Sok magasabb eloban lévő játékos adja smurfölésre a fejét, ám az nem mindig alakul úgy, ahogy tervezik. Gyengébb csapattársak, logikátlan játék és persze a kötelező kiégés a végén. Kinek van igaza?
Bár sokan írják be meccsek előtt silverben vagy goldban esetleg bronze-ban, hogy ők csak smurfölnek, ez sokszor nem bizonyul igaznak. Rendszerint ezzel próbálnak megmagyarázni egy adott választást, esetleg ezzel szeretnék kedvenc pozíciójukat bebiztosítani miden, hogy azt valaki odaadja nekik, lévén ők sokkal jobb játékosok és majd lecarryzik. Mindannyian láthattunk már ilyet és legtöbbször nem is nagyon dőlünk be ennek. De mi van akkor, ha valaki tényleg smurföl?
Az örök kérdés: Lux support, jó-e vagy sem?
Valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, aki kifutna a világból, amikor egy-egy Lux supportot látok meg solo queue-ban, főleg Ignite-tal. Kicsit megnéztük ezt a jelenséget, hogy hasznos-e ez a választás. Ha röviden szeretnénk megválaszolni, akkor annyit mondanék, hogy nem, nem hasznos supportként.
Az eddigi tapasztalatok alapján a smurf meccsek kétféleképpen szoktak végződni. Jön egy valóban jó képességű játékos, aki vagy éppen egy kis accot húz, vagy csak unatkozik és emiatt játszik alacsonyabb eloban, ahol természetesen mindenkit rommá ver. Ez sokszor függ a választott karaktertől, mert lehetünk bármilyen jók, azért akárkivel nem lehet 1 v 9-ezni még silverben sem. Ilyenkor jön az a jelenség, hogy hirtelen a csapattársakat kezdik el szidni, ragelnek, esetleg ki is lépnek, ezzel lényegében halálra ítélve azt a mérkőzést.
De tovább megyek, nem is kell ez ranked meccs legyen, lehet akár egy teljesen új fiók, amit mondjuk nem botokkal szeretne valaki felhúzni, hanem végig is játssza a mérkőzéseket. Azt hiszem azzal nem árulok el sokat, hogy azok a játékosok akik még csak a 10-20-as szint környékén vannak, de még akár a friss harmincas játékosok is elég rosszak. Főleg egy olyan szemében, aki mondjuk már évek óta játszik. Így mondhatnánk akár, hogy jogosan van kiakadva, hiszen ő jobban tudja. Vagy mégsem?
Nézzük a tényeket, hogy miért nem. A League of Legends nem véletlenül a világ egyik vezető e-sportja, mert valóban megvan benne az a sport aspektus, többek közt a nehézsége miatt. Ezért is szeretik oly sokan nézni és másrészt elég nyilvánvalóvá válik, hogy ki az, aki nagyon jó a játékban, amit nem egyszerű elérni. Olyan szintkülönbségek vannak, amiket elképzelni sem tudunk jó eséllyel, főleg ha alacsonyabb eloban vagyunk. Ugyan az LCS meccsek alatt láthatjuk a profikat, de az, ami a képernyőről átjön, még a kommentárral kiegészítve is csak töredékrésze annak, ami valóban ott zajlik.
Nem látjuk a belső kommunikációt, az előre tervezést, nem látjuk 100%-osan a játékosok gondolatait sem és azt a rengeteg nüansznyi dolgot, ami a fejükben végigpörög akár egy-egy egyszerűnek tűnő szituációban. A League of Legends-en belül rengeteg információt kell megemésztenünk. Ott vannak a karakterek képességei, erősségei, gyengéi, trükkjei. Aztán kaptunk egy teljesen új rúnarendszert, tudni kell az egyes buildeket, a makró szintű döntéseket, minionwave elméletet, a kistérkép használatát, a saját helyezkedésünket, feladatainkat a pozíciókon és még vagy egy milliónyi dolgot. Azoknak, akik már hosszú éve nyúzzák a játékot, ezek mind egyértelmű dolgok. Minél magasabb szinten játszanak, annál inkább.
Azonban egy új játékos számára mindez egy hatalmas káosz lehet első ránézésre. Hogy is lehetnének jók már a kezdetek kezdetekor, mikor annyi mindent kell megtanulniuk. Én lassan hat éve játszom, de még én sem merem kijelenteni, hogy mindent tudnék a játékról, különben Diamondban, vagy afölött lennék. Nem csak az eltelt időt, de az egyéni képességeket is figyelembe kell venni.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy sok gyakorlással nem csak a játékot tanuljuk meg, hanem a szükséges mentalitást. Ez egyébként a hosszabb idő alatt elért divíziónkkal is egyenes arányban van szerintem. Ha megnézzük, a magas szinten játszó emberek sokkal kevésbé akadnak ki apróságokon, tudják őket kezelni, ahogy a hibákat és a vesztes meccseket is, egyszóval a kudarcot valamiben, amibe időt fektettek. Azonban az újoncok ehhez nincsenek hozzászokva, a legtöbben elhiszik, hogy már tudnak játszani, mert láttak pár streamert, vagy LCS meccset és azt próbálják utánozni, természetesen a legtöbb esetben rosszul. Ha pedig valami nem úgy jön össze ahogy szeretnék, akkor borul a bili.
És itt jön be az a kérdéskör, hogy ha egy újonc játékos valamit elront, akkor a smurfölő emberke jogosan akad-e ki. Nos szerintem: nem. Nyilván vannak kivételek, amikor egy játékos direkt játszik rosszul, de ha valaki arra szánja rá magát, hogy smurföljön, az ne akadjon ki azon, hogy az adott eloban lévők nem úgy játszanak mint ő, vagy ha több hibát követnek el. Nyilvánvalóan azért vannak a 10-es, vagy a 20-as szinten, mert nem sokat játszottak még. Szintén, ha rankedről van szó, valaki jó eséllyel azért van még csak bronze-ban, mert kevés tapasztalata van, esetleg lassabban tanul, vagy csak ennyire telik tőle. Úgyszintén egy tapasztaltabb játékosnak helyesen kell kezelnie az esetleges rage-et a játékon belül. Nem feltétlen számíthat olyan mentalitásra, amit mondjuk masterben már megszokott.
Nem várhatjuk el az óvodásoktól, vagy az általános iskolásoktól sem, hogy egyből harmadfokú egyenleteket integráljanak, amíg nincsenek meg az alapok. Ha már valamit mondani szeretnénk, inkább tanácsokkal lássuk el őket, amiből tanulhatnak. Azzal, hogy mindenkit elküldünk melegebb égtájakra, igazából csak rontunk a helyzeten. Vagy belőle is egy toxik játékost faragunk, mert a "nagyoktól" ezt tanulta, esetleg elvesszük a kedvét a játéktól, mert csak annyit lát, hogy ha hibázik egyet, akkor azonnal jön az anyázás.
A smurfölés amúgy is egy elég ingoványos terület szerintem. Nem feltétlenül mondanám tiltottnak, mert nyilván nem lehet ezt így kijelenteni, de ha már erre adjuk a fejünket, legalább mások élményét ne rontsuk tovább azzal, hogy még ki is osztjuk őket.