Védd a környezetet, lájkolj kevesebbet!

Védd a környezetet, lájkolj kevesebbet!

El kell fogadni a tényt, a fenntartható fejlődés egyik záloga a tudatos internethasználat.

A posztmodern kor gyermekei és felnőttjei az internet nyújtotta előnyöket igyekeznek kihasználni úgy, hogy az segítse őket a tanulásban, kapcsolatépítésben, munkában, szórakozásban, azaz az élet minden területén. A mindennapi problémákra megoldást kínáló, karnyújtásra elérhető digitális szolgáltatások térnyerésének egyik hozadéka a környezetre is hatással van. Itt kerül képbe a digitális ökológiai lábnyom fogalma, ami röviden összefoglalja azokat a folyamatokat, amelyek a virtuális térben megvalósulnak. Kattintások, like-ok, megosztások, streamelések, játék, zenehallgatás, videók megtekintése és a többi. Hosszan lehetne sorolni, hogy mi mindenre lehet használni az internetet, de elgondolkodtál már azon, hogy a szörfözésnek vannak kézzel fogható következményei, amelyek az egész világra hatással vannak?

Ezeket olvastad már?

Környezetvédelem és az internetezés

Bizony, a TikTokozás, YouTube-ozás és LoL-ozás mind-mind befolyásolja azt, hogyan tudja megóvni a társadalom azt az egyetlen bolygót, amit jelenleg lakottnak tekinthet. A Föld rengeteg pozitív és legalább ugyanennyi, ha nem több negatív változáson ment keresztül az ipari forradalom óta, amelyeket a saját bőrükön tapasztalhatják a felhasználók. Két kattintással lehet repülőjegyet foglalni a következő sítáborba, miközben nyáron hurrikánok és hőhullámok keresztezik egymást. Kedvenc influenszered videóján megjelenik az egymilliomodik felfelé tartott hüvelykujj, ezzel párhuzamosan vízhasználati korlátozásra tesznek ajánlást sűrűn lakott területeken. Nem ok és okozati összefüggések vannak, hanem olyan visszafordíthatatlan folyamatok, amelyek igenis származtathatóak abból, hogy egyre többen és többen mártóznak meg a digitális tengerekben.

Mit lehet tenni?

Vannak olyan gyakorlatok, amelyek lelassíthatják a környezet szisztematikus tönkretételét:

  • Streaming helyett letöltés: Ha filmezel vagy zenét hallgatsz, inkább töltsd le előre a tartalmakat!
  • Ne dobd ki, ha meguntad: A közösségi média buzdít arra, hogy a legtrendibb kütyükkel ruházd fel magad, de érdemes inkább addig használni az elektronikai eszközöket, ameddig kiszolgálják az igényeidet!
  • Hasznosítsd újra: Ha mégis lecserélnéd valamelyik készüléked, akkor azt tedd úgy, hogy figyelsz a szelektív hulladékgyűjtésre!
  • Kevesebb adat: Amit nem használsz, azt dobd ki a kukába, ne tárold feleslegesen az adataidat, mert az is energiába kerül!
  • Wi-Fi a mobilinternet helyett: Törekedj arra, hogy felcsatlakozol minden alkalommal a helyi vezetéknélküli hálózatra!
  • Mentsd le egy adathordozóra: A felhő kényelmes, de a HDD és a pendrive csökkenti igazán a digitális ökológiai lábnyomodat!

Kövess Minket!



Gamer szótár