Egyelőre egyetlen célja van, de a jövőben kitudja még mire lehetnek majd képesek, ha sikerül továbbfejleszteni a szerkezetet.
A BiVACOR által gyártott teljesen mechanikus szívet, amely ugyanazt a technológiát használja, mint a nagysebességű vasútvonalak, most először ültették be egy páciens mellkasába. Ez a bravúr jelentős előrelépést jelent az emberek életben tartásában, amíg a szívátültetésre várnak.
A beültetési műtétet végző Texasi Szívintézet közleménye szerint a szív egy titánból készült, egyetlen mozgó alkatrésszel rendelkező, biventrikuláris forgó vérpumpa, amely egy mágnesesen lebegő rotor segítségével pumpálja a vért, és ezáltal helyettesíteni tudja a meghibásodott szív mindkét kamráját. Erről rögtön egyébként a 2008-as Vasember (Iron Man) jutott sokak eszébe, hiszen a filmben is csak úgy tudták megmenteni Tony Starkot, miután egy srapnel átszúrja a szívét, hogy állandóan egy különleges mellvértet kellett viselnie, mely nem engedte, hogy az megálljon. Ezt később egy úgy nevezett Arc Reactorral bővítették ki, amely gyakorlatilag egy műszívnek felel meg.
Doctors have successfully transplanted a fully mechanical heart inside a human for the first time
— ScreenTime (@screentime) July 29, 2024
(via: @nwtls) pic.twitter.com/wY1it6k4WJ
A BiVACOR egyébként már 2013 óta dolgozik az eszközön, és a beszámolójuk szerint a mágnesesen lebegtetett rotor használatának legnagyobb előnye a készülék vérkeringtető funkciójának működtetéséhez az az, hogy nincs igazán súrlódás, amely káros lenne ezekre a szerkezetekre nézve. Eközben a tudósok továbbra is keresik a módját, hogyan lehetne még tovább növelni a hatását. A készülék korántsem az első műszív – az első sikeres beültetésre 1969-ben került sor –, de ez az első, amely a mágneses felhajtómű-technológia ezen újszerű technológiájával működik.
A nagyjából ökölnyi méretű TAH-t egy kis újratölthető külső vezérlővel lehet mozgásban tartani, és percenként 12 liter vért képes átnyomni, ami a BiVACOR szerint elegendő ahhoz, hogy egy felnőtt férfi akár még sportolhasson is. A vállalat arra is kitért, hogy más mesterséges szívek rugalmas polimer membránokra támaszkodnak a vér pumpálásához, de ezek az alkatrészek elhasználódhatnak. Mivel a BiVACOR szíve csak egyetlen, mágnesesség révén a térben felfüggesztett alkatrész – és nincsenek billentyűk –, technikailag hosszabb ideig is képes lehet bírni a strapát.
Ezeket olvastad már?
Ennek ellenére a titánszív jelenleg csak arra szolgál, hogy életben tartsa a pácienst, amíg az szívátültetésre vár.