Az elmúlt évek talán legizgalmasabb kompetitív évét zárjuk magunk mögött. Összeszedtük, hogy ki volt az a tíz játékos, aki a legnagyob nyomot hagyta az idén!
Amikor 2017 legjobb játékosairól beszélünk, elég sok adatot kell szem előtt tartani. A nyári szezon és a világbajnokság adják a rangsorolás velejét, de az év első felét, az MSI teljesítményt és a csapatok változásait (stílusban, helyezésben) sem szabad elfelejteni.
Az 5+1 legjobb magyar LoL játékos 2017-ben
Hodi | 17/12/30 14:56 1. Kiss "Vizicsacsi" Tamás (Unicorns of Love) Eltelt egy újabb, League of Legends versenyekben gazdag év, ezért úgy döntöttünk, górcső alá vesszük a magyar profi játékosokat, hogy megnézzük, kik voltak azok, akik igazán odatették magukat és vitték győzelemre-, győzelmekre a csapatukat 2017-ben!
Röviden ezeket a szempontokat tartottam fontosnak a rangsor felállításánál:
- a vállakon nyugvó teher a csapaton belül
- elért legjobb helyezés
- egész éves átlagteljesítmény (konzisztencia)
Nem volt egyszerű dolgom, de ezek alapján szerintem ez a tíz játékos volt a legjobb és legfontosabb a LoL 2017-es futama alatt.
10. FNC Rekkles
Hajh. Rekkles kemény dió: stílusbéli makacssága egyszerre hozta meg a csapatának a tavaszi sikert és egyben a hatalmas lebőgést a Rift Rivals alatt. Mindenesetre nem lehet elvenni tőle az idei eredményeket, és ami még fontosabb, a játékos hatalmas személyes fejlődését.
Mindig is világszínvonalú lövésznek számított, de a passzív, csapatharc-orientált stílusa miatt kevesebb elismerést kapott, mint amennyit megérdemelt volna. Idén 180°-os átalakuláson ment át, és visszatért ahhoz az igazi tökös hard carry stílushoz, amivel pályájának legelején megismertük.
A Fnatic legtöbb eredménye egyszerűen Rekkles nettó teljesítményén múlt, amivel nagyon kevés játékos büszkélkedhet (vagy szégyenkezhet, a végkimeneteltől függően).
9. G2 Perkz
Perkz sem egyszerű eset. Rekkleshez hasonlóan személyes fejlődésének és a folyamatos teljesítményének köszönheti a helyezését. Perkz 2017-re egyszerűen "beérett". Sokkal kevesebb menő solokillt és outplayt láttunk tőle idén, de fényévekkel stabilabb lett, nem tiltel, a csapat tud rá építeni.
Úgy vette fel a kesztyűt Fakerrel, amivel nem sok nyugati mid büszkélkedhet, mindkét európai splitet megnyerte, második helyezett MSI alatt, és végül a világbajnokságon bentragadtak a legnehezebb csoportban. Most, hogy egy nagyon erős junglert kapott maga mellé, életének talán legjobb szezonja előtt állunk 2018-ban.
8. KT Smeb
Smeb helyzete furcsán kettős. A maga módján konzisztens, mivel a KT második helyezett lett tavasszal és nyáron is, de nemzetközi tornán nem láttuk őket. Korea szintje miatt viszont nem lehet ezt a teljesítményt elhanyagolni, pláne úgy, hogy Smeb volt a szupersztár a szupersztár-csapatban. A legjobb koreai toplaner már évek óta, remélhetőleg a KT-nek van valami terve arra nézve, hogy merre akarják vinni –az újraszerződtetett– elit alakulatot.
7. RNG Uzi
Uzi egy kimondottan enigmatikus karakter a LoL világában. Továbbra sem nyert hazai címet (idén nyáron az EDG, tavasszal a WE volt a kínai bajnok), és továbbra is hihetetlen formában van a nemzetközi versenyeken -ez Uzi nagy tragédiája. Ugyan keveset játszott az idei szezonban, de azt végig nagyon magas szinten hozta.
A világbajnokság egyik legjobban szereplő lövésze volt, de ez nem is nagy meglepetés: ilyen lövész központú meta talán nem volt Season 2 óta, és lehet, hogy soha nem is lesz már. A "raise the puppy" már évek óta jól működik, barmelyik csapatban is játsszon Uzi, de ennyire még talán soha nem volt rászabva maga a játék.
Két bekezdésnyi ajnározás után talán fura lehet, hogy nem Uzi lett a legjobb kínában játszó ADC a listán:
6. WE Mystic
Itt most gondolom, sokan kapkodják a fejüket. A helyzet az, hogy az egész évet tekintve Mystic sokkal jobb szakaszt zárt, mint Uzi, aki csak pár meccset játszott nyáron, majd a világbajnokságon hozta a szokásos csúcsformáját.
Tavaszi bajnokként erős csapat volt a WE az MSI-on, a nyári LPL ligában elképeszetően szoros 3-2 Bo5 szériák sorozatával lettek negyedikek. Nehéz is volt emiatt megítélni az LPL csapatok erősségét, mert szinte minden széria a legapróbb dolgokon, egy flashen, egy jó pushon, egy jó ultin múlott.
A világbajnokságon a legjobb Kog'maw játékot láttuk tőle, néha hatalmas hátrányokból. Ehhez hozzávéve azt, hogy Mystic koreai, de ennek ellenére a shotcaller, tehát számára idegen nyelven vezeti az amúgy legjobb kínai stratégiai csapatnak számító WE-t. Igazán impresszív eredmény.
Amennyiben hozzávesszük azt is, hogy Mystic és a WE mekkora viccnek számított még akár csak egy éve is, egyszerűen nem lehet eléggé hangsúlyozni, mekkora teljesítményt rakott le a játékos idén az asztalra.
5. SSG Ruler
Sokat gondolkoztam, kinek adjam ezt a helyet, de Ruler mellett nem lehet elmenni. Az egész Samsung csapat furcsa helyzetben van, mivel ugyan egy erős tavaszi szezont zártak, de a nyár nagy részében egyenesen botrányosak voltak. Ruler volt CuVee mellett az egyetlen stabil játékosuk a teljes év folyamán, és a legfontosabb szériáikban –a KT ellen a régiós döntőben, és az SKT ellen a világbajnoki döntőben– ő volt az, aki fogást talált az ellenfél alsó ösvényén, megtalálta a gyenge pontokat.
Sok játékost említettünk már ezen a listán akik látványos fejlődésen mentek át egy év alatt, és ez alól Ruler sem kivétel. Korea egyik legjobb kiegyensúlyozott lövésze, akinek a személyes teljesítménye nagyban járult hozzá világbajnoki címhez.
4. SSG CuVee
Itt a Samsung másik pillére CuVee. Az év folyamán a legtöbb toplaner lecsúszott kicsit, lankadt a teljesítménye, nehezen váltottak a tank és carry meták közott. CuVee volt a leginkább rugalmas mind közül, folyamatosan tartotta a tempót, sokszor vesztes matchupokban is tönkreverve az ellenséges topost.
CuVee legnagyobb eredménye az volt az év folyamán, hogy bármilyen meta is volt, bármilyen rosszul is játszottak épp csapattársai, rá mindig tudott számítani Ambition, és ha máson át nem, a csapatnak mindig volt esélye CuVee-n keresztül nyerni.
3. LZ PraY
Itt kicsit csaltam, mert nehéz egymástól elválasztani a két játékost, amit írok az kicsit GorillA-ról is szól. Ami a legfontosabb: ezek ketten egy LCK bajnoki címig vitték a szedett-vedettnek tűnő LZ csapatot. Ez egy olyan siker, amit nem lehet eléggé hangsúlyozni: gyakorlatilag nehezebb koreai címet nyerni, mint világbajnokságot, mert a világbajnokságon (magadon kívül) "csak" két koreai csapattal kerülhetsz össze, amíg az LCK alatt ott van még másik hét.
PraY és GorillA annyi figyelmet követeltek minden ellenséges csapattól, amivel egyszerűen nem tudott a többi klub mit kezdeni, és ez szabadon hagyta a tehetséges BDD-t és Khan-t, hogy azt csináljanak, amit csak akarnak. A nyári döntőig nem is született erre megoldás, amíg a Samsung meg nem fejtette a széf kombinációját a világbajnoksági nyolcaddöntőben.
Itt minden erőforrásukat a LZ alsó ösvényére fókuszálták, amitől teljesen szétesett a csapat irányítása. Ennek ellenére nem szabad lebecsülni mindazt amit a duó idén elért, a tavalyi öt Rox Tigers négy útja közül egyértelműen ők jártak a legjobban.
2. SKT Faker
Ez az év is úgy indult mint a többi, nem tűnt valószínűnek nagy változás a status quo-ban: továbbra is az SKT a legjobb csapat, Faker a legjobb játékos. Ugyan végig láttuk a repedéseket az alapzaton, az eredmények magukért beszéltek: tavaszi LCK bajnokság, MSI bajnokság, erős szereplés a nyári szezonban, minden ment papírforma szerint.
Aztán a világbajnokságon már elkezdett kidőlni a ház fala. Az SKT többi tagja egyszerűen nem tudta tartani a tempót.
Mind a Misfits, mind az RNG elleni széria végén egy dolgot tudtunk csak mondani: ha Faker helyett itt bármelyik másik midlaner játszik, az SKT veszíti a szériát. A Samsung hideg, kalkulált stratégiával iktatta ki Fakert a döntőben, nem volt Crown Malzahar pickjeire és Ambition figyelmére válaszuk. Ennek köszönhetjük ezt az ikonikus képet is:
A helyzet változatlan. Még mindig Faker a világ legjobb midese, és talán a legjobb játékosa is. Én csak egy hajszálnyival ugyan, de jobbra értékeltem valakit:
1. SSG Ambition
Ambition történetét és helyezését nem lehet 2017-ben kezdeni, annál itt jóval többről van szó. Ambition volt "A" koreai midlaner Season 3 kezdetéig, ő volt a legközelebb ahhoz ami Faker ma. Ennél költőibben talán nem is kezdhette volna Faker a karrierjét, ugyanis az első professzionális meccsén solokillelte Ambitiont:
Ambition szépen lassan elkezdett lemaradni az új koreai midektől: dade, Rookie, Pawn, Faker mind sokkal jobbak voltak nála. Sokan (teljesen jogosan) úgy gondolták, hogy a karrierjének vége, és kiemelkedően intelligens játékos lévén beáll edzőnek.
Elég makacs fajtából faragták, ezért nem vonult vissza. Szerepet váltott. Az első jungleben töltött éve elég felemás volt: látszott rajta hogy vasmarokkal irányítja a csapatot, de mint jungler bőven voltak hiányosságai. 2016 végére, a semmiből előtörve már a világbajnoki döntőig ment, ahol egy meccsnyire volt a címtől.
2017-ben még labilisabb volt a teljesítménye, újra előkerültek a pletykák a visszavonulásáról. A Samsung azonban nem tudta elengedni: nehéz volt megragadni, hogy mit is csinál pontosan, de ég és föld volt a különbség a Haru és az Ambition féle Samsung között. Az egyik egy csapongó soloqueue csapat, a másik egy tökéletes, szisztematikus pusztító gépezet. Ambition kontrollját nem lehet alulbecsülni: ugyan sokat röhögünk rajta, de az egyik kedvenc reddit copypastánk eredetét tulajdonképpen Ambition irányítása adja.
Samsung has perfected the vision control play-style that SK Telecom T1 used to have with Bengi. It's even better that they don't have similar problems in the jungle that SKT T1 had. We thought SKT T1 was the pinnacle for League Of Legends but Samsung is rewriting history. Kk0ma and the rest of the staff are probably super jealous of the coaching staff behind Samsung because this team is going to even greater heights.
Ambition bajnoki címe öt év véres-verejtékes munkájának az eredménye. Nagyon szép példája annak, hogy hiába aktív most is minden idők legjobb játékosa, aki Ambition zuhanását elkezdte: a játékon belüli teljesítmény egyszerűen nem minden. Stratégiai szinten létezik sakk-matt a LoL világában is, vannak kivédhetetlen csapások.
Ezt szimbolizálja Ambition öt éves útja, és a Season 7 világbajnoki címe, és végsősoron ezért lett –szerintem– 2017 legjobb League of Legends játékosa.
Mindent összevetve egy elég jó évet tudhatunk magunk mögött. Az MSI és Worlds is izgalmasabb torna volt mint a tavalyi, az új Rift Rivalsban van potenciál, és az újralakkozott All-Stars is egész jó torna lehet ha pár apróságot kipofoznak.
Rengeteg újdonság lesz a következő évben –játékon belül és kívül is–, és ha csak fele ilyen jó lesz mint Season 7 volt, már elég szerencsések leszünk LoL esport rajongókként.