Az Erőt hívta segítségül az ügynökség.
Bár az interneten belefuthatnunk pár furcsa és meghökkentő dologba, arra viszonylag kevesen számítanak, hogy egy ártatlannak tűnő Star Wars rajongói oldal mögött a CIA rejtőzik. A StarWarsWeb.net nevű weboldal nem sokban különbözött más tematikus Star Wars-oldalaktól - fénykardok, Yoda-idézetek, LEGO-hirdetések -, egyetlen dolgot kivéve: ha a keresősávba a helyes jelszó lett begépelve, a felhasználó a CIA rendszerében találhatta magát.
Ez a bizarr információ egy Ciro Santilli nevű illetőtől származik, aki a 404media-nak állt elő a történetével, azt állítva, hogy az internet poros szegleteit kutatva bukkant a CIA által üzemeltetett tematikus oldalra - számolt be a TechSpot. Santili saját elmondása szerint a Reuters egy 2022-es leleplező cikke - amely America's Throwaway Spies címmel jelent meg - adta neki az ötletet, hogy olyan weboldalak után kezdjen kutakodni, amelyek mögött a Központi Hírszerző Ügynökség állhat.
Úgy tudni, hogy a szóban forgó Star Wars-oldal csak egy a sok, CIA által kezelt, álcázott weboldal közül, amelyek igen változatos tematikával futottak: akadtak köztük humoroldalak, extrémsportos weboldalak, sőt olyan is, amelynek fókuszában a brazil zene állt. Néhány közülük egyértelműen olyan országok felhasználóit célozta, mint Irán vagy Kína, míg bizonyos weboldalak célközönsége Brazília, Franciaország, Spanyolország vagy épp Németország volt.
The CIA has been revealed to have once secretly ran a Star Wars fan website and used it to communicate with overseas spies.
— DiscussingFilm (@DiscussingFilm) May 26, 2025
(Source: https://t.co/au0vdcHOMm) pic.twitter.com/ca6T9aLm04
Okkal adódik persze a kérdés, hogyan lehetséges egyáltalán az, hogy ezekre a titkos ügynökségi oldalakra csak úgy rá lehetett bukkanni, Santilli és a Reuters cikke pedig egyetértenek abban, hogy sok weboldal közülük kifejezetten hanyagul lett programozva: gyakran újrahasznosítottak IP-címeket és más lekövethető nyomokat, így ha egy oldalt sikerült leleplezniük, a többi beazonosítása már mondhatni „gyerekjáték" volt.
Borítókép forrása: TechSpot