Csinos, okos és már EKG-t is mér: Huawei Watch Fit 4 Pro teszt

Csinos, okos és már EKG-t is mér: Huawei Watch Fit 4 Pro teszt

Épp csak vért nem vesz. 

Ahogy azt a nevében szereplő Fit szócska is sugallja, a Huawei Watch Fit okosórák elsősorban azokat célozzák, akik szeretnek mozogni, figyelnek az egészségükre, és jól jön nekik egy olyan kütyü, ami nemcsak jól néz ki a csuklón, de segít is az edzésben, méri a pulzust, valamint egyéb hasznos adatokat. Már első ránézésre is inkább a fitneszkarkötők és okosórák közti átmenetre emlékeztet, de nemcsak edzős cucchoz tudom elképzelni, hanem simán hétköznapokra is - kisestélyihez mondjuk már kevésbé. Most pedig megérkeztek a család legújabb modelljei, a Watch Fit 4-esek, amelyek közül a Pro változat landolt nálam egy teszt erejéig. A Huawei Watch Fit 4 Pro nevet viselő okosóra szűk egy hétig volt a vendégem, most pedig elmesélem, hogy ez idő alatt mit tudott felmutatni ez a kis okoskütyü. 

Nem akar mindenáron férfias lenni 

A kis jelző nem véletlen, az új Huawei-óra ugyanis a korábbi Fit-modellekhez hasonlóan inkább kisebb, csinosabb kialakítású, jól mutat női kézen is, ami lássuk be, nem épp hátrány, a piacon lévő okosórák egy jelentős része ugyanis - hiába az unisex jelző - inkább a férfi csuklóra van kalibrálva. A Fit 4 Pro azonban jól néz ki férfi és női kézen egyaránt, a design pedig összességben nem sokat változott a korábbi modellekhez képest, azaz maradt az Apple Watch-ra hajazó, téglalap alakú kijelző. Bár többnyire értékelem az újításokat, a Watch Fit-órák esetében nem feltétlen bánom a változatlanságot, mivel a kialakításuk szerintem már elsőre is elég jól sikerült. 

Hogy némi konkrétumot is mondjak: az okosóra 44.5 x 40 x 9.3 milliméter, a súlya (szíj nélkül) 30.4 gramm, a kijelző pedig 1,82 hüvelykes AMOLED 480 × 408 pixeles felbontással. A fényerő a hivatalos közlés szerint maximum 3000 nit körül mozog, ez pedig plusz a sima Fit 4 modellhez képest, ami a Huawei szerint 2000 nit körüli csúcsfényerőt produkál. A kijelző mindenesetre valóban jól látható, a tartalmak szépen olvashatók rajta, többnyire még napsütéses időben is. Nálam egyébként a zöld színű, tépőzáras verzió járt, ami alapvetően kényelmes volt, bár egy hajszállal a fluorelasztomer szíjat kényelmesebbnek találom - másrészről viszont nem bánom, hogy nem műanyagot viselek a csuklómon. 

Ami a kapcsolódási lehetőségeket illeti, van Wi-Fi, Bluetooth, különféle navigációs rendszerek (GLONASS, GPS, Galileo, QZSS, BeiDou), az eSIM-et viszont nem támogatja az eszköz, ami azt jelenti, hogy telefonhívásokat nem tudunk önállóan fogadni vagy kezdeményezni vele, hacsak az okostelefonunk nincs a közelben, és Bluetooth-on nincs párosítva vele. Jó hír viszont, hogy a hozzám eljutott modell, azaz a Pro változat támogatja az NFC-t, vagyis az órával érintéses módon is lehet fizetni. 

Fontos még - különösen nekem, aki rendszerint órában úszik -, hogy az óra 5ATM vízállósággal rendelkezik, amely azt jelenti, hogy az eszköz 5 atmoszféra nyomásig vízálló, ami nagyjából 50 méter mélységnek felel meg laboratóriumi körülmények között. Érdemes megjegyezni, hogy ez nem jelenti azt, hogy az órával búvárkodni is lehet, azt viszont igen, hogy nyugodtan moshatunk benne kezet, mehetünk zuhanyozni, kiállhatunk benne a zuhogó esőbe, és úszni is magunkkal vihetjük a medencébe vagy sekély vízbe. 

Ami a töltést illeti, az óra 400 mAh-s akkumulátort kapott, ami a gyártó szerint normál használat mellett nagyjából 7 nap, energiatakarékos használattal 10 nap üzemidővel látja el az eszközt, ha pedig minden egészségügyi funkciót a maximumra járatunk, akkor nagyjából 4 napig bírja majd egyetlen töltéssel - utóbbit én is meg tudom erősíteni. Ez az üzemidő alapvetően szerintem korrekt, a készülékhez pedig egy vezeték nélküli töltőport is jár, amellyel nagyjából 60 perc alatt lehet 0-ról 100 százalékra tölteni az órát. 

Orvos" a csuklódon

Ahhoz, hogy az órát használni tudjuk, gyakorlatilag elengedhetetlen a Huawei Egészség (Huawei Health) alkalmazás beüzemelése, nagy szerencse, hogy az app Androidra és iOS-eszközökre is ugyanúgy letölthető. Hazudnék viszont, ha azt mondanám, hogy az alkalmazás letöltése és az eszköz párosítása kicsit sem tépázta meg az idegeimet (ez a folyamat még mindig elég nyögvenyelős), miután viszont a szoftver egy halom dologhoz elkéri az engedélyünket, az óra végre használatra kész állapotba kerül.

Maga a kütyü kezelése egyébként egyszerű és roppant intuitív, a forgó korona megnyomásával a főmenübe jutunk, itt érintéssel vagy a korona le-fel tekerésével navigálhatunk. Fentről lefelé suhintva az általunk kiválasztott legfontosabb alkalmazásokat találjuk, lentről felfelé suhintva pedig az okostelefonra érkezett üzeneteket láthatjuk - ha viszont ki szeretnénk lépni egy adott menüből, akkor balról jobbra kell suhintani. Apropó, főmenü. Van többek közt számológép, iránytű, légnyomás-mérő, időzítő, stopper, vagyis a szokásos okosórás funkciókat is megkapjuk, de ahogy mélyebbre ásunk a menüben, hamar kiderül, hogy ez az óra bizony elsősorban sportos, egészséges életet élő „gazdit" keres. 

A Huawei Watch Fit 4 Pro kétségkívül azoknak hasznos, akik szeretik figyelemmel követni az általános állapotukra vonatkozó adatokat, legyen szó a pulzusról, a véroxigénszintről, a bőrhőmérsékletről vagy épp az alvásminőségről. A nálam vendégeskedett kütyü az említett funkcióik mindegyikét tudja, emellett beépített szenzorainak köszönhetően az artériás érfalmerevség észlelésére is képes lehet - ezt a funkciót egyre több okosóra kapja meg, a Fit-sorozat azonban most először támogatja. Ez a szolgáltatás az artériák rugalmasságát mutatja meg, mindez pedig azért fontos, mert minél merevebbek az érfalak, annál nehezebben tudják kezelni a vér áramlását, ami fokozott szív- és érrendszeri kockázatot jelezhet – például magas vérnyomás, érelmeszesedés vagy szívinfarktus esélyét.

Szintén újdonság a Fit okosórák sorában az EKG-mérés, amelyre csak a Watch Fit 4 Pro változata képes. Ehhez ülő pozíciót kell felvenni, és az óra korona alatti érzékelőgombjára 30 másodpercre ráhelyezni a mutatóujjunkat, miközben a másik kezünket nyugalmi állapotban vagy az ölünkbe vagy az asztalra helyezzük. A funkció célja, hogy kiszűrje az esetleges szívritmuszavarokat – például a pitvarfibrillációt –, és bár nem helyettesíti a klinikai EKG-vizsgálatot, ha valamilyen eltérést mutat a normálishoz képest, akkor mindenképpen érdemes felkeresni egy orvost - akár azzal a felütéssel, hogy az okosóránk orvoshoz küldött minket.  

Van emellett ciklusnaptár, amelyben a felhasználó manuálisan megadhatja a ciklus kezdetét, hosszát, a menstruáció időtartamát, amik alapján a cikluselőrejelző funkció megjósolja, hogy a következő menstruáció mikorra várható, de a termékeny napokat és az ovuláció időpontját is kiszámítja. A csúcsokosórák tehát szinte minden egészségügyi funkciójával bír az új Huawei-óra, kivétel ez alól a vérnyomásmérés, amelyre egyébként szintén egyre több okosóra képes - sőt a Huawei-nek már van 24 órás vérnyomásmérő okosórája is, tesztünket ITT találjátok. 

Emellett természetesen edzéseket is rögzíthetünk az órával, több mint 100 különféle edzésmód érhető el rajta, vagyis nagy valószínűséggel megtalálod majd a szükséges mozgásformát, legyen szó ugrálókötelezésről, hegyi túráról, triatlonról vagy épp evezőgépről. Én úszni vittem magammal az órát, és kellemes meglepetésként két medencehossz közül is választhattam: 25 és 50 méteres lehetőséget kínált fel, vagyis az eszköz fel van készítve a leggyakoribb úszómedencék pontos követésére, igaz kétségkívül hasznos lenne, ha manuálisan is be lehetne állítani a medencék hosszát. Ami viszont igazán lényeges, hogy az óra megbízhatóan rögzítette a megtett hosszokat (ellenőriztem jómagam is), sőt azt is pontosan érzékelte, amikor megálltam kicsit szusszanni.

Amit szerettem benne:

  • sportosan csinos, hétköznapi viselethez kifejezetten jól passzol 
  • az EKG- és érfalmerevség-mérés kellemes meglepetésként ért
  • teljeskörű okosórás egészségkövetés, leszámítva a vérnyomásmérést 
  • jól bírja a vizet, úszni is lehet benne

Amit nem szerettem benne: 

  • a szíj egy hajszállal lehetne kényelmesebb
  • az óra párosítása a telefonnal még mindig túlbonyolított 

Mennyi az annyi? 

A Huawei Watch Fit 4 Pro elnyerte a tetszésemet, mind külalakra, mind tudásra azt a szintet hozta, amit vártam tőle, sőt az EKG-funkció miatt talán még egy kicsit többet is - bár a zöld színárnyalatot kezdetben szoknia kellett a szememnek, idővel végül ezt is kifejezetten megkedveltem. A készülék a nálam járt verzió mellett fekete és kék színben lesz elérhető idehaza, az előrendelésre május 15. és 25. között lesz lehetőség, maga az értékesítés pedig május 26-án kezdődik. Bár a tesztalany képességeivel alapvetően elégedett voltam, az árcédula azért némileg meglepett: a Watch Fit 4 Próért 110 ezer forintot kér el a Huawei, ami lássuk be, nem csekély, még akkor sem, ha egy EKG-funkciót is beleszuszakoltak. A Pro modell egyértelműen a prémium fitneszórákhoz pozícionálja magát, bár a 110 ezer forintos ár már közelít néhány olyan versenytárshoz, amelyek mobilhívásokat is kezelnek vagy épp vérnyomást is mérnek. A Huawei magyarországi képviselete azért hozzáteszi, hogy a Fit 4széria minden tagjához jár 1 év extra garancia, valamint a Fit 4 Pro-hoz 3 hónap ingyenes Health+ hozzáférést is kapunk.  

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések