A szabad véleménynyilvánításhoz a munkahelyen is jogunk van?

A szabad véleménynyilvánításhoz a munkahelyen is jogunk van?

A szabad véleménynyilvánítás az egyik alapvető alkotmányos jog, amit a hazai törvénykönyv is magában foglal. A lényege az, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy véleményt formáljon, és azt ki is nyilvánítsa, szabadon kifejezze, megossza, illetve terjessze.

A véleményszabadság nemcsak az egyéni önkifejezés eszköze, hanem a demokratikus állam és közélet egyik legfontosabb alappillére. Ugyanakkor fontos tisztában lennünk azzal, hogy ez nem egy korlátlan jog: mások alapvető jogai korlátozhatják.

Nincs ez másképp akkor sem, ha a munkajog keretein belül vizsgáljuk a szabad véleménynyilvánítás témakörét. Mai írásunkban erről lesz szó bővebben, de ha szakértői tájékoztatást szeretnénk kérni, akkor forduljunk bizalommal a Berényi Kristóf Ügyvédi Iroda munkatársaihoz!

Mit jelent a szabad véleménynyilvánítás?

A fogalom alatt azt értjük, hogy minden embernek joga van ahhoz, hogy kinyilvánítsa a véleményét, kifejezze, megossza a gondolatait anélkül, hogy a véleménye miatt hátrány érné. Ez a jog magában foglalja a vélemény kialakításának szabadságát, a vélemény szóban vagy írásban történő megosztását, valamint az információkhoz való szabad hozzáférés jogát.

Ez egy alapvető emberi jog, amit a nemzetközi egyezmények és a legtöbb ország alkotmánya – beleértve Magyarországot is – garantál.

Hogyan gyakorolhatjuk ezt a jogunkat a munkahelyen?

A szabad véleménynyilvánítás jogának mindenhol érvényesülni kell, és ez alól természetesen a munka világa sem kivétel. Munkahelyi környezetben azonban ez egy különösen érzékeny terület, hiszen itt hierarchikus viszonyban vagyunk a főnökünkkel, illetve munkáltatói utasítási jogkör van érvényben. 

A munka világában van egy plusz szabályozás, amivel kiegészül a szabad véleménynyilvánítás, ez pedig a következő: „A munkavállaló véleménynyilvánításhoz való jogát a munkáltató jó hírnevét, jogos gazdasági és szervezeti érdekeit súlyosan sértő vagy veszélyeztető módon nem gyakorolhatja.”

Ez így önmagában nem lenne igazságos, éppen ezért van még egy kitétel, amely kimondja, hogy a munkáltató csak egyetlen esetben korlátozhatja a véleményszabadságot. Akkor, ha a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból a korlátozás elengedhetetlen. 

Amit fontos megérteni

Bár a szabad véleménynyilvánításhoz jogunk van, de fontos, hogy megértsük: a munkahelyekről nem lehet “csak úgy” véleményt nyilvánítani. Át kell gondolnunk, hogy hogyan fogalmazzuk meg a véleményünket, milyen formában osztjuk meg, tálaljuk azt, ennek ugyanis akár munkajogi következményei is lehetnek.

Amennyiben a kijelentéseinkkel valamilyen kárt vagy veszteséget okozunk a munkáltatónknak, vagy veszélyeztetjük a cég jó hírnevét, akkor a munkáltató felléphet ellenünk, és jogosan követelhet kártérítést.

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók, amikkel mindenképp tisztában kell lennünk munkavállalóként a szabad véleménynyilvánítással kapcsolatban.

Kövess Minket!



Gamer szótár


Üzlet - Hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet a Google hirdetésekből

Aki valaha is dolgozott Google hirdetésekkel, tisztában van vele, hogy ezek hatékonysága idővel változhat. Miért szükséges a kampányok folyamatos finomhangolása és korszerűsítése? Az online hirdetések világában gyors alkalmazkodásra van szükség. A Google eszközeinek ügyes használata nemcsak a hirdetési költségek csökkenését eredményezheti, hanem jelentős mértékben növelheti a konverziót is. Nézzük tehát, miért nélkülözhetetlen a kampányok rendszeres felülvizsgálata és módosítása.

Üzlet - Mit ad az UTM paraméterezés?

Ha az online marketing világában mozogsz, biztosan szembesültél már azzal a kihívással, hogy a kampányaid hatékonyságát pontosan mérni tudd. Az UTM paraméterezés számomra mindig is az a láthatatlan hős volt, ami segített rendet tenni a káoszban. Emlékszem, amikor először találkoztam vele: egy nehezen követhető kampány sikerét sikerült vele feltérképezni, és azóta beleszerettem ebbe az eszközbe.

Közvetítések