Ami egy szuperszámítógépnek 10 000 000 000 000 000 000 000 000 év, az a Google kvantumszámítógépének öt perc

Ami egy szuperszámítógépnek 10 000 000 000 000 000 000 000 000 év, az a Google kvantumszámítógépének öt perc

Új fejezet kezdődhet az orvostudományban? 

A Google a napokban bemutatott egy új chipet, amely - ha igazak a hírek - messze túlmutat a klasszikus számítógéptechnika keretein. A techcég ugyanis azt állítja, hogy a Willow névre keresztelt chipükre épülő új kvanumszámítógépüknek öt percbe telik egy olyan számítást elvégezni, amit a világ jelenlegi legerősebb szuperszámítógépe tíz szeptillió év alatt tudna csak megoldani - a számjegyekkel kiírt változatot a címben találjátok. A Google szerint az új kvantumchip áttörést" hozhat az élet számos területén, miközben még ki is kövezi az utat egy hasznos és nagyszabású kvantumszámítógép előtt". A szakemberek szerint az új chip egyelőre kísérleti fázisban van, vagyis évekre vagyunk attól, hogy a technológiának a gyakorlatban is hasznát vegyük.

Ahogy azt a BBC cikke is megjegyzi, a kvantumchipek alapvetően más elven működnek, mint a hagyományos számítógépekben és mobilokban található társaik. A kvantummechanikát (a nanoszkopikus méretű részecskék viselkedésének tudománya) felhasználó eszközök sokkal gyorsabban képesek megoldást találni az adott problémára, a szakemberek pedig abban bíznak, hogy egy ilyen technológia többek közt olyan területeken is áttörést hozhat majd, mint az orvos-és gyógyszertudomány.

Alan Woodward, a Surrey Egyetem számítástechnikai professzora szerint a jövő kvantumszámítógépei számos feladatban jobban teljesítenek majd, mint a jelenlegi „klasszikus” számítógépek, de ne gondojuk azt, hogy egy az egyben átveszik majd a helyüket. Woodward óva int attól, hogy túlbecsüljük a Google Willow chipjének jelentőségét. 

Vigyázni kell arra, hogy ne hasonlítsuk össze az almát és a naranccsal” – mondta a professzor a BBC-nek, hozzátéve, hogy ettől függetlenól a Willow kétségkívül nagy előrelépést hozhat több területen. 

A kvantumchipeknek ugyanakkor nem csak pozitív, de negatív hozadékai is lehetnek, ha rossz kezekbe kerülnek. Az Apple még februárban jelentette be, hogy a jövőre nézve kvantumbiztos titkosítást kap az iMessage, hogy még a roppant hatékony kvantumszámítási támadásokkal szemben is védetté tegyék az üzenetküldő alkalmazást. 

Borítókép forrása: Google 

Kövess Minket!


#ai

Gamer szótár