Így nyerte meg hét évvel ezelőtt a második Majorét Brazília

Így nyerte meg hét évvel ezelőtt a második Majorét Brazília

Kölni nosztalgiasorozatunk következő epizódjában az SK Gaming győzelmét és annak előzményeit idéztük fel.

Lassan véget ér a profi játékosok nyári szünete, szóval érdemes már hangolódni kicsit az év egyik legnagyobb e-sport eseményére, az IEM Kölnre. Igaz, kell még egy párat aludni addig, hiszen a küzdelmek csak július 26-án, azaz bő két hét múlva indulnak. De addig is nosztalgiázhatunk egyet, mint azt a múlthéten a Liquid Grand Slamje kapcsán is tettük. A Counter-Strike katedrálisa pedig kimeríthetetlen forrás ilyen értelemben, mert a legendás LANXESS aréna megannyi szép pillanatot adott nekünk, a játék rajongóinak.

Az egyik legemlékezetesebb talán az, amikor napra pontosan hét évvel ezelőtt az SK Gaming megnyerte itt a második Major bajnoki címét. Az egészen a torna előtti napokig csak Luminosity Gaming néven ismert ötös ekkor már a világ legjobb csapatának számított, hiszen nemrég az MLG Columbuson is ők emelhették a magasba a trófeát. De talán Kölnbe érve láthattuk a csapatot először ereje teljében, tiszta favoritként. 2016. ettől kezdve már nem is szólhatott volna másról, mint a brazilokról. De az év elején még egyáltalán nem volt ennyire egyértelmű, hogy ez így lesz.

MLG Columbus és a felemelkedés

2016 ugyanis a fnatic dominanciájának folytatásával, pontosabban a csapat reneszánszával indult. A svéd csapat a két 2015-ös Major bajnoki címe után az őszre kifulladt. De a novemberi pronax–dennis cserének hála új erőre kaptak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a legelső közös LAN-jukat megnyerték, majd ezt követően további kettőt húztak még be a NIP és a NAVI ellen az év végéig. Kiheverve az ünnepi bejglit, 2016-ban is folytatták ezt a formát és márciusra már hat versenyt nyertek meg zsinórban. Ezt követően pedig jött az MLG Columbus, ahol ők és a szintén erősödő NAVI voltak a favoritok.

A brazilok szintén jól játszottak a kolozsvári Major óta, hála fnx, TACO és zews érkezésének. A Columbusba vezető úton pedig pont az említett csapatok voltak azok, akik rendre megverték őket a döntőkben, elődöntőkben. Tehát, ha nem is tartotta őket mindenki favoritnak, azért egy top 4 bőven kinézett FalleNéknek, ami már előrelépés lett volna ahhoz képest, hogy 2015-ben a negyeddöntőkön túl egyszer sem jutottak, sem Majorökön, sem máshol. Az elemzők szerint csakis azon múlott a rájátszásbeli helyezése a braziloknak, hogy mikor futnak bele ebbe a két nagy csapatba. De mivel ezt nagyjából elkerülhetetlennek látták, bajnokként azért kevesen képzelték el őket.

Viszont néhány, a brazilok szemszögéből szerencsés véletlennek hála ezek az erőviszonyok mentek a kukába, amint Columbusba ért a CS:GO mezőnye: olofmeister és GuardiaN kézsérülést szenvedett, ami a teljesítményükre is erősen kihatott. Ennek köszönhetően az akkor már Astralis néven játszó dánok kiejtették a számukra évek óta mumusnak számító fnaticot a negyeddöntőben. Továbbá az segített, hogy a NAVI és a Luminosity ellenkező ágakra kerültek, így leghamarabb a döntőben találkozhattak csak. A NAVI útja ezért egészen egyszerű volt, a NIP és az Astralis pályát sem hozott ellenük.

A braziloknak viszont egy mindig veszélyes VP, majd egy fiatal, de annál keményebb s1mple-vel felturbózott Liquid állta az útját. Előbbit végül egész könnyen leszerelték – már amennyire ez a VP ellen lehetséges volt. Utóbbi viszont majdnem kiejtette őket! Csakis coldzera híres ugrálós AWP-zése mentette meg a csapatot Mirage-on. A fináléban egy egészen addig rendkívüli formában lévő NAVI ellen játszhatott így a brazil ötös. Azonban itt GuardiaN kézsérülése sokkal látványosabb volt, mint az ezt megelőző meccseken, ezért egy végtelenül szoros Mirage után egy nagyon könnyű Overpass segítette FalleNéket az első Major bajnoki címükhöz.

Az SK-dráma

A brazil Counter-Strike érkezése persze jó ideje váratott magára, mert tényleg sokszor voltak már közel ahhoz, hogy nagy tornát nyerjenek. A columbusi győzelem pedig olyan motivációt adott a csapatnak, amivel egyenesen ledominálták a következő hetekben a mezőnyt. Megnyerték a DreamHack Austint és az ESL Pro League-et, majd a G2 ellen majdnem az első ECS-címet is ők húzták be – úgy tűnt, nincs vagy alig van megállás. De a rajongók és az iparág figyelme mégsem erre, hanem a lehetséges átigazolásukra szegeződött.

Ezeket olvastad már?

Ugyanis az előbbi versenyekkel nagyjából egyidőben Jacob Wolf lehozott egy riportot arról, hogy a német SK Gaming szeretné megszerezni a Luminosity csapatát. Eszerint a játékosokkal, az edzővel és a menedzserükkel már meg is állapodtak arról, hogy még az év során átöltöznek SK mezbe. Csak közben kiderült, hogy mindannyian aláírtak egy szándéknyilatkozatot a Luminosityvel arról, hogy szerződést fognak hosszabbítani velük. Az így kirobbant botrányban FalleN úgy nyilatkozott, hogy szerinte az SK nem tartotta tiszteletben ezt a szándéknyilatkozatot és átverte őket, mert azt állították nekik, hogy nem kell betartaniuk az abban foglaltakat. Az SK ezen tevékenysége úgy ahogy volt, illegálisnak minősült, csak akkoriban nem nagyon volt senki, aki ez ellen lépni tudott volna. Ezért pereskedés helyett az lett a megoldás, hogy megállapodtak a felek az átigazolásról és már júniusban sor is került erre.

De ezek a hetek igencsak elvonták FalleNék figyelmét a játékról. Arról nem is beszélve, hogy hiába ígért több pénzt az SK, elég rosszul indult az org és a csapatok viszonya. Ráadásul az ELEAGUE első szezonjában sem játszhattak, mert az átigazolásuk miatt diszkvalifikálták őket. Kölnbe tehát lehet, hogy papíron favoritként érkeztek, de többen úgy érezték, hogy egy G2 vagy egy NAVI meglepheti őket, mert nem játszottak eleget és az SK-val is vannak vitáik. Csak aztán jött a valóság.

A második bajnoki cím

A brazilok valószínűleg addigi életük legjobb Counter-Strike-ját hozták Kölnbe. Ennek köszönhetően vajsimán átjutottak a halálcsoporton, ahol megverték az ugyanitt kieső G2-t, majd a később a fnatic által kiejtett FaZe-t is. A rájátszásban viszont megszorongatta őket a B1ad3 vezette FlipSid3 Tactics és a Virtus.pro is, miközben a Liquid a NAVI-n és a fnaticon is szinte átgázolt, ezzel nagy meglepetést okozva.

A döntőbe érve a remek taktikai játékuk, valamint s1mple miatt többen is az amerikai csapatra kezdték tenni a tétjeiket. Ami nem is volt teljesen hülyeség egyébként. Elég csak a fnatic ellen Cache-en belőtt noscope duplára gondolni az ukrán játékostól, ami bizonyára rettegéssel töltött el mindenkit. Azonban a brazilok megmutatták, hogy milyen az, amikor szinte hibátlanul játszanak, a Liquid pedig semmit sem tudott ezzel kezdeni, hiába rakta össze peacemaker erre a versenyre mindenidők egyik legokosabb stratbookját nekik.

A zsinórban második Major bajnoki cím egyértelműen biztosította a brazilok helyét a játék történetének legnagyobbjai között. Innentől kezdve már biztos volt, hogyha valaki sikeres akar lenni, rajtuk keresztül vezet az út, nem a fnaticon vagy a NAVI-n át. Talán az csorbította valamelyest ezt a képet később, hogy a riválisaik visszaestek és a következő időszakban egyre rosszabb csapatok verték meg őket az elődöntőkben és a döntőkben.

S1mple a Major döntős vereségük, valamint az EliGE-zsel egy ideje folyó belső viszálya miatt a verseny után eligazolt, a Liquid így ment a süllyesztőbe. Az éveken át semmit sem csináló Cloud9 vagy a csak évente egyszer erős NIP pedig ideiglenesen tudta csak kitölteni a helyüket. A következő egy évben az Astralis és a FaZe lettek az SK nagy riválisai. De 2017-ben a brazilok – egy rövidebb időszakot leszámítva – nem tudtak már igazán versenyre kelni velük sem. Ennek ellenére FalleNék kölni győzelméhez vezető útja a mai napig helyet érdemel a legérdekesebb CS:GO történetek között, hiszen ez volt az a pillanat, amikor Brazília tényleg megérkezett végre a tier 1-be.

Kövess Minket!



Gamer szótár