Ragályos kór fenyegeti a globális munkavégzést, amint kiderül, hogy melyik nap jelenik meg a GTA VI. Szavazz, hogy lássuk, mekkora a veszély!
Legyünk őszinték egymással! Mindannyian elgondolkodtunk már azon, hogy amikor kijön a Grand Theft Auto VI, vagyis az évtized legvártabb játéka, akkor nemes egyszerűséggel szabadságra megyünk vagy beteget jelentünk majd, hogy már az első perctől fogva legyen időnk kiélvezni a programot. Persze borítékolható, hogy a kiadást követően még hosszú éveken át meghatározza majd a mindennapjainkat ez a program. Innen nézve kissé feleslegesnek tűnik, hogy bármi áron rá akarjuk vetni magunkat, hiszen így vagy úgy, de lesz rá elég időnk.
Nincs azonban semmi szégyelnivaló abban, ha inkább kerülnéd a munkát a GTA VI miatt. És nem, nem vagy egyedül a már lappangó GTA nátháddal! A minap például láttunk egy nem kicsit kétes eredetű felmérést arra vonatkozóan, hogy sok amerikai készül a GTA VI megjelenésére hasonló taktikákkal. Mivel az állítólagos kutatást az eredeti formájában nem leltük fel még a hivatkozott forrás oldalán sem, tényleg nem szeretnénk túl nagy hitelt adni neki. Szóval kezeljétek úgy, hogy csupán vicces információk ezek, és ha igazak, akkor ez a jelző hatványozottan igaz rájuk.
Tehát, állítólag a Google kulcsszavak elemzése alapján a teljes USA-ban népszerű keresés az, hogy mikor jelenik meg a GTA VI. Viszont például abban a Floridában, ahol játszódni fog a program, az országos átlaghoz képest 31%-kal nagyobb az érdeklődés e téma iránt. Ugyanez az adat Nevadában 26%-kal, New York államban 24%-kal magasabb az átlagnál. Az állítólagos kutatást végzők úgy gondolják, ha ezeket a számokat összevetjük például a RDR2-es várakozással, akkor „példátlan” lehet a GTA náthában „szenvedők” száma az USA szerte, hiszen több száz emberről beszélünk 100 ezer főre vetítve, és csak az említett három államban 45,4 millióan élnek összesen.
Ezek az eredmények olyan értelemben nem meglepőek, hogy maga a jelenség egyáltalán nem újkeletű: a nagy megjelenésekkor a gamerek hajlamosak néhány napot kivenni azért, hogy legyen idejük a hobbijukra, igaz, tömegesen csak ritkán viselkednek így. 2013-ban például az amerikai IGN megkérdezte az olvasóit (az Irish Examineren fennmaradt cikk alapján), hogy hányan terveznek szabadságra menni a GTA V miatt. A 10 995 válaszadóból 5 059-en (46%) mondták azt, hogy ők már előre jelezték a munkáltatójuk felé, hogy aznap nem fognak dolgozni. Ami viszont még érdekesebb volt, hogy 2 012 fő (19%) úgy válaszolt, hogy be fog telefonálni a játék megjelenésének a napján azzal a munkahelyére, hogy nem érzi jól magát és inkább otthon maradna.
A már akkortájt GTA náthának elnevezett járványról igen nagy diskurzus folyt persze az internet más szegleteiben is. Például voltak, akik a közösségi médiában érdeklődtek az ismerőseik körében, hogy hányan mennek majd táppénzre a GTA V miatt. De ha a Rockstarnál maradunk, ugyanez a betegség aztán 2018-ban végigsöpört a Red Dead Redemption II kiadásakor is, tehát tényleg nem mondhatjuk még azt sem, hogy egy Grand Theft Auto specifikus dologról lenne szó. Igaz, kétség sem férhet hozzá, hogy ez a franchise váltja ki a legtöbb „megbetegedést”. A GTA VI okozta, 12 éven át tartó várakozás pedig bizonyosan fokozott érdeklődést vált majd ki a társadalomból.
Pontosan ezért – felmérés ide vagy oda – nem lepődnénk meg, ha egy év múlva ilyenkor azt olvasnánk mindenhol, hogy újra terjed a GTA nátha. Valószínűleg még a mi szerkesztőségünk is bejátsza majd ezt a taktikát, csak ne szóljatok a főnöknek, legyen ez a mi titkunk!
Borítókép: Rockstar Games