Major győztes csapatból több éves szenvedés, mi vezetett idáig és mi lesz most?
December 13-án délután a VP menedzsmentje bejelentette, hogy egy időre kiszállnak a CS:GO-ból, a jelenlegi ötös pedig nem áll velük szerződésbe, legalábbis jövő év elejéig biztosan. A pletykák szerint egyedül snatchie maradhat majd, mellé pedig új, fiatal játékosokat keres a Virtus.pro. Ez számunkra azt jelenti, hogy az 5 éve együtt játszó csapat szétszakítása teljes kudarcot vallott, a világ egyik legszerethetőbb és Major nyertes csapata pedig végleg feloszlott. Természetesen TaZ, Snax és byali távozásával már a csapat magjának nagyobb százaléka távozott a fehér-narancssárgáktól, de Pasha és NEO kitartóan próbálta újból felépíteni a haldokló csapatot. Közel sem mondhatnánk, hogy a menedzsment türelmetlen lett volna, hiszen rengeteg rossz meccs vagy verseny után is hittek a srácokban, de ezúttal már a Minoron kiestek az x-kom ellen. Mi vezetett idáig és miért lesz valószínűleg a VP történelmének a V4 Future Sports Festival az utolsó szép emléke?
A kezdetek
Szinte már mindenki ismeri a VP igen gazdag történelmét, hiszen ők voltak a CS:GO profi szférájának azon tagjai, akik megvalósították a nagyon régóta bennük lévő álmokat. Snax kivételével mindannyian régi motorosok voltak, de már ő is belevágott a profi CS világába 2010 környékén. 2014-et írtunk, amikor a Virtus.pro szervezete úgy döntött, hogy beszáll a CS:GO-ba. Mindezt úgy érték el, hogy kiválasztottak két csapatot, az AGAiN-t és a Golden Five-ot. Előbbiből Pashat, Snaxot és byalit szerezték meg, míg utóbbiból TaZt és NEOt. A srácok tehát nem voltak ismeretlenek egymás előtt, a lengyel e-sportnak pedig pont az kellett, hogy ez a (most már) legendás ötös összeálljon. Később, 2015 februárjában leigazolták Kubent, mint edzőt, ekkor pedig ténylegesen megindult a VP szekere.Persze már előtte, 2014-ben megnyerték az EMS One Katowicét, ahol az akkor már világhírű NiP-et verték a döntőben. Végül ez lett karrierjük első és utolsó Major győzelme, de ez nem teljesen rajtuk múlott, hanem az egyre fejlődő ellenfelekén és némi balszerencsén. Később az ESL One Cologne-on az 5-8-ik helyen zárta a csapat. Ezután 2015-ben már egy stabil, top 5 csapatnak hívhattuk őket, ha csak a helyezéseiket nézzük, míg 2016 és 2017 között kicsúcsosodott a teljesítmény.
Az aranykorszak
Ezt leginkább 2016 vége és 2017 eleje felé lehet tenni a csapatnál, hiszen ekkor rengeteg versenyen jutottak el a döntőig, köztük az ELEAGUE Major 2017-en is, ahol végül hihetetlen izgalmak közepette, épphogy kikaptak az Astralistól, akik a 2018-as évet is végigdominálták már. Ekkor Snax és NEO teljesítménye kimagasló volt, byali hozta a kötelezőt, míg TaZ mindent és mindenkit kívülről-belülről ismert. Pasha volt a csapat azon tagja, akit nem csak a játékárt tartottak, hisz egy igazán remek fraggerről beszélünk, de a játékán látszódott, hogy egy igazi hangulatemberről volt szó, ha jól érezte magát, tarolt (lásd, a megnyert Major, ahol MVP lett), de ha éppen problémái voltak, sokszor az egész csapatot magával húzta (lásd, ELEAGUE Major 2017 döntő). Ettől függetlenül Pashát mindenki szerette és szereti is a mai napig, hisz egy igazán vicces és ikonikus hőse lett az e-sport szcénának. Ráadásul a hobbija pont kapóra jött abban, hogy végre a gamer közösség élő példával is bizonyítsa: nemcsak elhízott hegyi trollok lehetnek e-sportolók.
Ja pierdolę, jéghegy előttünk
Sajnos viszont egy csapat sem lehet örökké a toppon, így néha-napján bizony azt is végig kell néznünk, ahogy egy híres, –szinte tökéletesnek mondható– csapat akadálynak ütközik. Vannak, akik felállnak belőle, de sajnos előfordul az is, hogy ez végleg megpecsételi a csapat sorság. Ez a VP-nek 2017 végén jött el.Megkezdődött a 2018 éves, januárban pedig egyből jöhetett a Major, amit rengetegen vártak, főleg az NA fanok, hiszen kivételesen egy-két igazán jó amerikai csapat is részt vett a versenyen. Ez végül egészen odáig vezetett, hogy a Cloud9 megverte a FaZe-t a döntőben, ezzel pedig ők lettek az első amerikaiak, akik Majort nyerhettek. De kanyarodjunk vissza VP-re is, akik negatív rekordot értek el, hiszen 15-16-ikok lettek és azonnal kiestek a versenyről. Ezzel már biztossá vált, hogy nekik is végig kell küzdeniük magukat a Minoron, ha ott szeretnének lenni Londonban. Ez természetesen nem sikerült, ahogy az IEM Katowice 2018 is egy csúfos bukás lett, ráadásul hazai pályán. Múltak a hónapok, a VP-t már egyre jobban temette a köztudat, de Pashaék meghívást kaptak egy magyar versenyre, amit V4 Future Sports Festivalként ismerhetett meg a közösség.
Mivel a verseny leginkább a visegrádi négyeknek szólt, így természetesen ők is ott voltak a 8 csapat között, ahol a négy, gyengébbnek mondható, kvalifikáción át bejutott csapat mellett a FaZe, Mouz, HR trióval érkeztek meg. A verseny előtti napokban rengetegszer hallottam és még talán egyszer-kétszer én is elsütöttem a poént, hogy figyeljétek, még a végén már a csoportkörből kiesnek. Ez a pesszimizmus nagyon gyorsan optimizmusba csapott át, amikor megláttuk, hogy igenis küzdenek a lengyelek, ráadásul egész jól játszanak, –hosszú idő után először, méghozzá TaZ nélkül, MICHU-val a fedélzeten.
Ekkor jöhetett az elődöntő, ahol összetalálkoztak a FaZe-el, a verseny nagy esélyesével, a főnyeremény állítólagos biztos megszerzőjével. A VP viszont jött, látott és győzött, amit a főként magyar közönség mélységes örömmel követett végig. A Mouz hozta a kötelezőt és kiejtette a HellRaisers-t, akik ugyancsak nagyot küzdöttek, de be kellett látnia mindenkinek, hogy ez a verseny bizony a lengyelekről fog szólni. El is érkeztünk a döntőhöz, ami előtt a VP és leginkább Pasha még inkább elnyerte a közönség szeretetét ezekkel a gyönyörű szavakkal:
A Mousesports végül nagyon bekezdett az első pályán és úgy tűnt, hogy az eddigi akarás semmit sem ért. Ezután viszont jöhetett Cobblestone, ahol már-már egy Major győztes VP köszönt vissza, kegyetlenül, 16-2-re elverték a nemzetközi gárdát, így elérkeztünk a döntő pályára, Trainre. Két 8-7-es félidővel végül a Mouz-é lett a széria, és a V4 győzelem is, pedig egy ideig úgy tűnt, hogy a VP előtt minden akadály elhárult, végre behúznak egy nagy versenyt. Ekkor valami egészen biztosan eltörött a csapatban, hiszen sem az előtte lévő 6 hónapban, sem az utánalévő 6 hónapban nem sikerült semmit sem elérniük. A döntőt végül 205 ezer ember követte egyszerre, aminek a 90% biztosan a VP-nek szurkolt, így kicsit csalódottan, de tisztelegve a Mousesports győzelme előtt ért véget a verseny. Mint azt fent megemlítettem, a következő hat hónap ismét melankóliával fűszerezve telt el, az ősz vége felé a csapat pedig szépen kicsúszott még a legjobb harminc gárda listájából is. Ezt természetesen megelőzte TaZ kirúgása, aki a Kinguinhoz távozott már a V4 előtt, helyét pedig Michu vette át. Később Snax és byali is úgy döntött, itt az idő elválni a régi barátoktól és kollégáktól. Előbbi jelenleg a mousesports cserepadját erősíti, míg utóbbi a MIKSTURA nevű lengyel csapatban játszik. Helyükre snatchie és morelz érkezett. Egészen tegnapig, így is nézett ki a csapat, de egy másik lengyel ötöstől, –név szerint az x-komtól– is kikaptak, amivel kiestek a következő, katowicei Major Minorjáról is. Ekkor a csapat menedzsmentje bejelentette, hogy itt a vég, legalábbis ennek a csapatnak, 2018-ban biztosan:
Ennyi volt - Feloszlott a legendás Virtus.pro!
Ezt a csapat maga jelentette be.
A források szerint snatchie egészen biztosan marad, és köré szeretne egy fiatal lengyel gárdát felépíteni 2019-ben a Virtus.pro. NEO és Pasha sorsa egyelőre kérdéses, egyikőjük sem erősített meg még semmit, de Pasha az alábbi tweet sorozatával azt vetíti elénk, hogy az ő élete az e-sport, ezt pedig mindenféleképpen megakarja őrizni.
After all this massages i can say “real men’s can cry” thx ❤️
— paszaBiceps (@paszaBiceps) 2018. december 13.
//Mostantól a szerző szubjektív véleményét olvashatjátok//
Nem szeretném azt a látszatot kelteni, hogy én tudtam volna, hogy mi a megoldás ennek a csapatnak. Lehet, hogy öt év után ez az élet rendje, egyszer pedig tényleg vége szakad minden jónak. Köszönjük a rengeteg emléket, mémet és interjút a VP tagjainak, Pashának pedig külön köszönet, hogy a humorával és a személyiségével még a legunalmasabb versenyeket is feldobtad. Külön öröm számomra, hogy a magyar rajongók is találkozhattak a csapattal, az pedig, hogy még néhány mondat erejéig beszélgetni is tudtunk velük, egy örök emlék marad. Köszönünk mindent, legendás Virtus Plow.
KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!