Nem csak megosztó lett, de környezetszennyező is.
Veszélyes vizekre evett a Disney az új Hófehérkével, ez már nem is kérdés, az elmúlt hónapokban ugyanis nem igen telt el úgy nap, hogy a Marc Webb rendezte alkotásról ne cikkeztek volna a lapok - és nem épp pozitív vonatkozásban. Már maga a címszereplő kiválasztása is parázs viták tárgyát képezte, miután nem egy hófehér bőrű színésznő kapta a főszerepet, az pedig szintén nem volt szerencsés lépés, ahogy a Hófehérkét alakító Rachel Zegler az eredeti meséről nyilatkozott. Bár a Grimm-féle történet bizonyos elemei mostanra valóban idejétmúltnak tűnhetnek, és maga a sztori sem kifejezetten olyan, amire egy egész estés filmet fel lehetne húzni, ennek ellenére eléggé rosszul vette ki magát a dolog, hogy a színésznő pont azt a mesét szidta fennhangon, amelyben éppen játszani készült.
Ezt követően pedig jött a Trónok harca Tyrionja, azaz Peter Dinklage, aki azon akadt fent, hogy egy olyan mesét filmesítenek meg, amelyben a kis növésű embereket barlangban lakó varázslényekként ábrázolják, aminek eredményeként a Disney úgy berezelt, hogy utómunkálatok segítségével a kisnövésű színészeket CGI-ra cserélte. Ezt viszont már a kisnövésű színészközösség nehezményezte, mondván: ezzel éppen azoktól veszik el a lehetőséget, akik szívesen játszottak volna a filmben.
És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a Disney úgy tolta le a Hófehérke vörös szőnyeges bemutatóját, hogy nem engedte be rá az újságírókat, ami lássuk be, manapság igencsak szokatlan. Mindennek tetejébe most kiderült, hogy a Hófehérke-projekt még környezeti szempontból sem volt épp mesébe illő.
Meglepő adatra hívta fel a figyelmet a The Guardian: a Hófehérke legújabb feldolgozása több károsanyag-kibocsátást okozott az Egyesült Királyságban, mint a legfrissebb Halálos iramban-film. Ez azokból a jelentésekből derült ki, amelyeket 2019 óta minden film kapcsán kötelező benyújtani, miután az Egyesült Királyságban bevezették a környezetvédelmi elszámoltatási rendszert. A beadványokból kiderült, hogy a Hófehérke mellett az új élőszereplős A kis hableány karbonlábnyoma is igen méretes volt. Viszonyításképp: a dokumentumok szerint a két Disney-film együttes károsanyag-kibocsátása több volt, mint a birminghami és lutoni repülőtereké egész évben. Bár mindkét filmet az amerikai Disney készítette, a forgatási munkálatok nagy része a Londontól nem messze található Pinewood stúdióban zajlottak.
A Disney-újraforgatások karbonlábnyoma tehát nem csekély, a Hófehérke 3153 tonnával, A kis hableány pedig 5127 tonnával terhelte a légkört. Úgy tűnik, nem minden Disney-produkció zárul boldogan - a bolygó számára legalábbis.
Borítókép forrása: Disney