Az utóbbi időben szemmel látható módon hanyatlott az európai mezőny minden tekintetben. Vajon itt is összejön a csoda, ami Amerikában már sikerült?
Hatalmas hírt kaptunk az utóbbi 24 órában, ugyanis a Riot Games bejelentette, hogy jövőre Európába is érkezik a franchise rendszerű liga, hasonlóan az NA LCS-hez, ahol már idéntől is ez van. Láthatóan ott jó hatása volt a ligára, tovább nőtt a befektetett pénzmennyiség, vonzóbb a szponzorok számára és ezáltal a játékosok bérét is pozitív irányba befolyásolta.
Az átlag NA LCS fizetés majdnem háromszorosa is lehet az EU-nak!
Aioween | 18/02/27 12:40Romain interjújában számolt be, hogy mennyi az NA LCS játékosok átlagfizetése a franchise rendszer után. Azt eddig is tudtuk, hogy ott van a legtöbb pénz a LoL-ban, de hogy ennyi...?! Az köztudott, hogy az e-sportban mindenki fizetése talán még nagyobb tabu, mint az átlagvilágban idehaza.
Észak-Amerikába ezt ugyebár már idén meglépték, sőt a kínai ligában is, a többi régióban egyelőre maradt az eddigi rendszer néhány változtatást leszámítva. Amerikában is nagy kérdés volt, hogy mely csapatok pályázatát fogják elfogadni, ugyanis nem a tavalyi szezon alapján kerültek be. Egyrészt egy elég vaskos 10 millió dollárt kellett letenni az asztalra, ebből 5-öt előre, a maradék ötöt pedig később is lehet törleszteni a nyereményekből. Ha újonnan érkező csapatról volt szó, ott még ráraktak plusz 3 milliót az árra. Úgy tűnik, hogy elég stabil befektetési piacnak gondolják már világszerte az e-sportot, hiszen az OWL is 20 millió dollárért értékesített egy tucat helyet, pedig mögöttük még korábbi ligatapasztalat sem nagyon volt.
Ezek után pedig ideje lesz az itteni gárdáknak is felkészülni, mert ugyanez a procedúra ismét előtérbe kerül majd az év vége fele, ha követik az amerikai sémát. Újfent pályázniuk kell majd a csapatoknak a helyekért, ahol nem elég az eddigi teljesítmény, ezen felül számos más elvárásnak kell megfelelni, gondolok itt például a csapat infrastruktúrájára, szponzori csoportjára és bizonyára még egy csomó feltételnek, amit nem tesznek közzé.
A bejelentés egyébként az espn oldaláról származik. A pályázás módja itt is több lépcsős lesz. Akiket elfogadnak majd, azok három éves szerződést fognak aláírni a kiadóval, az időszak lejárta után pedig a konzisztensen rosszul teljesítő szervezetektől akár meg is szabadulhatnak, hogy másoknak adják át a helyüket. Az ár egy kicsit más lesz Európában, a Riot Games egyelőre 8 millió euróban határozta meg a helyek kezdeti árát azon csapatok számára, akiknek a pályázatát elfogadják. A mostani árfolyam szerint ez nagyjából 9,93 millió dollár, szóval mindössze 70 000-et spórolnak az európaiak, de nagyságrendileg ugyanannyi, mint egy NA LCS hely. Ahogy már említettem, Amerikában az LCS-en kívülről érkező csapatoknak további 3 millió dollárt kellett fizetni, ezzel kompenzálták azokat, akik eddig a részesei voltak, de ezúttal kimaradtak.
Időközben az is kiderült, hogy az újonnan érkező csapatok számára a belépési díj 10,5 millió euró, vagyis durván 13,02 millió dollár lesz, tehát marad az a séma, amit idén alkalmaztak. Valószínűleg ebből szeretnék fedezni majd a kieső csapatok végkielégítését, ahogy az történt az NA LCS-ben is.
Hiába a magas ár, egyáltalán nem tántorította el a szervezeteket, hogy szerencsét próbáljanak és bekerüljenek az NA LCS-be. Ha hinni lehet a pletykáknak, nagyjából 100 pályázó volt a 10 helyre. Most ráadásul még lesz egy etalon is az NA LCS képében, hogy ez igenis működik, tehát a kezdeti ódzkodást is ki lehet zárni, így jó eséllyel lesznek érdeklődök az EU LCS helyeire. Átszerveződik az egész régió, az ERL (European Regional League) is ennek egy előfutára, és a bevételmegosztás is életbe lép az öreg kontinensen. Ezáltal egy sokkal egészségesebb üzleti modellt lehet majd felállítani, amivel mindenki jobban fog járni: a Riot Games, a csapatok, a befektetők és maguk a játékosok is, csak ahhoz bizony a belépődíjat meg kell fizetni.
Nem véletlenül veri az asztalt egy ideje már az H2k sem, hogy erre szükség van, sőt, tavaly a Fnatic, a Misfits, a Splyce és a G2 még pályázott is egy-egy amerikai helyre. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy jó eséllyel itt sem marad változatlan a mezőny. A tengeren túlon is rögtön négy új szervezet ütötte fel a fejét (100 Thieves, Golden Guardians, Clutch Gaming, OpTic Gaming), míg négy "régitől" búcsúztunk (Team Dignitas, Immortals, Team Envy és a Phoenix1). Kérdés, hogy mely szervezetek nem lesznek eléggé megalapozottak ahhoz, hogy a Riot megtartsa őket a ligában. Jelenleg is akadnak elég erős szervezetek, leginkább focicsapatok, akik már most érdekeltek külső szereplőként az LCS-ben, elég ha csak a Schalkera gondolunk, de volt már próbálkozás a PSG részéről is. Ennek oka, hogy míg Amerikában az NBA csapatokban van talán a legtöbb pénz, addig itt a foci klubok a mérvadóak.
A bevételből is kapnak majd a csapatok, egészen pontosan 35%-ot, a maradék 65%-ot pedig a Riot Games és maguk a csapatok osztják el egymás között. A játékosok éves minimálbére 29 791 dollárról 74 749-re nő, vagyis több mint kétszeresére. Eddig is az átigazolások nagy része a jobb anyagi körülmények miatt történt, mondhatni szívószállal szedte el Amerika a legjobbakat innen. Hasonlóan itt is szeretnének majd játékosi érdek képviseletet, reméljük több sikerrel, mint odaát, a pontos részletek ezzel kapcsolatban is ködösek egyelőre.
A franchise rendszerre átállást december végére várják, vagyis addigra már mind a 10 résztvevő csapat kiléte nyilvános lesz, a pályázatokat, pedig már mától fogadja a Riot Games, hiszen ez nem egy rövid folyamat.