Szerintünk ezek a 2025-ös év eddigi csúcspontjai.
Az év hetedik hónapjába léptünk, július van, vagyis túl vagyunk a 2025-ös esztendő felén is. És ez mit jelent? Hát persze, hogy egy féléves mozis toplistát, amelyben röviden ismertetjük a kedvenceinket, és elmondjuk, hogy miért éppen ezeket kedveltük a legjobban. Nem is szaporítanánk tovább szót, öveket becsatolni, a 2025-ös év első felének legemlékezetesebb mozis élményei következnek!
-
Gyilkos randi
A Blumhouse ért ahhoz, hogy alacsony költségvetésből, de egyedi ötletből jó kis filmet rittyentsen, és ilyen lett a Gyilkos Randi (Drop) is. Adott egy özvegy anyuka (Meghann Fahy), aki hosszú idő után újra randevúra készül, de az est gyorsan rémálommá válik, amikor a randin ismeretlenek AirDrop-hoz hasonló üzenetekben fenyegetik: vagy megöli újdonsült randipartnerét, a jóképű és szimpatikus Henryt (Brandon Sklenar), vagy meghal a fia és a testvére. De vajon kitől jöhetnek az üzenetek? Annyi biztos, hogy csakis a helyszínről, ahol tartózkodnak, az előkelő étteremben pedig lényegében mindenki gyanús.
Bár a film a vége felé már csak nyomokban tartalmazott életszerűséget, a Gyilkos randi egy feszes tempójú, stílusos thriller lett, amely okosan használta ki a technológiai félelmeinket, Meghann Fahy erős alakítása pedig ugyancsak szót érdemel.
-
Mickey 17
Bár Pong Dzsunho márciusban debütált új filmje messze nem lett olyan kifinomult, mint a 2019-es, Oscar-kedvenc Élősködők (amit nemrégiben megválasztottak az évszázad legjobb filmjének is), azért egyértelmű volt, hogy felkerül a toplistánkra. Főhősünk Mickey Barnes, egy szerencsétlen flótás, aki hogy elkerülje az életére törő uzsorásokat, jelentkezik egy Földön kívüli expedícióra, ráadásul egy olyan munkát vállal el jobb híján, amelyben az a dolga, hogy újra és újra meghaljon. De sebaj, gond egy szál se, Mickey ugyanis nem hal meg teljesen, vagy legalábbis a szó klasszikus értemében nem, mivel létezik egy technológia, amellyel ha feldobja a talpát, kinyomtatnak belőle egy új példányt, amit mindig az előző verziója emlékeivel töltenek fel.
Egyébként egy könyvadaptációról van szó, Edward Ashton 2022-es sci-fi bestsellerét vitték mozgóképre, a végeredmény pedig egy abszurd, de alapvetően szórakoztató sci-fi szatíra lett, amelyben Robert Pattinson remekel – ő játssza Mickey minden egyes verzióját. Villámkritikánkért ide érdemes kattintani.
-
Mennydörgők*
Az elmúlt években sok rajongó ábrándult ki a Marvelből, az idei év első élőszereplős mozifilmje, az Amerikai kapitány: Szép új világ pedig csak arra volt jó, hogy tovább rontson az egyébként sem rózsás helyzeten. Szerencsére májusban viszont megérkezett a csalafinta című Mennydörgők (Thunderbolts*), ami jóval sötétebb, reálistább tónusú lett, mint az átlag Marvel-filmek, ráadásul volt egyfajta indie hangulata is a filmnek, ami kifejezetten jól állt neki – nem véletlen, hogy a főszereplőt alakító Florence Pugh is az A24-stúdióval összefüggősben promózta a filmet. A történet egy Suicide Squad-ra emlékeztető, antihősökből álló csapatot követ Jelena Belova, Bucky Barnes, Vörös Őr, Szellem és John Walker személyében, akik miután kijutnak egy Valentina Allegra de Fontaine által felállított halálos csapdából, összefognak, hogy leállítsanak egy szerencsétlen flótást (ő Bob, a későbbi Sentry), aki egy kísérlet eredményeként pusztító hatalomra tett szert.
Bár a Marvel nem igazán tudja elengedni a közhelyeket, a Mennydörgők* meglepően mély karakterdrámát szállít, elsősorban Jelena Belova, azaz Florence Pugh személyében, akinek olyan beszédes az arca, hogy lényegében bármit el tud adni, és hát a depresszióban szenvedő, többszörösen traumatizált gyilkos szerepe is jól áll neki. A Stranger Thingsből ismert David Harbour a Vörös Őr alakításában pedig a humor faktorért felel, ami szintén meglepően rendben volt. Élménybeszámolónkat a PC Guru oldalán olvashatjátok.
-
Balerina
Bár a női főhőssel készült John Wick spin-off a kasszáknál meg sem közelítette a Keanu Reeves-es filmeket, a Balerina a műfaján belül egy nagyon is szórakoztató alkotás lett. Egy Ruska Roma-bérgyilkos, Eve Macarro eredettörténetét ismerhetjük meg, majd azt, hogyan áll bosszút egy szektaszerűen működő szervezeten, akinek a vezetője eltette láb alól az édesapját.
Bár a sztori elég kiszámítható, és a karaktereken sem törhették napok hosszat a fejüket a készítők, a Balerina egy igazi akciópornó remekül megkomponált harcjelenetekkel, és nem utolsósorban remekre szabott, hangulatos látványvilággal. Ami pedig Ana de Armast illeti, a kubai színésznő jelenléte végig magabiztos, se nem férfias, se nem túl „szexizős", valójában pont tökéletes. Ide kattintva bővebben is olvashattok arról, hogy hogyan láttuk mi a filmet.
-
Bűnösök
Egy percig nem volt kérdés, hogy melyik film kerül fel az idei féléves mozis toplistánk élére. Az év meglepetésfilmjének kikiáltott Bűnösök a legelevenebb példa arra, hogy ideje lenne elengedni a remake-eket, rebootokat és folytatásokat, és új ötletekkel próbálkozni, ahogy azt Ryan Coogler is tette. A folk-horrorként is aposztrofálható film két ikertestvér, Smoke és Stack története (mindkettőt Michael B. Jordan játssza), akik 1932-ben visszatérnek szülőföldjükre, Mississippi Deltába, hogy új életet kezdjenek, és nyissanak egy csehót a feketéknek, amivel jól megtömhetik a zsebüket. A gond ezzel csupán az, hogy a csehó nemcsak a vendégek, de a vámpírok számára is vonzó lesz.
Szex, vér, vudu - na és blues, sok-sok blues. Nagyon röviden és tömören ezzel a négy szóval lehetne a legjobban jellemezni a Fekete Párduc rendezőjének legújabb filmjét, amelynek személyes kötődése is van a rendezővel. Coogler bácsikája ugyanis Mississippi államból származott, és sokat mesélt neki ezekről a régi időkről, miközben állandóan blues zenét hallgatott. A Bűnösök nemcsak az idei év eddigi csúcspontja, de az egyik legjobb film is, amit az elmúlt években láttunk.
Borítókép forrása: Warner Bros. Pictures