Több oldalról is meg lehet közelíteni a kizárólag suboknak szóló streamek jelenségét.
2019. június 26-án hivatalosan is bejelentette a Twitch, hogy elindítja a kizárólag feliratkozóknak elérhető közvetítések (sub-only stream) béta funkcióját az oldalán. Azóta már eltelt jó pár hét, de még mindig nem tisztázott, hogy pontosan kinek is éri meg ez az újítás. A streamereknek, a nézőknek, a Twitchnek? Megpróbáltuk összegezni a tapasztalatokat és megkeresni a sub-only közvetítések pozitív és negatív aspektusait!
Communities are the heart of Twitch. Partners and Affiliates without a Community Guidelines violation within their last 90 unique broadcast days can now reward some of their biggest supporters with Subscriber Streams - out today in beta.
— Twitch (@Twitch) 2019. június 26.
More info: https://t.co/yITrIlsvIE pic.twitter.com/DTalGIkxV7
Negatív oldal, avagy mi a rossz
A Twitch aktív felhasználóinak, azaz a nézőknek többsége semmilyen szolgáltatásért nem fizet jelenleg egy forintot sem. Bekapcsolja a kedvenc csatornáját és nézi az ott található tartalmat, mint ha egy ingyenes kábeltévén nézné a műsort. Ha valós ellenszolgáltatást, azaz jutalmakat nem kapnak a nézők azért, hogy minden hónapban kicsengessék az 5 dolláros feliratkozói díjat, akkor várhatóan drasztikusan csökkennek majd a nézőszámok a legnépszerűbb csatornákon. Így nem csak a nézők, de a közvetítők is rosszul járhatnak, mivel elveszíthetik a bázisukat, ezzel a reklámbevételek, a merchendise cuccok forgalma és más bevételektől is eleshetnek. A Twitch sem jár jól, ha fragmentálódnak (széttöredeznek) a nagyobb csatornák, mivel ezek a hatalmas influencerek és rajongóik tartják életben az oldalt.
I need help please @RiotSupport @twitch made a "Sub only can view streams"
— Gross Gore (@GrossieGore) 2019. június 30.
Does this mean I cannot stream your games with this mode on under your legal section?
Please get back to me. pic.twitter.com/OdB5F4GbqD
Nem csak közvetlen érhetik hátrányok a Twitch szereplőit, hanem maguk a játékok fejlesztői is gátat szabhatnak nekik. A Riot Games, a Blizzard, a Valve, a CD Projekt Red és még sok más kiadó egyszerűen nem engedi meg a streamereknek azt, hogy kizárólag feliratkozóknak közvetítsék a mérkőzéseiket. Ezzel a streamereket döntés elé állítják, hogy vagy keresnek olyan más játékot, amit lehet sub-onlyban streamelni, vagy elérhetővé teszik mindenki számára minden korlátozás nélkül a videóikat. Egyelőre úgy tűnik, hogy a legnépszerűbb játékok kiadói és a nézők sem örülnek a sub-only stream funkciónak, ami valószínűleg a Twitch és a közvetítők előzetes számításait és keresztülhúzta.
Pozitív oldal, avagy mi a jó
Nem csak a negatívumokat kell megemlíteni az új funkció kapcsán, ugyanis vannak jó dolgok is abban, hogy a Twitch bevezette ezt az újítást. Ha valódi újdonságokkal, különleges tartalmakkal töltik meg, akár párhuzamosan az eredeti csatornák mellett a sub-only streameket, akkor mindenki előtt lesz egy alternatíva, hogy a "sima" streamet nézi meg, vagy a fizetős és összességében tartalmasabbat. Lehet jönni azzal, hogy ez hátrányosan érinti azokat, akik nem szeretnének, vagy nem tudnak pénzt költeni a feliratkozásokra, de nem ez a helyzet. Úgy kell elképzelni, mint egy teljes verziós játékot, ami ebben az esetben az alap csatorna, és a külön megvásárolható kozmetikai elemeket, ezek a fizetős csatornák. Az élményt ugyanúgy megkapják a nézők, ha ingyen követik az eseményeket, de akik rászánnak havi 5 dollárt, azok nem csak szebb csomagolásban kapják meg a videókat, hanem támogatják is a további fejlesztéseket. Minden azon múlik, hogy miként tálalják a sub-only funkciót.
Mivel nagyon sok csatornán a feliratkozás csak néhány emote-tal jutalmaz meg, de gyakorlatilag nem ad pluszt magához a közvetítésekhez, ezért az egyedi tartalmakkal megfűszerezett kizárólag feliratkozóknak szóló közvetítések igenis lecsapódhatnak pozitívan a közösségben. A legnagyobb streamerek közül nagyon sokan nem élnek még ezzel a funkcióval, de néhány népszerűbb videós (TSM_Chica például) már jelezték, hogy örül a sub-only funkciónak. Ha nem direktben tolják le a nézők torkán a csatornák tulajdonosai, hogy "igenis fizess, hogy nézhess", akkor simán benne van a Twtch új funkciójában, hogy békésen megtalálja a helyét hosszútávon is a világ legnépszerűbb streaming oldalán.
Ti mit gondoltok a sub-only stream funkcióról? Szavazzatok!