A Moscow 5 menetelése és játéka példátlan volt, mégis viszonylag hamar véget ért az orosz álom.
2011 december 16-án született meg a CIS régió, de talán a nyugat legdominánsabb és leginnovatívabb csapata a Moscow 5. Az igazán régi motorosok emlékezhetnek rájuk, hiszen a következő pár évben úgy dominálták a LoL legnagyobb versenyeit, amelyet egészen addig nem láthattak a nézők. Természetesen maga a szervezet jóval későbbre vezethető vissza, mivel 2001-ben a CS 1.6, Warcraft 3, FIFA és DotA vonalon indultak el.
Amikor először megérkezett a négy orosz és egy örmény játékos az Idézők Szurdokába, mindenkinek leesett az álla, mivel olyan taktikákat használtak, amit előtte még sosem láthattunk, emellett pedig tökéletesen játszottak csapatként is. Ha pedig még ez sem lett volna elég, akkor Genja és Alex Ich egyéni teljesítménye borzolta a kedélyeket. A csoda viszont hamar véget ért, aminek sok mindenhez köze volt, de a legnagyobb döfést az FBI és Amerika vitte be a csapat számára. Ne szaladjunk viszont ennyire előre, kezdjük a legelején.
Ma már nehéz elképzelni, de az M5 tényleg lentről jött. Akkoriban még nem voltak Riot által szervezett ligák, mint ma a LEC vagy az LCS, ezért a nagy csapatok az ESL Go4LoL-jában próbálkozott. A legjobbak minden vasárnap összeültek és olyan neveket láthattunk ott, mint az SK, a fnatic vagy éppen az aAa. A nyereményből persze nem lehetett megélni, de a legkorábbi rivalizálások már ide vezethetőek vissza. Ekkor egy ideje már az előbb említett trió uralta Európát, míg Amerikában a CLG és a TSM osztozott folyamatosan a győzelmeken. A heti kupán így túl sok új arccal nem ismerkedhettünk meg egészen a Team Empire megjelenéséig. Nem árulok el nagy titkot, ha elmondom, ez az ötös volt a később M5 néven híressé váló csapat. A legelső versenyükön már egy negyedik hellyel zártak, míg a következő héten meg is nyerték az egészet. Ennek köszönhetően bekerültek a havi döntőbe, ami még nagyobb presztízzsel bírt. Természetesen azt is megnyerték és innentől mindenki rájöhetett, hogy egy új seriff költözött a városba.
Nem is kellett sok nekik, hogy szerződést kapjanak az M5-tól, ezzel pedig létrejött ez a hihetetlenül domináns csapat. Első állomásuk az IEM Kijev volt, ami akkoriban a LoL legnagyobb versenyének számított. Minden egyes régió legjobb csapatai utaztak volna el Ukrajnába, csakhogy a legjobb kínai Invuctus Gaming és egy frissen alakult, ámbár roppant erős amerikai csapat, név szerint a APictureOfAGoose nem kapott vízumot, így őket a Team Sypher és a Curse helyettesítette. Ettől függetlenül borzasztó erős nyolcas került össze, amiben olyan nevek voltak, mint az aAa, az Ocelote féle SK, a TSM vagy éppen az imagtpie-os Dignitas. Ekkor már két év eltelt a játék megjelenése óta, így a profik már sokkal inkább úgy játszottak, ahogy az elvárható egy mai játékostól is. Kialakultak a meták és kevesebb hibát is vétettek, mint az átlag. Ezekben az ingoványos időkben döntött úgy az M5, hogy 20-ra lapot húz és nem csak új karakterekkel érkeznek a versenyre, de kialakítanak egy olyan taktikát, ami nélkül ma már az átlag játékosok sem tudnak megélni. Ez nem más, mint az ösvény prioritás kihasználása.
A csapatok egyszerűen nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy a Darien és Alex Ich folyamatosan tolta a saját ösvényüket, miközben Diamondprox besétált az ellenfél dzsungelébe és irritálta az ellen játszó dzsungelest. Ha visszatámadott rá, akkor Darien és Alex azonnal ugrott, míg az ellenfélnek muszáj volt megölnie a minionokat, ha nem akart pénztől és tapasztalattól elesni. Ezt ma már akár egy gold meccsen is láthatjuk, de az első szezonban ez még ismeretlen taktika volt. A versenyt természetesen megnyerték, de ehhez nagy köze volt a karakter választásoknak is, hisz olyan szokatlan hősökkel játszottak, mint Mordekaiser vagy éppen a Kennen ADC. Mégis akkortájt nem ők jelentették a biztos sikert, hanem a játék egyik leglenézetebb dzsungelese: Shyvana.
A hihetetlen gyors clear és a remek sebzése miatt azonnal bemehetett az ellenfél dzsungelébe és folyamatosan harcolhatott vele, miközben simán tartotta a lépést a többiekkel. Ez akkortájt egy Rammusnak vagy Ammumunak esélytelen volt. A karakter counterjét viszont gyorsan megtalálták a többiek is, így a verseny vége felé úgy döntöttek, hogy itt az ideje előhúzni a legnagyobb trükkjüket, Shyvet pedig a felső ösvényre küldték. A teljes zavarodottság közepette még a legjobbak sem tudtak mit kezdeni ezzel a taktikával, ha pedig mégis sikerült, akkor a Mordekaiser vagy az AD Kennen döntött úgy, hogy lehozza egyedül a mérkőzést.
Később a kijevi győzelemnek hála az IEM Season 6 WC-be is bejutottak, ami még az első éves VB-t is eltörpítette, hiszen nagyobb összdíjazással és sokkal komolyabb csapatokkal indult el. A 12 gárdát számláló torna végül ismét M5 győzelemmel ért véget, méghozzá egy darab vereség nélkül. 5-0-s csoportkör után először a CLG-t verték 2-0-ára az elődöntőben, majd a dignitast ugyancsak 2-0-ára. Ekkor kezdtek el játszani Urgottal is és a saját önbizalmuk is az egekbe emelkedett a kijevi győzelem után. A meccseket hihetetlenül gyorsan nyerték és pontosan tudták, hogy mikor mit kell csinálniuk. Volt viszont egyetlen csapat, aki megtudta őket állítani, ez pedig a CLG.eu volt.
A Froggen, Yellowpete, Snoopeh, Krepo, Wickd ötösnek esélye sem volt az oroszok ellen, csakhogy egy idő után rájöttek, hogy teljesen más játékot kell előhozniuk a kalapból, mint a többiek ellen. Annyira le kell lassítaniuk amennyire csak tudnak, a játék végső szakaszában pedig egyszerűen elvész az M5 előnye. Ezt többször meg is tették és nem egyszer fordult elő, hogy 1 órás meccseken küzdöttek meg velük. Egy idő után viszont az M5 megtalálta az ellenszert és az 1-6-os mutatójuk a CLG.eu-val szemben hirtelen 4-0-ás lett ebben a három hónapban. Ugyanebben az időszakban 16 versenyen vettek részt, amiből 14-et megnyertek. Egyszerűen mindenkit elvertek, aki szembejött, legyen az európai, amerikai vagy ázsiai csapat.
Minden széria véget ér egyszer, ez pedig náluk sem volt másképp. A problémákat viszont nem egy sérülés vagy a meta átalakulása hozta, hanem egy olyan FBI nyomozás, ami valószínűleg az e-sport nélkül is bekerül az amerikai történelem könyvekbe. Vladimir Drinkman és Dmitriy Smilianets először a CS berkein belül találkozott, ahol hamar rájöttek, hogy őket az ég is barátoknak tervezte. Mindketten híresek voltak a folyamatos játékon belüli csalásaikról és mindketten imádták a CS-t. Később a barátság offline terekre evezett és sokszor mentek horgászni vagy éppen felönteni a garatra.
Ezek után rájöttek, hogy a csalásukat egy kicsit tovább is fejleszthetnék és nem csak a játékban húzhatnának belőle hasznot. Ekkor Drinkman elővette a tudását és elkezdett bank/hitelkártya adatokat lopni különböző adatbázisokból. A végére összesen 160 millió kártya adatai lopták el, ami valljuk be még gombócból is sok. Végül körülbelül 300 millió dollárnyi kárt okoztak, ezért az FBI a világ legnagyobb kibercsalásának nevezte a két orosz hacker tevékenységét. Na de hogy jönnek ők ide?
Mint emlékezhettek a cikk legelején szóba jött, hogy az M5 legelőször a CS 1.6-tal próbálkozott, a csapat alapítója és tulaja pedig nem más volt, mint Dmitry Smilianets. A botrány pont a sikerek után tört ki, Drinkmant 12 évre ítélték, míg Smilianets 51 hónapot kapott. Ekkor a két úriember magán számláit és a Moscow 5-ét is befagyasztotta az FBI, ami azt jelentette, hogy problémát okozott a kiutazás, az étkezés vagy éppen a szállás is. Ezután elérkezett a második szezon Worlds tornája, ahol már az ázsiaiak domináltak és végül a TPA győzedelmeskedett. Alex Ich-ék azért elég szolid teljesítményt nyújtottak, csak a nyertestől kaptak ki és harmadik helyen végeztek.
Nem mondhatjuk ki, hogy csak emiatt tört volna meg a csapat, mivel hamarosan csatlakoztak a Gambithoz és hirtelen úgy tűnhetett, mintha semmi sem történt volna, de az új szervezetben már sosem játszottak úgy, mint előtte. Az utolsó szó joga viszont őket illette, így elérkeztünk a 2013-as IEM Katowice-hez, ahol még egyszer megmutatták, hogy a nyugat, de lehet, hogy a világ egyik legjobb csapata kerül ki lassan a képből.
A csoportkörben hármas döntetlen alakult ki az A csoportban, mivel az MYM, a Curse és a Gambit is 1-2-es mérleggel állt a végén. Ekkor Alexék már azt hitték, hogy kiestek és mérgükben ott hagytak mindent, még az interjú kérdésekre sem válaszoltak. Később viszont kiderült, hogy a szabályok szerint döntetlennél az dönt, hogy ki nyerte meg hamarabb a mérkőzését. Pár perccel ugyan, de a Gambit jött ki nyertesként, így épphogy de bejutottak a rájátszásba. Végül két koreai csapat állt velük szemben az elődöntőben és a döntőben. Először az Azubu Frostot majd az Azubu Blaze-t 2-0-ázták le könnyedén, ezzel pedig ők lett a torna nyertesei.
Könnyen lehet, hogy soha többé nem lesz még egy ilyen domináns és innovatív LoL csapat a világon, mindezt pedig a tulajdonosok rossz döntéseinek és az FBI-nak köszönhetjük, akik csak a munkájukat végezték.
Forrásnak az alábbi dokumentumfilmet használtuk, ha képi anyagokkal és angolul szeretnétek megnézni a teljes történetét, akkor adjatok egy kis szeretetet Gbay99-nek is: