Napi 10 ezermilliárd dollár értékű pénzforgalom és a NATO teljes kommunikációjának biztosítása a tét egy új kutatási projektben.
Internet nélkül nehéz elképzelni a világot manapság, és szerencsére a hétköznapokban nem is merül fel a kérdés, hogy mi lenne, ha egyszer csak eltűnne az életünkből. De akármennyire is hihetetlennek tűnik, hogy a világot összekötő infrastruktúra egyik napról a másikra felszívódjon, az országoknak komolyan tőrnie kell a fejét azon, hogy hogyan kerüljék el ezt a sorsot, vagy ha megtörténik, akkor mit lépjenek. Főleg az óceánok alatti, kontinenseket összekötő kábelek helyzete érdekes, hiszen mi történik, ha valaki úgy dönt, hogy megtámadja őket?
Nos, a Bloomberg riportja szerint – melyet az Insider Gaming foglalt össze – a NATO amerikai, svéd, svájci és izlandi kutatókkal karöltve dolgozik egy terven, amivel a vezetékek kiesése esetén műholdakat bevetve oldanák meg az internetkapcsolat folytonosságát. A cikk szerint „minden egyes nap 10 ezermilliárd dollár értékű pénzügyi tranzakció, továbbá a NATO összes internetes forgalma ezeken keresztül folyik”, vagyis a 2,5 millió dolláros projekt csak csepp a tengerben ahhoz képest, hogy mekkora kárt okozna mindenkinek az infrastruktúra kiesése.
Ezeket olvastad már?
Gregory Falco, egy Cornell Egyetemen dolgozó mérnök szerint „biztosak vagyunk benne, ha elég ideig verjük a fejünket a falba, akkor meg tudjuk csinálni.” Bjarni Már Magnússon jogi professzor szerint pedig „három-négy bomba elég lenne ahhoz, hogy elvágja Izlandot és a kommunikációját” a külvilágtól. A tétek tehát hatalmasak, ha nem sikerül megoldást találni. Bár remélhetőleg a fal lefejelésénél egy kicsivel többet tesznek a szakértők az ügy érdekében. A projektnek egyébként az is célja, hogy az infrastruktúra elleni esetleges támadásokat még azelőtt kiszűrjék, hogy megtörténnének. Ha pedig már bekövetkezett a baj, akkor „méter pontossággal” tudják, hogy hol kell azt keresni.