Vannak, akik már alig várják, hogy beköszöntsön a kánikula, míg mások sokkal jobban kedvelik a langyos, 20 fok körüli időjárást. Bármelyik csoportba is tartozzunk, a nyarat és az azzal járó forróságot nem kerülhetjük el, így ideje elfogadni a tényt: fel kell rá készítenünk magunkat. De mégis mit tudunk tenni azért, hogy az egész szervezetünk készen álljon erre a megosztó időszakra?
Mire van szüksége a szervezetnek nyáron?
Az egyik leginkább magától értetődő külső hatás nyáron, ami mindenkit érint, az a napsütés. Ilyenkor erősebbek az UV-A és UV-B sugarak is, emiatt fokozottan oda kell figyelnünk a bőrünk védelmére. Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, hogy semmiképp ne menjünk napra anélkül, hogy az arcunkat és a testünket bekentünk volna napvédő tejjel, krémmel, olajjal vagy bármilyen hasonló termékkel. Szintén általános, hogy ilyenkor sokkal többet izzadunk a meleg hatására, így a szokottnál is jobban kell ügyelnünk a folyadékpótlásra. Legalább 2,5 liter vizet igyunk meg minden nap!
Emellett a szívünk egészségének megőrzése érdekében – hiszen ennek a szervnek sokkal többet kell dolgoznia a forróságban – igyekezzünk gyakrabban lehűlni. Ne tartózkodjunk túl sokáig a közvetlen napon vagy extrém melegben. Keressünk árnyékot, légkondicionált helyiséget a nap legforróbb szakaszaiban! Ez nem mellesleg a tüdők és az agy munkáját is segítheti, hiszen ezeket szintén megviseli a túlzott forróság.
Mi történik a vitaminháztartásunkkal?
A fent felsoroltak mellett a nyári forróság a szervezetünk vitaminháztartását is befolyásolja. Ennek egyik okát fentebb már említettük: a nyári meleg könnyen kiszáradáshoz vezet, ez pedig befolyásolhatja a szervezet képességét, hogy felszívja az alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat. Ezen felül, ha több időt töltünk a szabadban – ahol a szokottnál sokkal melegebb van –, megnövekszik a napégés és az ezzel járó bőrkárosodás kockázata, amelyen segíthetünk tápanyagok bevitelével. A meleg hónapok ezen kívül is megviselhetik a vitaminháztartásunkat, hiszen az intenzív napsugárzás, a páratartalom és a hőség általánosságban kihívások elé állítja az egész szervezetet.
Éppen ezért ilyenkor különösen fontos az immunerősítés, amelyért többféle vitamin is felelős. Ilyen például a C-vitamin, ami emellett antioxidáns hatásának köszönhetően a bőr egészségéért is felel. Különösen érdemes ezt szedni, ha gyakran vagyunk légkondicionált helyiségekben – ha a szellőzőket itt nem tisztítják megfelelően, könnyen elkaphatunk valamilyen felső légúti megbetegedést. Ezt elkerülendő érdemes még többet tennünk az immunerősítésért, például szedhetünk cinket, D-vitamint és probiotikumokat is.
Az E-vitamin a bőr egészségéért felel, ugyanis képes fellépni a bőrt károsító szabad gyökök ellen, míg az A-vitamin a szemünket védi, például a túl erős sugárzással szemben. Ezeken felül a B-vitaminok jót tesznek az energiaszintünknek, a kálium és a magnézium esszenciális elektrolitok, a K-vitamin pedig a vörös vérsejtek képződéséhez járulnak hozzá – összességében pedig mindegyik tápanyag biztosítja, hogy egészségesek, hidratáltak és frissek lehessünk ebben az időszakban is.
Célszerű tehát odafigyelnünk arra, hogy ezeket a vitaminokat és ásványi anyagokat rendszeresen fogyasszuk a nyár folyamán. Ilyenkor persze ez kevésbé jelent kihívást, hiszen sok a könnyen elérhető friss zöldség és gyümölcs, a napból pedig biztosan be tudjuk szerezni a szükséges D-vitamin-mennyiséget. Ha mégis azt érezzük, hogy valamiből hiányt szenvedünk, bármikor fordulhatunk a különböző étrend-kiegészítőkhöz!