Hogyha a League of Legends ilyen bonyolult, miért ennyire sikeres?

Hogyha a League of Legends ilyen bonyolult, miért ennyire sikeres?

A játék zseniális pszichológiával rendelkezik, ami mindannyiunkat képes újra és újra játékra ösztönözni.

A League of Legends immáron közel egy évtizede áll az online játékok top listájának élmezőnyében. Sikere még ennyi idő elteltével is tagadhatatlan, ám mi az oka annak, hogy egy olyan komplex rendszerrel megáldott játék, mint a LoL, ennyi embert képes folyamatosan lázban tartani? Nem, nem csak a rendszeres patchek, ennél sokkal mélyebb témákról fogunk beszélni.

Így kezeld a rangsorolt játékok frusztrációját - érdekes taktikát eszelt ki egy játékos

Heldeus | 18/05/20 14:18Mindannyiunkat érint valamilyen szinten a dolog, de kevesen vannak azok, akik igazán hatékonyan tudják kezelni, -ezzel pedig elkerülik a hosszútávú kiégést. Az online játékok remek szórakozási faktorral rendelkeznek, együtt játszhatunk barátainkkal, új embereket ismerhetünk meg. Ám van egy szint, ami fölött a szórakozást hajlamosak vagyunk elfeledni.

Miről is szól a játék? Két darab öt fős csapat egy halom célponttal teletűzdelt pályán küzd azért, hogy az ellenfelének Nexusát lerombolja. A jelen pillanatban éles szervereken elérhető 140 hős a lehetőségek szinte kifogyhatatlan tárházát rejti magában. Mindegyikük más taktikát, más játékstílust igényel, hozzájuk zsákszámra találjuk a különféle értékekkel és képességekkel rendelkező tárgyakat, a rúnákról nem is beszélve, ez az összkép pedig akár elrettentő is lehetne, elvégre hosszú hetek, hónapok munkája kell ahhoz, hogy mindent úgy átlássunk, ahogy arra szükség van. Noha az évek során sokat egyszerűsödött a játék menete, például a dzsungelbe bekerült a főbb táborok éledését jelző timer, a hősök és tárgyak mennyisége folyamatosan emelkedett, amely más formában ugyan, de valahol visszacsempészte ennek az összetettségnek egy kis szeletét.

Joseph Farrell szerint viszont a komplexitás pont, hogy vonzó is lehet. Joseph a BiTe Interactive vezérigazgatója, aki jól ismeri a free-to-play játékok világát. Szerinte a bonyolultság lehetővé teszi, hogy a játék valójában sose legyen elég jó, sose lehessen befejezni a fejlesztését, mert ha egy ilyen típusú játékot befejeznek, akkor valójában elbuktak.

Ezzel pedig el is érkeztünk az első fontos szemponthoz; a játék ingyenes. Olyan szinten ingyenes, hogy egy fityinget sem kötelező ráköltenünk azért, hogy teljes értékű élményt kapjunk. Minden játékmód ingyenes, az összes hőst megszerezhetjük KE segítségével, amire pénzt áldozhatunk az mindössze kozmetikai extrákkal ruház fel minket. Ebből kifolyólag a játékot egyáltalán nem kockázat kipróbálni, sokan pedig bele is szerelmesednek.

A mérkőzések célja mindig ugyanaz, ám a Riot Games a körülmények megváltoztatásával éri el azt, hogy a játékosok folyamatosan érdekesnek találják a meccseiket. A kéthetente érkező frissítések hol jobban hol kevésbé, de felborítják az addig megszokott rendet, ez pedig a folyamatosan aktív játékosbázis számára kellemes vérfrissítés, míg azoknak, akik már leálltak a játékkal visszatérést jelenthet egy-egy érdekesebb módosítás. Például a régi LeBlanc visszaállítása minden bizonnyal megmozgatta néhány inaktív main fantáziáját.

A LoL-nak azonban van egy másik különlegessége is; sikerélményt ad, ahol pedig az ember sikerélményt él át, oda visszatér. A videójátékokra szakosodott pszichológus, Dr. Michael Fraser szerint a League of Legends tökéletesen tudja ösztönözni a játékosait arra, hogy jobbá és jobbá akarjanak válni. Ehhez viszont játszani kell, visszatérni a Szurdokba és ostromozni azokat a Nexusokat.

Dr. Fraser szerint a játék további pszichológiai egyedisége, hogy a játékosok egyfajta kapcsolatot, köteléket alakíthatnak ki a hősökkel. Ez természetesen a részletesen kidolgozott személyiség és háttértörténet miatt valósulhat meg, egyesek akár beleláthatják a saját történetüket is egy adott hős előmenetelébe. A későbbiek folyamán, ahogy egyre többet és többet játszanak vele komoly összhang is kialakulhat közöttük. Erre most feltehetően sokan azt mondják, hogy: "Ugyan már, ez csak a végtelenségig kockáknál alakulhat ki!" De biztos ez? Természetes reakció, hogyha valamit élvezünk és kiismerjük, akkor "eggyé válunk vele". Az autó fanatikusok is megannyi alkalommal beszélnek az autójukhoz, miért ne beszélhetnénk mi is a karakterünkhöz néha-néha, vagy épp képzelhetnénk magunkat a helyébe. Nekem például Jhin hatalmas kedvencem, a megjelenésétől kezdve a mai napig imádom a karaktert, néha pedig igenis előfordul, hogy az ő hangsúlyával számolom a lövéseket.

Mindezen felül, ha jobban belegondolunk, van a LoL-nak egy olyan funkciója is, ami fölött hétköznapi emberként simán elsiklanánk, de Dr. Fraser tökéletesen rámutatott. A játék rendelkezik hősfejlődési funkcióval. A karaktereinkre tokeneket szerezhetünk, megmutathatjuk másoknak, hogy milyen profik vagyunk az adott hőssel, emiatt pedig a következő mondata az utolsó betűig igaz a League of Legends-re is: "A leginkább magukkal ragadó játékok azok, amelyek tartalmazzák a karakterfejlesztés valamilyen válfaját."

Egyúttal pedig elérkeztünk ismételten a skin témához. Eleinte mindenki megfogadja, hogy ő aztán egy szomorú petákot nem fog elkölteni erre a játékra, aztán ahogy halad az idő, érik őt a sikerélmények, megtalálja azt a karaktert, amelyikkel a legjobban tud azonosulni, akivel bizony sokat is játszik, megfordul a fejében, hogy de jó is lenne egy skin. Amivel nincsen semmi baj, mindannyian szeretjük kicsit egyedibbé tenni a hősünket, no meg a Riot Games is javarészt a skinbevételekből tartja fönn magát, viszont ez ismét egy érdekes pszichológiai hatást gyakorol ránk. A kapcsolatunkat az adott hőssel jobban elmélyíti és egyben teljesen új köntösbe is helyezi, elvégre új látványelemekkel bővült az adott hős, hogyha pedig egy drágább skinről van szó, például egy Legendary szintű kinézetről, akkor megannyi más extrával is felruházták, ami ismét felfedésre vár.

Végezetül pedig nem feledkezhetünk el a pozitív szociális hatásairól sem. A League of Legends játékosbázisának nagy részét diákok és fiatal felnőttek alkotják, akik könnyen teremtenek még kapcsolatot idegenekkel, elég ha csak végignézzük, hogy a csoportokban egy nap hány csapattárs kereső poszt szokott szerepelni. A megfelelő körben a League of Legends kitárhatja nekünk a közösségi kapcsolatokat, elvégre egy olyan játékról van szó, amely számtalan alkalommal alapozott már meg életre szóló barátságokat és párkapcsolatokat.

KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!

Kövess Minket!



Közvetítések