Véletlenszerűen leégnek az AMD Ryzen 7000X3D processzorok

Véletlenszerűen leégnek az AMD Ryzen 7000X3D processzorok

Úgy tűnik az új generációs CPU-k egy picit túlságosan is forrón szeretik a gépeket.

Ahogy fejlődik a számítástechinka, úgy képez egyre nagyobb akadályt, hogy ezeket a bitang erős hardvereket bizony kellőképpen le is kell hűteni, máskülönben még leéghetnek és megolvadhatnak. Ha túl sok hőt termel egy számítógép, akkor nem csak leáll, de maradandó károk is keletkezhetnek az alkatrészekben. Ez is az egyik oka annak, hogy őrült dolgokat művelnek folyékony nitrogénnel egyes overclockerek, hogy alacsonyan hőmérsékleten tartsák a túlhajtott számítógépeket. De időnként még a meglehetősen alap (stock) órajelek mellett is figyelnie kell a CPU tulajdonosoknak erre, különösen, ha egy Ryzen 7000X3D-sorozatú processzort használnak.

A Tom's Hardware szerint egyre több felhasználó számol be hőproblémákról, amikor ezeket a CPU-kat normális körülmények között használják – ráadásul még vadonatúj alaplapok esetében is előfordul ez a rendellenesség. Akadt olyan, aki elmesélte, hogy hazaérve a számítógép ventilátorai zúgni kezdtek még üresjárat esetén is. Megvizsgálva a számítógépházat belülről, gyorsan fényderült rá, hogy a hőtágulástól kidudorodott a Ryzen 700X3D CPU-lapkája. Ez alapvetően egy kiváló processzor, ettől függetlenül nem szabadna annyira felforrósodnia, hogy deformálódjon. Sajnos egyelőre nincs konkrét információ arról, hogy pontosan mi okozza ezt a problémát. Annyi kiderült, hogy ez nem egyszeri eset, mivel más felhasználók is hasonló problémákról számoltak be a 7000X3D-sorozatú processzoraikkal kapcsolatban, és teljesen mindegy volt, hogy milyen márkájú alaplapokat használnak. A Tom's Hardware megjegyezte még, hogy az overlocker youtuber, der8auer ugyanilyen problémákkal küzdött az egyik ilyen lapkával anélkül, hogy kilépett volna a BIOS-ból.

A „jó hír” az, hogy egyelőre úgy tűnik, ez a probléma csak a 3D V-Cache-sel elátott Ryzen processzorokat érinti, szemben a hagyományos Ryzen 7000-es sorozatú processzorokkal. A régebbi szériával rendelkezők egyelőre valószínűleg biztonságban vannak. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy a túlmelegedés kizárólag a CPU tetején lévő speciális V-Cache chipletet érinti, de ezen kívül nincs elég bizonyíték arra, hogy egyértelműen ez a komponens okozza a galibát. Az érintett processzorokkal rendelkezőknek azt tanácsolják, hogy egyelőre nagy mértékű óvatossággal bánjanak a számítógépükkel. Érdemes fokozott figyelemmel szemmel tartani a CPU hőmérsékletét, és alapvető óvintézkedéseket tenni, például biztosítani a csúcsminőségű hűtést, frissíteni a BIOS-t, és felügyelet nélkül ne hagyja senki bekapcsolva a számítógépét.

Kövess Minket!



Közvetítések