Az olaszok tier IX-es tankját talán nem frontharcra találták ki, de megfontolt játékkal nagyon jó eredményeket érhetünk el vele.
Ez a jármű egyike azon prototípusoknak, amik fejlesztése és építése a Kampfpanzer Standard program alatt kezdődött -és amihez Olaszország 1958-ban csatlakozott-, szoros együttműködésben a Ingenieurbüro Warneke, Rheinstahl Hanomag, Henschel és Rheinmetall hadiipari vállalatokkal. Végül 1960-ban két prototípust gyártottak le.
Tankelemzés
Főfegyverzet
A választható fegyverzet kimerül egy alap 90 mm-es, valamint egy fejleszthető 105 mm-es lövegben, így nyilván cikkünkben utóbbival fogunk foglalkozni. A Cannone da 105 Rh V1 névre hallgató ágyú meglepő módon csupán 360-as alfa sebzéssel rendelkezik, ami azért meglepő, mert ilyen kaliberű lövegeknél többnyire a 390-es alfa a megszokott. Az új generációs közepes tankokhoz méltóan a páncélátütési érték APCR lövedékkel 268 mm, míg HEAT lövedékkel 330 mm, ami természetesen elegendő bármi ellen, így erre nem panaszkodhatunk. A szórása és a célzási ideje is rendben van, sőt mozgás közben is meglepően pontos. A töltési idejével azonban akadnak problémák. A tárba három lövedéket tölthetünk be, de ez alapból nagyon lassan zajlik le (10.55/12.47/14.38), majd az automata töltési mechanizmusnak hála 3 másodpercenként tüzelhetünk, de ez a Prototipo Standard B esetében vészesen sok.
Páncélzat
A páncél egy olyan luxus, amit az olasz fejlesztők látszólag nem engedhettek meg maguknak, hiszen tényleges páncélzat csak a lövegpajzson van, -de ott legalább több száz millimétert kapunk. A testpáncélzat gyakorlatilag annyira vékony, hogy már-már kötelező rátölteni a Prototipo Standard B-re a repeszrombolót az extra sebzésért.
Mozgékonyság
A Prototipo Standard B mozgékonysága kicsit elmarad a P.44 Pantera mozgékonyságától, ugyanakkor a különbség minimális. Bár motor teljesítmény tekintetében a tier IX-es olasz közepes tank 250 lóerőt veszít, de mivel tömeg szempontjából is könnyebb cirka 10 tonnával, így a fajlagos teljesítménye alig változik, tehát a jó gyorsulás adott.
Tippek a harckocsi használatához
A harckocsival alkalmazni kell a korábban ismertetett taktikákat, de az üsd és fusd taktika annyiba módosul, hogy elsőbbséget élvez a taktikailag kedvezőbb pozíciók használata, hiszen hátrafelé a tank kialakítása miatt nem nagyon lehet lőni. Ezenfelül a lassú töltési idő miatt a csaták kevésbé dinamikusak ezzel a tankkal, tehát defenzíven, -helyenként passzívan kell vele játszani.
KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!