Nehéz elhinni, hogy ez megtörtént, miközben úgy tűnik más játékoknál sokkal elnézőbbek a hivatalos szervek.
Ha valaki látta a Gyűrűk Ura filmeket, akkor talán a mai napig a fülében csenghet a mondat, mi szerint az Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen. Valami ilyesmiről lehet beszámolni a Balatro kapcsán is, persze humoros formába öltve és túlozva egy picit, de tény, nagyon be tudja szippantani az embereket ez az alkotás. Egy nagyon jó ár-érték arányú indie játékról van szó, ráadásul mikrotranzakciók vagy fizetős DLC-k nélkül, és a pókerre hajazó játékmechanika ellenére semmiféle szerencsejátékos vonal nincs benne. A Páneurópai Szerencsejáték Információs Rendszer viszont másként gondolja ezt, és a napokban egyszer csak 18+-os besorolással látta el a játékot, mindeközben 3 első helyet is begyűjtött a Balatro az idei The Game Awards-on: megnyerte a legjobb független játék, legjobb debütáló indie játék és a legjobb mobiljáték kategóriáját.
A Balatro mögött álló fejlesztő, LocalThunk igyekezett némi humorral tudomásul venni a történteket, emellett az egyik nagy franchise-nak is odaszúrt:
„Mivel a PEGI 18+-os besorolást adott, mert gonosz játékkártyák vannak a programban, talán hozzá kellene adnom a mikrotranzakciókat/loot boxokat/valódi szerencsejátékot, hogy 3+-ra csökkentsem a besorolást, mint az EA sports FC esetében látható.”
Csak a miheztartás végett, a PEGI azzal indokolta a döntését, hogy a játékban a pókerhez hasonló mechanika található, mondván:
„A képek, információk és játékmenet révén olyan készségeket és ismereteket tanít, amelyeket a pókerben használatosak... így ez a tudás és készség átvihető a való életben játszott pókerjátékra is.”
LocalThunk szerint ez azonban csak képmutatás, mert szerinte például a mikrotranzakciókkal teletömött EA Sports FC 25, amelyben a véletlenszerű kártyacsomagok egyértelműen szerencsejátéknak minősültek, simán eladható 3 évesnél idősebbeknek is. Ráadásul valódi pénzt is el lehet költeni benne, míg a Balatro esetében ezekről szó sincs.
„Csak hogy tisztázzuk. Sokkal jobban bosszant a 3+-os besorolás ezeknek a gyerekeknek szóló, tényleges szerencsejáték-mechanikát tartalmazó játékoknak az esetében, mint az, hogy a Balatro 18+-os plecsnit kapott. Ha ezek a többi játék megfelelő besorolású lenne, akkor boldogan elfogadnám én is a 18+-ot.” – fejezte be gondolatat LocalThunk.