Vajon az arany lőszer, a matchmaking, a csaló játékosok vagy valami egészen más a WoT legnagyobb hibája?
Bár tízből kilenc játékos bizonyosan azt mondaná, hogy a fent említett okok a WoT legnagyobb hibái, esetleg a rosszul kiegyensúlyozott tankok, a rosszul kialakított térképek, esetleg a túl erősre sikerült prémium tankok, de ebben a cikkben szeretném egy egészen más aspektusból megközelíteni a témát.
A játék alapjai, azaz az oktatás hiánya
A World of Tanks egy mindenki számára egyszerűen játszható játék, de amilyen könnyű beletanulni, annyira nehéz elsajátítani mindazt a tudást, ami ahhoz kell, hogy valóban érts a játékhoz. Ez megnyilvánulhat abban, hogy nem tudsz megmagyarázni bizonyos helyzeteket vagy épp abban, hogy halvány lila gőzöd sincs, hogy a pályán merre indulj el. Ó elnézést, botor én! Természetesen nem te, hanem a birka csapattársak. Tudjátok, a paradicsomok, akik miatt rossz ez a játék.
A játék mélységei valahol ott kezdődnek, hogy a játékos megérti a páncélátütés működési elvét, valamint elsajátítja a felderítés és rejtőzködés művészetét. Gyors kérdés: mi az észlelési távolság képlete? Effektív látótávolság - (effektív látótávolság - 50)*az ellenfél álcázási értékével. Gondolom ezt is tudtátok, bezzeg azok a szamár csapattársak. Még ezt sem tudják. De miért?
Azért, mert nincs egy valamire való oktatás a játékban.
Itt nemcsak oktató játékmódra gondolok, de például részletesebb tippekre a csata előtt, amiből értékes információkat szűrhetsz le. Például rajzokkal vagy nyilakkal szemléltetve a betöltőképernyőn, hogy az adott térképen milyen taktikákat alkalmazhatsz vagy épp a tankodra vonatkozó specifikus információk, mint az ideális felszerelések, képességek vagy helyezkedési javaslatok. Természetesen nem szájbarágósan, de egyértelműen, hogy átlátható legyen a kezdők számára is.
Nincs átfedés a platformok között
Tankos játék van már mobilra, Playstation-re és XBox-ra is, sőt hamarosan jön a virtuális valóság is, de vajon mennyien vannak, akik ezekkel a verziókkal aktívan játszanak? Személy szerint a WoT mobilos verzióját még nem próbáltam ki komolyabban, mert semmi kedvem nincs a fejlesztéseket a nulláról elkezdeni megint. Úgy gondolom, sokkal jobb lenne, ha belépés után az a garázs fogadna, ami jelenleg a PC verzióban is. A következő bekezdésekben erre még visszatérünk.
Nincs szóló mód a játékban
Képzeljetek el egy egyedi PVE kihívást, küldetéssorozatot vagy kampányt, ahol különféle küldetéseket kell teljesíteni. Persze ilyen már van a Playstation verzióban, de milyen szuper lenne, ha ez össze lenne kapcsolva a PC felhasználói fiókoddal. Teszem azt ha végigcsinálsz egy Playstation kampányt, akkor kapsz egy álcafestést vagy bármilyen más jutalmat, amit felhasználhatsz a többi platformon is. Innentől kezdve pedig csak kreativitás kérdése, hogy ebből még mit lehet kihozni.
Nagyon lassú a grind
Egy tankfejlesztős játékban ezt felhánytorgatni olyan, mint egy uszodában fennakadni azon, hogy sok a víz a medencében, de kérlek engedjétek meg, hogy kifejtsem miért is problémás ez. Egyrészt azért, mert nincs átfedés a platformok között, ami a szabad játékot akadályozza, másrészt hatalmas akadályt fektet a feltörekvő klánok és csapatok elé, amikor CW-ről, SH-ról vagy épp e-sport versenyről van szó. Tegyük fel kifejlesztetted az aktuálisan legerősebb nehéz harckocsit, de a következő frissítésben behoznak egy újat, ami egyértelműen jobb a te tankodnál, ezért téged nem visznek be a csatába vagy épp bevisznek, de elvernek benneteket.
Nincs más választás, le kell nyelni a vékát és irány a random csata az XP százezrekért. Ez eleinte talán még vicces, de idővel biztos rá lehet unni erre is. A játéknak van egy rendkívül addiktív vonulata, ezért játékosok százezrei képesek ezzel a programmal szórakozni több száz órán át is akár, de nem feltétlenül érdemes erre építeni. Még akkor sem, ha van egy kialakított gazdasági rendszer, ami jelenleg jól működik és ami miatt a World of Tanks évek óta stabil közösséggel rendelkezik. Itt elsősorban arról van szó, hogy mindenen lehet javítani, így ezen is.
Bosszantóan hosszú várakozási idő
Minden, ami nem random csata egyszerűen túl hosszú várakozási idővel jár. Nagyon szívesen játszanék vagy épp néznék komolyabb, szervezett keretek között zajló csatákat, de mire bekerülünk a csatába, addigra kétszer bealszok. Visszaveti ez a játék összetettségéből fakadó lehetőségeit? Mi az hogy! Gondolj csak bele, hogy kapásból említhetek négy játékmódot, amit alapvetően unalmas játszani és nézni, mert sokat kell várni, pedig ha felgyorsítanák a folyamatot, akkor talán nemcsak random folyna a csapból is.
Ehhez természetesen arra is szükség lenne, hogy sokkal könnyebben és gyorsabban tudjunk tankot fejleszteni, hogy ezekben a játékmódokban is megfelelő számú játékos játsszon, és kivitelezhető legyen a koncepció.
TETSZETT A CIKK? KÖVESS MINKET FACEBOOKON!