A Samsung Galaxy Watch8 már azt is tudja, mikor ettél utoljára gyümölcsöt

A Samsung Galaxy Watch8 már azt is tudja, mikor ettél utoljára gyümölcsöt

Elküld időben lefeküdni, aztán másnap reggel közli veled, hogy egyél több retket, mozogj többet, és lehetőleg próbálj meg kevesebbet stresszelni. 

Egy ideje már nem elég, ha egy óra mutatja az időt, minimum azt is tudnia kell, mikor alszunk rosszul, milyen a véroxigénszintünk, és mikor ettünk utoljára gyümölcsöt. Utóbbi persze inkább újságírói túlzás, valójában a Samsung Watch8 sem tudja megmondani, hogy mikor ettünk utoljára almát, mivel nem lát bele a gyomrunkba (még), viszont egy új funkciónak köszönhetően egy ujjlenyomás-alapú teszttel állítólag képes megmérni az antioxidáns-szintünket, orvosi laborvizsgálat nélkül. Na, de ne szaladjunk ennyire előre! 

A csinoska 

A Samsung Galaxy Watch8 két méretben érkezik, 40 és 44 milliméteres átmérővel, hozzám előbbi futott be, amit nem is bánok, mert a kisebb modell azért mégiscsak jobban mutat a női csuklón. Az előző generációhoz képest vékonyabb és könnyebb kialakítást kapunk (a kisebb változat 30 gramm, a nagyobb 34 gramm), miközben az óra remekül illeszkedik a csuklóra, nemcsak a szíj, de maga az óratest is. A design formás, de egyszerű, az én tetszésemet kifejezetten elnyerte ez a fajta letisztult stílus. 

Ami a kijelzőt illeti, a Watch8 megegyezik a Watch7 kijelzőjének méretével és felbontásával: a 40 mm-es modell 1,34 hüvelykes Super AMOLED, 438 x 438 pixeles felbontású 327 ppi képpontsűrűséggel, míg a 44 mm-es változat 1,47 hüvelykes Super AMOLED, 480 x 480 pixeles, szintén 327 ppi. A fénysűrűség tekintetében azonban nagy az előrelépés a korábbi verzióhoz képest, a Watch8 maximális fényereje ugyanis már 3000 nites, szemben a Watch7 2000 nites értékével - magyarra fordítva ez annyit tesz, hogy a kijelző verőfényes napsütésben is jól látható marad. 

Egyébiránt az óra IP68-as védelemmel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ellenáll a pornak és a vízbe merítésnek, illetve az 5ATM vízállóság is adott, ami a Samsung-óra vonatkozásában azt jelenti, hogy az óra akár 10 percig is nyugodt szívvel használható 50 méter mélységig édes- vagy sós vízben. Fontos hozzátenni, hogy ez nem jelenti azt, hogy az órával búvárkodni is lehet, erre viszonylag kevés okosóra képes, a gyártó pedig minden esetben jelezni szokta, ha az órát magunkkal vihetjük egy ilyen vízi kalandra.  

A Galaxy Watch8, akárcsak a Watch7 egy ötmagos Exynos W1000 processzort, 2 gigabájt memóriát és 32 gigabájt belső tárhelyet kapott, e tekintetben tehát nincs nagy változás - jobban mondva semmi változás. Az órán a Wear OS 6 és Samsung One UI 8 fut, ami pedig az aksit illeti, bár a korábbi modellhez képest egy kicsivel erősebb telep került az új órába, ez még mindig nagyon messze áll a jótól. A 40 milliméteres Watch8-ba egy 325 mAh-s akkumulátor került, míg a Watch7 azonos verziójának kapacitása 300 mAh volt, ami a gyakorlatban nagyjából azt jelenti, hogy az óra a kétnapos masszív tesztidőszakot sem bírta ki töltés nélkül a kezeim között úgy, hogy a kijelzőt az elejétől kezdve kikapcsolt állapotban tartottam, azaz az Always On Display funkciót nem használtam. Bár a Samsung mentségére szóljon, hogy a Watch8 könnyű és rengeteg egészségügyi funkcióval kell egyszerre zsonglőrködnie (ezekről majd kicsit később), ennek ellenére bosszantó, hogy a gyenge üzemidő miatt a napi töltés gyakorlatilag elkerülhetetlenné válik. Ejnye-bejnye!

Az óra beüzemelése egyébként nagyjából a szokásos módon zajlik, vagyis szükségünk lesz egy appra, jobban mondva háromra is: először a Galaxy Wearable-t kellett letöltenem a telefonra, ami aztán átvezetett a Health alkalmazásra, ahol az egészséggel és sporttal kapcsolatos adatainkat lehet kezelni, illetve jött velük egy harmadik applikáció is, a Smart Switch, ami a Samsung eszközök közötti adatétvitelért felel. A Huawei-okosórákhoz képest eltérés például, hogy ez esetben az applikációban is rábökhetünk mondjuk a stresszszint-mérésre, az óra pedig automatikusan követi majd az utasításainkat, szemben a kínai gyártó eszközeivel, ahol tapasztalatom szerint szinte végig az órában kell navigálni, ha valamit meg szeretnénk mérni, az app pedig csak a mérések kiértékelésére szolgál. 

Öregszel? Az óra már tudni fogja 

Azon, hogy egy óra méri a pulzust, monitorozza az alvást, vagy épp nézi a véroxigénszintet, már kis túlzással senki nem lepődik meg, a Watch8-nak azonban ezen kívül is akad egy-két érdekes egészségkövető-funkciója. Az egyik fontos újításnak az alváshoz van köze. 

Amellett, hogy az óra felismerheti az alvási apnoé tüneteit (amit nem érdemes felvállról venni, kifejezetten veszélyes lehet, különösen kezeletlen esetben), egy úgynevezett Alvásrutin-javaslatot is készíthetünk vele, ami az egyéni cirkadián ritmus figyelembe vételével javaslatot tesz az ideális lefekvési időre, hogy másnap kipihentebbek lehessünk - magyarán, ha úgy látja szükségét, elzavar minket aludni. A cirkadián ritmus a szervezet egyfajta belső, körülbelül 24 órás biológiai órája, amely az olyan alapvető élettani folyamatokat szabályoz, mint az alvás–ébrenlét ciklus, a testhőmérséklet, a hormontermelés (például melatonin, kortizol), az anyagcsere, de még az immunrendszer működéséért is felel. Ehhez a funkcióhoz az órát azonban hét éjszakán át kell hordani. 

Itt azonban még nincs vége a Samsung alvással kapcsolatos újításainak: az óra alvás közben is képes mérni a vaszkuláris terhelést, vagyis azt, hogy mennyire hatékony a szív a vér keringetésében, ami azért fontos, mert mélyebb betekintést ad az artériás egészség állapotába. Ahhoz viszont, hogy ezeket az értékeket megkapjuk, három éjszakát kell a csuklónkon töltenie az órának, és mindhárom éjjel legalább négy óra folytonos alvásnak teljesülni kell - ami az esetemben nem jött össze -, enélkül az óra nem tudja kiszámolni ezeket az értékeket. 

Aztán ott van az előzetesen már beharangozott antioxidáns-teszt, ami laborvizsgálat nélkül, csupán egy ujjlenyomás alapján információt kínál az antioxidáns-szintünkről. Ezen a ponton, mint minden hasonló teszt esetében, érdemes kiemelni, hogy nem orvosdiagnosztikai eszközökről van szó, a kapott eredményeket érdemes fenntartással kezelni. Azt szokás mondani, hogy ha az óra a normálistól eltérő értéket jelez, akkor ajánlott felkeresni egy orvost, mert könnyen lehet, hogy egy valóban fennálló probléma tünetét észlelhette, ugyanakkor a pozitív eredmény nem ad teljes megnyugvást, és nem feltétlen zár ki teljes biztonsággal egy problémát.  

Visszakanyarodva a Samsung új funkciójára, az antioxidáns-mérés segíthet felhívni a figyelmünket a táplálkozásunk minőségére, de hosszabb távú betegségek, például a cukorbetegség kockázatára is figyelmeztethet. Hogy az óra mennyire pontos, azt nehéz lenne megmondani, labor-vizsgálattal lehetne összevetni, az esetek többségében azonban megfelelő antioxidáns-szintet mutatott az esetemben, ugyanakkor olyan nap is volt, amikor nem volt elégedett a teljesítménnyel", és javasolta, hogy egyek még meg egy datolyaszilvát - ennél mondjuk kézenfekvőbb gyümölcsöt is javasolhatott volna. A teszt után az óra étrendi javaslatokat ad, bár tapasztalatom szerint túl nagy dolgokra azért nem érdemes számítani.

Az antioxidáns-indexszel szorosan összefüggő funkció az AGE-index, ami egy ugyancsak új egészségügyi mutató, amely a bőrben felhalmozódott úgynevezett Advanced Glycation Endproducts (előrehaladott glikációs végtermékek) mennyiségét méri. Ezek olyan vegyületek, amelyek a fehérjék és cukrok közötti reakció során jönnek létre, és az öregedés, valamint számos krónikus betegség (például cukorbetegség, érrendszeri problémák) egyik biológiai jelzőjeként tartják őket számon. Az AGE-index a biológiai öregedés mértékére utal, vagyis hogy mennyire öregedett a tested a kronológiai életkorodhoz képest. Az óra nem-invazív, fényalapú technológiát alkalmaz, az AGE-szintet a bőr alatti szövetekből méri. 

Piros pont továbbá, hogy az óra testösszetételt is tud mérni, izomzatra, zsírra és vízre lebontva, ezzel kapcsolatosan azonban akadnak azért némi furcsaságok. Az első mérés után ugyanis másfél óra múlva is megmértem a testösszetételemet, és valami oknál fogva 1.7 kilóval több zsír lett rajtam, ami azért nem túl valószínű, különösen annak fényében, hogy egy falatot sem ettem - pláne nem olyat, amitől hirtelen 1.7 kiló zsír rakódott volna rám. A Samsung ugyanakkor azt javasolja, hogy az eredményeket minden nap lehetőleg azonos időpontban mérjük, hogy pontosabb és összehasonlíthatóbb adatokat kapjunk, így elképzelhető, hogy ez okozta a szokatlan eredményt. 

Tetszett továbbá, hogy az óra felismer bizonyos egyszerű mozgásformákat, tudta például, hogy mikor pattantam biciklire, a bowlinggal viszont már nem tudott mit kezdeni. Arra viszont van lehetőség, hogy a több mint száz sportmód közül kiválasszuk a tekét, ahogy azt végül én is tettem. 

Végül, de nem utolsósorban a mesterséges intelligenciáról se feledkezzünk meg. A Samsung órája most először a Google AI-algoritmusával, a Geminivel előre telepítve érkezik, ami lehetővé teszi, hogy hangutasításokkal kezeljük az órát. Megkérhetjük például, hogy állítson be időzítőt, kezdeményezzen hívást vagy épp játsszon le zenét - utóbbi esetben például megkérdezte, hogy a Spotify-t vagy a YouTube Musicot töltse le inkább hozzá. Problémás ugyanakkor, hogy bár a Gemini először azt a választ adta, hogy ért magyarul, magyarul kommunikálni mégsem tudtam vele, azaz kérdést feltenni is csak angolul lehet neki, valamint a válasz is ebben a formában érkezik majd.  

Amiért jár a plusz pont:

  • A design kifejezetten csinos, az óra szépen fekszik a csuklón, a szíj kényelmes, szinte láthatatlan a viselete, 
  • a magas fényerő miatt a kijelző remekül olvasható, ami nyáron, a szikrázó napsütéses kánikulában nagyon hasznos, 
  • bár az antioxidáns-mérés pontosságáról nem tudtam meggyőződni, a Samsung újdonsága kétségkívül izgalmas újításnak tűnik, 
  • de az alvásméréssel kapcsolatos új funkciók és a testösszetétel vizsgálata is érdekes funkció - még akkor is, ha utóbbi néha meglepő eredménnyel szolgál, 
  • az egészségügyi funkciókhoz különféle edukációs tartalmak is kapunk, amelyek első olvasatra kifejezetten hasznosnak tűntek. 

Ahol még lenne mit csiszolni:  

  • Az üzemidő bosszantóan gyenge, 
  • az EKG és a vérnyomásmérő funkciókat csak a Samsung telefonokkal párosítva lehet elérni, 
  • A Gemini csak angolul ért. 

Végszó 

Mostanra talán egyértelművé vált, hogy a Samsung Galaxy Watch8 egy prémium kategóriás okosóra, remek anyaghasználattal, izgalmas egészségügyi funkciókkal, valamint különféle mesterséges intelligencia újításokkal. A tesztalany egyetlen bosszantó tulajdonsága a gyenge üzemidő, ha tehát olyan okosórát keresel, amit jó sokáig lehet töltés nélkül hordani, akkor nem a Watch8 lesz a te embered. Ha viszont elsősorban az egészségkövetés a cél, az EKG- és a vérnyomás-mérés pedig nem létszükséglet (feltéve ugye, ha nincs Samsung-telefonod), akkor a dél-koreai techcég új okosórájával jó lóra tehetsz. Már amennyiben nem sajnálod rá a pénzt: a Bluetooth-os Galaxy Watch8 40 milliméteres változata 159 990 forintos, a 44 milliméteres 169 990 forintos, az LTE verzió 40 milliméteres  változata 179 990 forintos, a 44 milliméteres 189 990 forintos ajánlott fogyasztói áron szerezhető be idehaza. 

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések