Tanulni kell mások hibájából és azt figyelni, hogy melyik irányba érdemes elindulni, többek között erről is szó van a Riot esport igzagatójával készített interjúban.
A League of Legends már hat éve folyamatosan növekszik, mióta elindultak a világbajnokságok. Az elején hihetetlen ütemben sokszorozódott a nézőszám, ami mára ugyan lelassult, de még mindig stabil növekedést mutat. Ebben a pillanatban már nem az a fontos, hogy hova érhet még el a népszerűségi mutató, sokkal inkább a partneri kapcsolatok, a szponzori szerződések és a verseny formátumának alakulása kapnak központi szerepet. A részletekről Whalen Rozelle, a Riot esportért felelős igazgatója beszélt a PCGamesN-nek adott interjújában.
Te és a Riot vezetői sokszor említitek, hogy a LoL, mint esport még nagyon fiatal és éretlen, sőt, ezt elmondjátok a többi esporttal kapcsolatban is. Mikortól lehet azt mondani, hogy a sportág felnőtt?
Erre nehéz válaszolni, és az egyetlen biztos dolog, amit mondhatok, hogy az érettség itt nem úgy néz majd ki, mint a tradicionális sportoknál. Egyébként pedig a másik válasz, hogy nem tudom, hiszen nincs előttünk példa, egy esport ágazat sem nőtte ki még magát igazán. De ettől eltekintve azért van pár gondolatom a egészről, például stabil gazdasági rendszer, formátum és struktúra, valamint professzionális kapcsolat a játékosokkal. Egy népszerű sport esetében a korai évek mindig meredek népszerűségi növekedéssel kezdődnek, majd az egész megáll egy konstans magas szinten, amikor eléri a növekedési maximumot. Szerintem a League még a növekedési fázisban van.
Mik a legnagyobb kérdések, amikre még nem tudjátok a választ?
Három évvel ezelőtt, amikor az LCS első éve véget ért feltettük a kérdést magunknak: mi lenne, ha jövőre élő közönség előtt játszanának a játékosok? Ezzel hova fejlődne a látvány? Mi lenne ha több csapat lenne vagy más lenne a formátum? Plusz akkor még az is a terítéken volt, hogy valóban megéri-e esportot csinálni, gazdaságilag. Ezekből a kérdésekből egy jó párat megválaszoltunk az elmúlt években, de persze a válaszokkal új kérdések is felmerültek. Mi lenne, ha az LCS hétről-hétre olyan arénákba költözne, mint a Staples Center? Lenne akkora érdeklődés, hogy a közönség megtöltsön egy ilyen stadiont? Erre pedig még nincs válasz, de jó irányba haladunk.
Emellett persze ott van az a kérdés is, hogyan lehetne a LoL-t regionális szintre vinni, hogy különböző városoknak klubcsapatuk legyen? Lesz-e valaha is olyan stabil és értékes egy esport csapat, mint mondjuk a Manchester United? Példaképpen a fnatic jó úton halad efelé, de még mindig nagy a különbség egy esport- és egy sportmárka között. Persze nagyon jó lenne, ha a csapatoknak saját otthonuk lenne, lokális rajongóbázissal és persze lokális szponzorokkal. De ilyenkor felmerülnek a FIFA és egyéb sportszervezetek korrupciós botrányai, és nem biztos, hogy meg kéne ismételni azokat a hibákat, amiket ott már láttunk.
Ti megcsináltátok a játékot és persze viszitek az esport oldalát is. Nem gondoljátok, hogy ideje lenne bevonni más szervezeteket, hogy az egész jobbá váljon?
Ha van olyan szervezet, ami jobbá tudja tenni az esportot, akkor mi örömmel dolgozunk velük. Tudjuk, hogy egyedül nem juthatunk el a legmagasabb szintekre, szükségünk van partnerekre, akik segítenek. Sok helyről halljuk, hogy olyan szervezetekkel kéne dolgoznunk, melyek a ligáink bizonyos részeit meg tudnák újítani, de soha nincsenek konkrét megnevezések. Ha léteznek ilyen szervezetek, akkor örömmel találkoznák velük, hogy megvitassuk az együttműködést.
Az egyik új irányvonala a Riot-nak au uLoL, mely egy különleges formátum csak az egyetemistákra szabva. Van más specifikus csoport, melynek hasonló ligát akartok létrehozni?
Azt hiszem itt most ki akarod facsarni az egyetemi LoL bajnokságot és bele akarsz erőltetni valami olyat, ami nincs benne. Az egyetemi liga az egy dolog, nem akarunk különböző bajnokságot csinálni a nőknek, feketéknek vagy különböző szexuális irányultságú játékosoknak, az ajtó mindenki előtt nyitva áll, ha valaki játszani akar és jól csinálja, akkor itt a helye. A League azért különleges, mert itt mindenki egyenlő esélyekkel indul, mindenkiben megvan a lehetőség, hogy nagyszerű játékos legyen. Ez az egész nem a fizikumról szól, így nem kell külön csoportokat létre hozni. Én még hiszek abban, hogy a jövőben még színesebb lesz a játékosok csoportja.