A Foxconn és az NVIDIA közös találmánya.
Talán az orvostudomány profitálhat a legtöbbet a mesterséges intelligencia fejlődéséből – legalábbis erre engednek következtetni azok az eredmények, amelyeket eddig a gyógyszerkutatásban és a diagnosztikában értek el, és amelyek valóban figyelemre méltók. Az egyik legnagyobb áttörést például a Google anyacége által jegyzett AlphaFold nevű mesterséges intelligencia érte el ezen a területen, miután a korábbi módszerekhez képest jóval egyszerűen és kevesebb idő alatt képes megjósolni a fehérjék 3D-s szerkezetét. De már az orvosok, nővérek kiváltására is vannak törekvések: a Nurabot például egy olyan robotápoló, amely jelenleg már a tajvani kórházakban segédkezik.
Ha van munka, amelynél különösen nagy a kiégés kockázata, akkor az az ápolói hivatás: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2030-ra 4,5 millió nővér hiányozhat majd a rendszerből ezen okból kifolyólag. Ilyen körülmények között pedig rendkívül hasznosak lehetnek az olyan gépek, akiket azért terveztek, hogy levegyenek némi terhet az emberi dolgozók válláról.
A folyamat az adatközpontokban kezdődik, a Nuraot robothoz szükséges mesterséges intelligenciát ugyanis az NVIDIA szuperszámítógépein tanítják be, majd jöhet a következő szint. Az algoritmusokat a kórházak virtuális iker környezetében tesztelik és fejlesztik tovább, mielőtt valós időben is megalkotnák ezeket a rendszereket, és terepen is bizonyítaniuk kellene.
Developed by Hon Hai (#Foxconn) in collaboration with Taichung Veterans General Hospital and Kawasaki Heavy Industries, Nurabot is an AI-powered collaborative nursing robot designed for smart hospitals.
— Hon Hai Technology Group (Foxconn) (@HonHai_Foxconn) May 19, 2025
Visit us at #COMPUTEX2025, May 21–23! pic.twitter.com/aBRrQI4511
Az Interesting Engineering azt írja, hogy a Nurabotot az egyik tajvani kórházban például arra használják, hogy sebfertőtlenítő készleteket és egészségnevelési anyagokokat vigyenek a betegek ágyaihoz, hogy azzal a nővéreknek már ne kelljen foglalkozniuk, és így több idejük legyenek a betegekre.
A robot a látogatási idő és az éjszakai műszakok alatt is segít, amikor kevesebb a személyzet, az ápolók pedig remélik, hogy a jövőbeli változatok több nyelven is tudnak majd kommunikálni, felismerik az arcokat, sőt akár a betegek mozgatásában is segíthetnek nekik.
Borítókép forrása: TCVGH, Foxconn, Kawasaki Heavy Industries