Legyen szó játékról, sorozatól, filmről vagy zenéről, valahol szembe fogunk találkozni Pac-Mannel.
Ha megkérnénk különböző korosztályba tartozó embereket, hogy soroljanak fel néhány ismert videójátékot, biztos vagyok benne, hogy a Pac-Man lenne az egyik leggyakrabban előforduló cím, korosztálytól teljesen függetlenül. Mára a videójáték ipar hatalmasabb mint valaha, és jelenleg is megállíthatatlanul növekszik. Évente több tucat kiváló alkotás lát napvilágot, azonban a hatalmas áradatnak köszönhetően a többségük idővel feledésbe merül – természetesen ma is készülnek örök klasszikusok, de valószínűleg már csak a kiadott játékok elenyésző része marad fent az utókornak. A Pac-Man többek között abban tudott újat nyújtani a '80-as évek elején, hogy félredobta az akkoriban jellemző háborús és sportos tematikát, hogy egy jóval nagyobb közönséget célozzon meg, a nők és fiatalok figyelmének a felkeltésével, amit az aranyos és színes karakterekkel értek el. Sokan máig a világ legnagyobb videójátékaként emlegetik.
Magát a játékot Toru Iwatani kezdte el fejleszteni 1979-ben, melyben 9 Namco-alkalmazott volt a segítségére. A fejlesztési folyamat összességében 1 évet és 5 hónapot vett igénybe, ami akkoriban rekordhosszúságúnak számított. A fent említett okokból törekedtek az erőszakmentességre, így történhetett meg, hogy Pac-Man karakterét egy pizza ihlette, melyből hiányzott egy szelet – legalábbis Iwatani állítása szerint. A játék során a névadó karaktert kell irányítanunk egy labirintusban úgy, hogy elfogyasszuk az összes pontot. Ha mindet sikeresen összegyűjtöttük, a következő szintre léphetünk. Eközben azonban figyelnünk kell, mivel 4 szellem járja a folyosókat – a rózsaszín Pinky, a narancs Clyde, a piros Blinky és a kék Inky –, akik üldöznek bennünket, és ha összeütközünk velük, akkor életet vesztünk. Mindegyik szellemnek megvan a saját taktikája, mellyel igyekszik elkapni Pac-Mant. Pinky és Inky próbál elénk helyezkedni, és ezzel kanyarba szorítani, Clyde váltakozva követ vagy menekül előlünk, míg Blinky folyamatosan a nyomunkban van. A játék akkor ér véget, ha minden életünk elfogyott. Lehetőségünk van arra is, hogy felvegyük ellenségeinkkel a kesztyűt, ugyanis a labirintus négy különböző pontjában energizálók vannak elhelyezve, melyek felszedése után a szellemek elszíneződnek, és ez idő alatt ők is elfogyaszthatóak – ezért természetesen plusz pont jár. Ha mindvégig sikeresen vesszük az akadályokat, a játék végét a 256. szint hibás betöltése okozza, mely miatt képtelenség befejezni azt.
A játék végül 1980-ban debütált Japánban – még Pakkuman néven –, majd azon voltak, hogy minél gyorsabban elterjesszék az Egyesült Államokban is. Érdekesség, hogy ekkor névváltoztatást eszközöltek, ugyanis Namco vezetői féltek, hogy ha Puck-Man – tükörfordításban Korong-Férfi – néven adják ki a játékot, akkor lesznek akik Fuck-Manre keresztelik át, ezzel pedig rossz hírnevét kelthetik alkotásuknak. Végül így jelent meg Amerikában Pack-Man néven, de Európában mindkét verzióban elérhető volt. A játék számos otthoni videójáték-rendszeres és személyi számítógépen volt elérhető, de ezek közül az 1982-es Atari 2600 átalakítás tett szert a legnagyobb hírnévre, annak ellenére, hogy a kritikusok lehúzták – azóta is ez minden idők legkeresettebb Atari 2600 játéka, hiszen több mint 8 millió példányt kelt el belőle, és ezzel éveken át vezette az eladási listát. Azóta több tucat újabb kiadást élt meg, melyek minden bizonnyal a jövőben is folytatódnak. Mára a játék meghódította a számítógépek, telefonok és a konzolok világát is.
A Pac-Man ebben a közel fél évszázadban kitört a számítógépes játékok korlátai közül, és többek között néhány sorozat készült, valamint dal is született róla. Nem gondolnánk, de máig az egyik legtöbb bevételt generáló, és legkelendőbb játék a piacon. Megjelenése után nem volt egyértelmű, hogy később világuralomra tör, hiszen csak szerény sikert aratott Japánban. A Galaxian elvitte akkoriban a showt, ugyanis a lövöldözős játékmenet könnyebben beszippantotta a férfi közösséget, mint a Pac-Man új, számukra ismeretlen felépítése. Végül sikeresen felkapták a címet, és a '80-as év legnagyobb bevételt hozó ügyességi játéka lett a szigetországban. Ezzel meg is kezdődött a piac elmozdulása az olyan akciójátékok felé, ahol komikus karakterek a főszereplők. Az Egyesült Államokban hamar hatalmas sikert aratott, olyannyira, hogy egy éven belül több mint 100 000 játéktermi egységet értékesítettek belőle, ami éves szinten több mint 4 milliárd dollár bevételt jelentett. 1981-ben ő volt az Egyesült Államok legtöbb bevételt hozó arcade játéka. A becslések szerint 1982-re 30 millió aktív játékosa volt az Államokban. Ezeket a sikereket nagyrészt annak köszönhette, hogy valóban sikerült elérnie a női közösséget is, akiknek ez volt az első olyan játékuk, melyben nagy számmal részt vettek. Az eladott játéktermi gépek száma a négyszeresére nőtt ekkora, és az a tendencia a következő években is folytatódott. A becslések szerint 2016-ban összesen 12 milliárd dollár bevételt termeltek a Pac-Man játékok.
Ahogy fentebb is szó volt róla, a játék 255 jól működő pályát tartalmaz, tehát a maximálisan elérthető pontszám az 3 333 360 pont, amihez minden szinten meg kell szerezni az összes pontot, energizálót, gyümölcsöt és kék szellemet úgy, hogy egy életet sem vesztünk. Ez első hallásra lehetetlennek tűnik, azonban az idők során többen is voltak, akik sikeresen teljesítették a feladatot. Először Billy Mitchell érte el 1999-ben, akit máig további hát másik játékos követett. A leggyorsabb tökéletes pontszám rekordját David Race tartja, aki 3 óra 28 perc és 49 másodperc alatt vitte véghez a lehetetlent.
A Pac-Man számos díjat nyert az útja során. Kezdetnek bezsebelte a 1982-es Arcane Awards Legjobb kereskedelmi ügyességi játék díját, '83-ban a Video Software Dealers Association VSDA legjobb videojáték díját, 2001-ben pedig a Dixons brit szavazáson minden idők legjobb videójátékának választották. Továbbá a Játék Múzeuma minden idők legnépszerűbb játékaként sorolta fel. Összesen 9 Guinness Rekord köthető a játékhoz, melyek közül szintén érdekes lehet megnézni párat. Először is 2008-ban elnyerte a Legsikeresebb érmével működő játék címet, 2010-ben pedig Toru Iwatani megkapta a Guinness-rekordok könyvéből Pac-Man oklevelét, hiszen a világon a legtöbb érmével működő játéktermi gépet telepítették. 2009-ben az Egyesült Államok legismertebb videójáték-karakterének nyilvánították – a lakosság 94%-a ismerte, míg Máriót csak 93%.
A játék máig dübörög, és számos olyan helyen találkozhatunk Pac-Man hagyatékával, ahol egyáltalán nem számítanánk rá. Az üzleti életben előfordul a „Pac-Man Defense" kifejezés, ami a fúziók illetve a felvásárlások során egy olyan felvásárlási célpontra utal, aki megpróbálja megszerezni a felvásárlót, így megfordítva a helyzetet, utalva ezzel a Pac-Man játék energizálóira. A matematikában is találkozhatunk vele, hiszen a Pac-Man renormalization a karakterre való külső hasonlóságáról kapta a nevét. De több sportoló használja a Pac-Man becenevet, köztük Adam Jones amerikai futballista és Manny Pacquiao bokszoló.
Mindezek ismeretében kétség sem férhet ahhoz, hogy a Pac-Man valójában a történelem egyik legnagyobb jelentőséggel bíró számítógépes játéka. 2009 óta lehetséges, hogy csökkent az ismeretsége, de biztos vagyok benne, hogy a lakosság túlnyomó része máig rávágja, hogy tudja miről van szó. Ha pedig ezeket elolvasva kedvetek támadni egy kicsit kipróbálni, nincs más dolgotok, mint beírni a Google-ba, hogy Pac-Man és máris játszható a böngészőben.