Fellépnek a digitális szexuális visszaélések ellen.
A deepfake a mesterséges intelligencia egyik legsötétebb oldala, egy olyan technológiáról van ugyanis szó, amely képes valósághű, de teljesen hamis, a valóságnak nem megfelelő videókat vagy épp hanganyagokat legyártani. A deepfake segítségével tehát lényegében bárkit, akár híres személyeket is, úgy tudnak látszólag manipulálni, mintha olyasmit mondott volna vagy tett volna, amit valójában sosem - ismert embereket gyakran intim, explicit helyzetekbe helyeznek bele a deepfake technológia segítségével. Ez ellen lép most fel a Take It Down Act nevű törvény az USA-ban, amit tegnap Donald Trump is aláírt.
„Az AI és a közösségi média amolyan digitális édesség a következő generáció számára, édes, addiktív, és úgy tervezték, hogy hatással legyen a gyermekeink kognitív fejlődésére” – mondta az amerikai elnök. „De a cukorral ellentétben ezeket az új technológiákat fegyverként is lehet használni, alakíthatják a hitrendszereket, és sajnos az érzelmekre is hatnak, sőt akár halálosak is lehetnek.”
Trump arról is beszélt, hogy számtalan nő válik zaklatás áldozatává a deepfake felvételek miatt, amelyeket akaratuk ellenére terjesztenek. Azt is mondta, hogy ami történik, az „egyszerűen szörnyen rossz”, és „ma teljesen illegálissá” teszik ezt a tevékenységet.
Donald Trump has signed the 'Take it Down Act' into law
— Culture Crave ???? (@CultureCrave) May 19, 2025
• Criminalizes the non-consensual sharing of sexually explicit content, including AI-generated deepfakes
• Social platforms and websites must remove reported imagery within 48 hours or face penalties
"With the rise of… pic.twitter.com/mdGdPe5ZyB
De nemcsak a deepfake által készített intim képek lesznek illegálisak az USA-ban, hanem a valódi intim felvételek is, amelyeket az illető beleegyezése nélkül terjesztenek, gyakran bosszúból. A törvényjavaslat szövetségi bűncselekménnyé nyilvánítja ugyanis az intim képek „szándékos közzétételét” vagy az ilyen képekkel való fenyegetést - beleértve a mesterséges intelligencia által létrehozott deepfake tartalmakat is. A weboldalaknak és a közösségi média cégeknek 48 óra áll a rendelkezésükre, hogy eltávolítsák ezeket az anyagokat, miután az áldozat erre kérte őket.
A The Guardian megjegyzi, hogy mostanra ugyan már több állam is betiltotta a szexuális deepfake-ek anyagokat és az úgynevezett „bosszúpornót”, a Take It Down Act azonban ritka példája annak, hogy a szövetségi szabályozók nem csak az egyént büntetik, de a közösségi média cégeket is belefoglalják ilyen formában a törvénybe.
Borítókép forrása: Depositphotos / PopularImages