A kutatók szeretnék felhívni a figyelmet egy nagyon súlyos problémára.
Több mint 53 000 videójátos bevonásával készítettek egy átfogó kutatást amerikai tudósok, hogy megállapítsák azokat a kockázati tényezőket, amelyek a maradandó halláskárosodáshoz és tartós fülcsengéshez, fülzúgáshoz vezethetnek. Szerencsére van arra mód, hogy megelőzhető legyen a baj, azonban sokan mégis félvállról veszik ezeket a szakemberek által javasolt tippeket és trükköket.
Ezeket olvastad már?
Mennyi időt hallgathatod hangosan a zenét és játékokat, hogy ne legyen baj?
Először is meg kell húzni egy határt a gyerekek és a felnőttek zajexpozíciós szintek terén. A mért eredmények alapján a felnőttek esetében nem okoz problémát, ha heti 20 órában 83 dB-es, heti 10 órában 86 dB-es, heti 2,5 órában 92 dB-es, heti 38 percben 98 dB-es hangerőnek teszi ki a füleit. Ezzel szemben a gyermekeknél a heti 40 óra maximum 75 dB-nél elfogadható időintervallum, 83 dB-hez heti 6,5 óra, 86 dB-hez heti 3,25 óra, 92 dB-hez heti 45 perc, 98 dB-hez heti 12 perc tartozik.
Mi az oka a halláskárosodásnak?
A szakemberek szerint nem figyelnek oda a gamerek játék közben arra, hogy a zenehallgatás milyen hangerőn történik. Ha alapból hangos a játék, akkor az azt kiegészítő zenét még hangosabbra kell feltekerni, ami szép lassan egyre nagyobb és nagyobb értékeket üthet meg. A fejhallgatók esetében a gyártók meghatározzák a biztonságos hangerőkorlátot. Ezt sosem szabad túllépni, különben nem garantálható, hogy nem történik egészségkárosodás.
A kutatók arra törekednek, hogy minél több gamerhez, szülőhöz és gyerekekkel foglalkozó szakemberhez eljussanak a felmérés eredményei, így globális szinten lehetne felhívni a figyelmet erre a komoly, de mégis megelőzhető problémára.