Avagy; mi egy edző munkája?
Ha azt mondjuk valakinek, hogy VP, SK, vagy G2, az illető jó eséllyel elkezdi sorolni a játékosait az adott csapatnak. Pedig a legtöbb esetben van egy hatodik ember is emögött az öt srác mögött, aki ugyanúgy kiveszi a részét a munkából, csak a kamerák általában nem őt mutatják. Ők az edzők: azok a személyek, akik nagyobb részben már nem játszanak aktívan a játékkal (maximum némelyikük beugrik egy-két meccsre, ha szükséges), hanem a székek mögül támogatják a többieket.
Amikor egy csapat edzőt vált, akkor sokszor hirtelen megugrik annak a teljesítménye. Erre a legjobb példa a Ninjas in Pyjamasnál edzősködő THREAT volt: amikor csatlakozott 2015-ben a svédekhez, hirtelen elkezdtek jól játszani. Egy edzőt sokszor az alapján határoznak meg, hogy a csapata éppen jó, vagy rossz-e, pedig amit ő végez munkát, az ennél több és nehezebben megállapítható. Az UNIKRN ezúttal néhány edzővel beszélgetett az ő helyzetükről.
Így hatott a coach szabály a top csapatok formájára
Hemi | 16/09/27 13:35 Az elmúlt hat hétben teljesen felborult a CS:GO világ egyensúlya, mely leginkább a Valve által belengetett új szabálynak tudható be. A Valve augusztus közepén robbantotta a bombát, amikor egyetlen intézkedéssel elkaszálta a hatodik embereket a csapatok mögül.
Az Immortals edzője, Rafael "zakk" Fernandes úgy érzi, hogy az edzők szerepe elég kétértelmű.
"Az én szemszögemből nézve, szerintem nem lehet meghatározni egy edzőt, mert ha megnézel mindenkit, láthatod, hogy ahogy csatlakoznak egy csapathoz, az az ötös megváltozik. Szerintem az emberek még mindig kitalálják, hogy milyen is egy jó coach."
Nagyon sok időbe telt, míg az edzők szerepe kialakult. Sokszor sem a szervezetek (vagy csapatok), sem a játékosok nem tudják, hogy pontosan mit is várnak el egy edzőtől azon kívül, hogy "javítsa a csapatot". Zakk honfitársa, a Liquid edzője, Wilton "zews" Prado megtalálta a neki való pozíciót és azt is elmagyarázza, hogy számára mit is jelent ez a munka:
"Az edzősködés az én szemszögemből egy olyan dolog, ahol azt kell csinálnod, amire szükség van. Egy kicsit a pszichológia felől is gondolkodnom kell, ugyanis a játékon belül vannak taktikus részek, valamint olyan dolgok is, amiket meg kell értenünk. Fel kell készülnünk a következő meccsekre, meg kell beszélnünk a hibáinkat. Napjainkban már minden a bizniszről szól, és már nem mennek olyan gördülőkényen a dolgok, mint korábban. Meg kell találnod azt az utat, hogy jó kapcsolat legyen a játékosok között, valamint, hogy a játékosok jó kapcsolatot ápoljanak a szervezettel is. Igazából ez amolyan mindenből egy kicsit szituáció."
Egy csapatnak többféle taktikára van szüksége és ezt általában versenyről-versenyre újítani kell, ugyanis ha többször használják, akkor az ellenfél gyorsan ki tudja elemezni és ellenstratégiát tud felállítani. Emellett az edzőkön óriási felelősség is van. Jimmy "Jumpy" Berndtsson, a Fnatic coach kicsit egyszerűbben gondolkodik erről:
"Az összes gyakorláson szinte velük vagyok, és próbálom figyelni, hogy mit csinálunk jól és mit rosszul. Próbálok közben új dolgokat kitalálni, valamint azt, hogy az egyes pályákon miként lehetnénk jobbak."
Jakub "kuben" Gurczyński, a lengyel VP edzője is nyilatkozott:
"Rengeteg felelősség van rajtunk, de ha egyet kellene választanom, akkor azt egyértelműen a támogatás. Abban az időben (az IEM Katowice 2017 után), mikor már harmadjára a csoportból sem sikerült kijutnunk, akkor kellett a legjobban a csapat mellé állnom és tudatnom velük, hogy még mindig képesek vagyunk győzni. Próbálom őket magabiztossá tenni és mondani nekik, hogy nem szabad most feladnunk."
Óriási meglepetés: a gyengélkedő VP küldte haza a FaZe-t az EPICENTERről
damilosK | 17/10/26 17:22 Tegnap már beszámoltunk arról, hogy FaZe alatt rezgett a léc, -ugyanis az SK ellen 2; míg a Gambit ellen 1 pályát vesztettek. damilosK,Wolfi | 17/10/26 10:44 Nagyban zajlik a szentpétervári EPICENTER, ahol persze a jelenleg bitang erős FaZe is megjelent.
Mivel elég sok fiatal és még tapasztalatlan játékos van jelenleg a csapatoknál, tényleg szükség van egy olyan emberre, aki terelgeti őket az úton. zakk egyfajta szülőként viselkedik, amikor edző:
"Igazából Apának nevezném magamat a csapaton belül. Reggel 9-kor felkelek, elmegyek a konditerembe a csapattal, majd miután 11 körül hazaértünk, megnézek egy demo-t. Ezután feljegyzem az összes gyakorlásunkat, majd megnézünk egy practice meccset velük. Ezt elemezzük, majd megbeszéljük a hibáinkat, valamint, hogy min kellene változtatnunk."
Számos csapatban az edzők igazi vezérnek számítanak, akik a játékon belül és kívül is oktatni tudják a játékosokat. Fejben is rendben kell, hogy legyenek, valamint tényleg kell egy vezéregyéniség is, illetve, hogy mindent tudj a játékról. Egy edző nem biztos, hogy az összes felelősséget tudja vállalni, hogyha véletlen nem tudja valamelyik feltételt teljesíteni. zews-nak is volt pár szava ehhez:
"Megcsinálok mindent, amire a csapatnak szüksége van. Természetesen a taktikus részre koncentrálok a legjobban, ugyanis ebben vagyok a legjobb. 15 éve játszok ezzel a játékkal, de ha valamilyen más területen szeretnénk fejlődni, akkor azt közösen tesszük. Mindenkinél előbb kelek fel, megnézek pár demot és átgondolom, hogy mit tudok tenni arra a meccsre, amire készülünk. Olyan délután 1 körül elkezdődik a "zews idő", akkor beszélgetünk egy kicsit a csapattal. Délután 2-től este 8-ig van a gyakorlás, ahol a játékosokkal kell lennem és figyelnem a hibáikat. Ezt követően este 8-tól éjfélig vagy akár hajnali 1-ig a szervezettel kapcsolatos dolgokat intézem."
A tavaly történt változások miatt az edzők szerepe kissé csökkent a meccsek közben. Ha bárkit megkérdeztek arról, hogy min változtatnának, akkor mindenkitől azt a választ kapták, hogy egyértelműen az edző szabályt törölnék el. A VP-nél tevékenykedő kuben sem elégedett ezzel a szabállyal:
"Beszéltem a Valve-val és ők azt szeretnék, hogy a CS tényleg 5 játékosról szóljon és ne a játékon kívülről legyenek irányítva. A játékosoknak kell, hogy legyen kommunikációs készsége, játékon belüli tudása, valamint stratégia is és ezt oldják meg úgy, hogy senki nem segíthet nekik. Ugye 30 másodpercig beszélhetünk most velük, ha szünetelünk, de ez általában csak 15 szokott lenni, ugyanis mire az adminok feloldják a mikrofon némítását, azzal elmegy a szünet fele."
Az edzők és a játékosok szerencséjére egyre több versenyszervező csapat tesz keresztbe a Valve szabályának. A DreamHack például már egy teljesen más szabály szerint kezeli az edzőket. Ha már a Valve-nál tartunk, akkor érdemes megemlíteni a DOTA2-t, ugyanis ott az edzők akkor is beszélhetnek a játékosokkal, mikor már bőven választják a hősöket.
Ha majd a jövőben végre tisztázódik az edzők szerepe és minden egyes csapat, valamint a fejlesztők is kiemelt hangsúlyt fektetnek a 6. emberre, akkor remélhetőleg ők is megkapják a megfelelő tiszteletet. Addig marad a színfalak mögötti hely, és az irányítás a háttérből.
TETSZETT A CIKK? KÖVESS MINKET A FACEBOOKON IS!
Borítókép: Dreamhack