is értesítette: „Azt hiszem, van egy srác, akit ki kell vizsgálnotok: Danny Rolling."
Rolling nem sokkal azután, hogy bűnösnek vallotta magát öt floridai fiatal meggyilkolásában (Fotó: AP Photo/John Moran, The Gainesville Sun)
A rendőröknek nem tartott sok időbe Rolling nyomára bukkanni, a férfi ugyanis éppen börtönben ült egy élelmiszerbolt kirablása miatt, amikor a telefonhívás befutott. Az egyértelmű bizonyítékok mellett Rolling ellen szólt többek közt az is, hogy míg rács mögött ült, a környéket rettegésben tartó gyilkosságok is megszűntek. Mint kiderült, a férfinak sanyarú gyerekkora volt, az apja fizikálisan és lelkileg is rendszeresen bántalmazta, ami sok szakértő szerint hozzájárult ahhoz, hogy gyilkos vált belőle. Danny Rollingot végül halálra ítélték, kivégzésére 2006. október 25-én került sor méreginjekcióval.
Ez volt tehát az a történet, amely a Sikoly forgatókönyvíróját megihlette, és bár a Williams által írt történet nem a Gainesville-i Hasfelmetszőről szól, az általa életre keltett félelem volt az, amelyből végül az első, 1996-os Sikoly-film is megszületett. A szomorú különbség az, hogy ez esetben a valóság jóval félelmetesebb, mint amit a filmvásznon láthattunk.
Borítókép forrása: Miramax