Egy újabb lajstrom: a kilenc legfontosabb személyről a League of Legends életében, –méghozzá a 2018-as évben!
A 2018-as év, amelynek hamarosan a végére érünk; vitathatatlanul az egyik legeseménydúsabb esztendő volt az online játékok esetében. A Riot Games életében például rengeteg botránnyal találkozhattunk idén, amelyek mind a szexista vezetőkről illetve az ok nélkül esetleg rossz megindoklással kirúgott dolgozókról szóltak. De nem csak a fejlesztők, hivatalos munkatársak szenvedtek: nem egy streamer galibával, felcsattanással találkozhattunk a League of Legends nyolcadik szezonjában. Azonban mi most szeretnénk inkább a jóra emlékezni: elhoztunk nektek kilenc olyan embert, akik pozitív módon, –akár egy jól sikerült cosplay-el, akár egy saját franchise indításával– hozzájárultak, hogy kedvenc játékunk sokkal népszerűbb legyen, mint az év elején volt.
9. Matthew “Nadeshot” Haag
Nadeshot neve valószínűleg sok ember számára ismerős lehet, első sorban az FPS játékokban, pontosabban a Call of Duty-ban elért sikerei miatt. Azonban a 2018-as számára nem éppen a versenyzésről szólt: az egykori profi hozta létre ugyanis a 100 Thieves nevű League of Legends csapatot, akik rengeteg versenyen mérettették meg magukat, –sőt, még a Words-be is bekerültek. Ezen kívül Nadeshot egy saját ruházati vonallal indult el, amely borzasztóan népszerűvé vállt idén. A különböző felsőket, pulcsikat és széldzsekiket percek alatt elkapkodták az érdeklődők, –sőt, olyan sztárok is viselték őket, mint az NBA Los Angeles Lakers játékosa, Josh Hart.
8. Lee “Faker” Sang-hyeok
Szerintem mind egyet értünk abban, hogy Faker borzasztó nehéz évet tudhat a háta mögött. Talán ennyire szenvedni 2014-ben láthattuk utoljára, ugyanis az volt a másik olyan év amikor nem kerültek be csapatával a Worlds-be. De ahhoz, hogy megértsük miért is előzte meg a 100 Thieves csapat vezetőjét, kicsit el kell tekintenünk a Worlds-től és inkább az egész évre kell koncentrálnunk. Minden egyes elveszített meccs után ugyanis rajongók milliói tették fel újra és újra a következő kérdéseket: "vajon Faker vissza tudja majd ezt még hozni?" vagy "vajon még mindig Faker a legjobb játékos?". Az pedig, hogy folyamatosan beszéltek róla, egyre népszerűbbé tette Fakert; egyre többen hallottak róla, ismerték meg a nevét.
7. Jian “Uzi” Zi-Hao
Fakerhez hasonlóan Uzinak is nehéz év volt 2018-ban, azonban egy teljesen másik értelemben. Minden kétséget kizáróan ő az a játékos, aki az LPL arcává vállt, –annak ellenére is, hogy csapatával a világbajnokság megnyerésének közelébe sem kerültek (az elődöntő előtt kellett elbúcsúzniuk a játéktól). De tegyük félre nála is a negatívumokat, hiszen nem volt olyan szomorú számára a 2018-as év. A profi játékosnak például sikerült az NBA szupersztár James LeBron kampányába, a "Dribble&" is bekerülnie, ami elég nagy szó egy esportoló számára.
6. Eefje “Sjokz” Depoortere
Miközben Uzi az LPL arcává vállt, Sjokz ugyan ezt tette, csak éppen Európában, méghozzá az európai esportban. Sjokz karrierje 2018-ban vitathatatlanul felvirágzott: több mint egy millió követőt szedett össze Twitteren és Instagrammon keresztül. Közreműködött, mint kommentátor az idei világbajnokság egy részében illetve a középszezonban megrendezett meghívásos versenyen is. Sőt, elnyerte a The Game Awards' legjobb műsorvezetője díjat is! Igaz, hogy a Riot Games-el végül megszakadt a kapcsolata, –így a 2019-es évben, mint szabadúszó kezdi meg a munkát, azonban mi biztosak vagyunk benne, hogy megint nagyot fog alkotni!
5. Michael “Imaqtpie” Santana
Imaqtpie mindig is az egyik legnépszerűbb League of Legends streamer volt Twitch-en (és azon túl). Mostanra már valószínűleg a legtöbb nézője kívülről fújja minden szava járását. Az egyik –amelyet a feliratkozóinak szokott mondani,– annyira megtetszett az embereknek, hogy a Riot Games a Nunu & Willump robot kinézetébe is belerakta. De elsősorban nem ez az, ami miatt felkerült a listára: a Riot munkatársai ugyanis úgy döntöttek, hogy a játékos arca egy 10 emeletes épület oldalát díszítse, természetesen a League of Legends-hez kapcsolódóan. Ez a mennyiségű és minőségű reklám pedig valószínűleg nem szokott minden egyes emberrel megtörténni.
4. Song “Rookie” Eui-jin
Na és ha Uzi felkerült a listára, akkor már úgy járja, hogy ha Rookie is helyet kap rajta, hiszen ő volt az a játékos, akinek segítségével csapat idén méltónak bizonyult a világbajnoki címre. Szerintem már ez az egy mondat mutatja, hogy milyen fantasztikus évet zárt a játékos, amiben rengeteg rajongót szerzett magának például olyan gesztusokkal, mint hogy megtanult kínaiul, –annak ellenére, hogy ő csapatában a koreai "import" játékos. Meglepő információ lehet ugyan, –főleg azok számára akik nem nagyon ismerték a játékost–, de Rookie körülbelül olyan rég óta tagja az Invictrus Gamingnek, mint Faker az SKT-nak! De nem csak ez az egyetlen kötődése a híressé vállt profihoz: sokan ugyanis a fiatal Faker-ként szokták emlegetni.
3. Cecilia D’Anastasio
Talán Cecilia az egyetlen a listán, aki a legkevésbé pozitív, inkább negatív irányból befolyásolta a League of Legends népszerűségét, azonban az a mondás, hogy a "negatív reklám is reklám" talán így nyer teljes bizonyosságot. Ő volt ugyanis az, aki először írt 2018-ban a Riot Games-nél tapasztalható szexizmusról. A díjnyertes írásban Cecilia 28 jelenleg is ott dolgozó illetve már elbocsájtott/felmondott Riot-ost hallgatott meg és mesélte el történeteiket az érdeklődők számára. D'Anastasio első, majd második riportja a témában nagy mértékben befolyásolta azt, hogy manapság hogyan is néznek az emberek a Riot Games-re. De nem csak a rajongókat befolyásolta az ügy: a Riot hivatalosan is bocsánatot kért a cikkekben szereplő dolgozóktól illetve bejelentették, hogy a 2019-es évben elsőként ezen probléma megoldására fognak koncentrálni!
2. Zachary “Sneaky” Scuderi
Egy örök igazság következik, mégpedig az, hogy minden embernek van valamilyen hobbija. Valószínűleg még annak is, aki esetleg a hobbijából él meg. Ezt tökéletesen be tudják mutatni nekünk a profi esportolók, akik mondjuk a rengeteg gyakorlás mellett néha-napján fellövik stream-üket és csak úgy játszanak. Vannak akik ilyenkor inkább felállnak a számítógép mellől és elmennek sportolni, edzeni. Na és van Sneaky aki cosplay-ezik, ami elsőre nem is olyan furcsa, mivel rengeteg karakter van, akinek a bőrébe egy jóképű, szőke gyerek (jó ha paróka kell, akkor paróka kell) bele tud bújni. De nem! Sneaky nem szeretne sablon lenni és kiérdemelni az első "profi és egyben gyakran cosplay-er"címet, –ő inkább a cross-play-ben látja a jövőjét, azaz előszeretettel ölti magára női karakterek ruháit. Szerencsére a visszajelzések szinte mindegyike pozitív volt (jó azért néhány meme is született), így Sneaky folytatja a munkát, –mi pedig alig várjuk a következő cross-play-ét!
1. Tyler “Tyler1” Steinkamp
Igen, tényleg elérkeztünk a lista aranyérmeséhez, akinek neve szerintem nem sok mindenkinek okozott nagy meglepetést. Aki ugyanis szeret League of Legends streameket nézni Twitch-en az már valószínű, hogy találkozott Tyler1 nevével! De akkor sem lepődnénk meg, ha azt mondanád, hogy még életedben nem játszottál a játékkal, viszont ezt a nevet már jó párszol hallottad. Na de mégis miért? Beszélhetünk mi itt Sjokz-ról aki az európai esport arca, meg Uziról, aki az LPL-é, de akkor be kell ismernünk, hogy Tyler1 maga a League. Mindenhol ott van! Ő a legnépszerűbb Twitch streamer, a Riot pedig mostanában egyre több hivatalos eseményre hívja meg. Vegyük például az All-Starst, ahol Tyler1 kapott egy mikrofont, hogy a legelitebb játékosokkal készíthessen interjút. Na és gondoljunk bele, hogy honnan jutott el ide. Év elején ő még "csak" egy nagyon dühös játékos volt, akit kibannoltak a League of Legends-ből, természetesen toxikussága miatt. Mára már azonban nem lehet egy Riot eseményen részt venni anélkül, hogy minimum egyszer ne merülne fel a neve, vagy ő maga ne lenne ott. De ez még mindig semmi: az év során sikerült megölnie Fakert, több, mint két millió követője van Twitch-en, saját ruhamárkája van, és beszólásai közöl millió meg egy kering már a közösségben.
Ti kinek adnátok a legbefolyásosabb személy "címet"?