Betiltották a játékot, ami „a palesztin Max Payne szteroidokon”

Betiltották a játékot, ami „a palesztin Max Payne szteroidokon”

A fejlesztő nem érti, hogy a Call of Duty miért lehet oké, ha az ő játéka nem az.

A Valve eltávolított egy Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque nevű játékot a Steamről, miután az Egyesült Királyság egy terrorizmus elleni szervezete felszólította őket erre – írja az Eurogamer. A leírása alapján ez a játék arról szól, hogy „palesztín szemszögből mutatja be Izrael és Palesztina konfliktusát.” Mivel „a palesztin Max Payne szteroidokon” már 2022 óta a piacon van, ezért furcsának hangozhat, hogy csak most vált problémássá a hatóságok szemében, de rögvest kifejtjük, hogy mi történt.

Az Eurogamer értesülései szerint a döntés időzítése egyáltalán nincs összefüggésben azzal a tartalommal, amit a Nidal Nijm Games évekkel ezelőtt összerakott Palesztina ügyének támogatására. Ugyanis a hatóságok figyelmét nem az alapjáték, hanem egy, a programhoz nemrégiben jött tartalmi frissítés keltette fel, amiben a 2023. október 7-én történt terrortámadásokat mutatták be. Az előzetes tanúsága szerint ezt elég morbid módon sikerült kivitelezni. Tehát azon túl, hogy egy izraeli katonai bázist foglalhattak el a játékosok a Hamász tagjaiként, még az izraeli katonák brutális kivégzését is részletesen ábrázolták.

Ezeket olvastad már?

Az egyébként brazil Nidal Nijm azt állítja, hogy egy Steamtől kapott emailből tudta meg, hogy az Egyesült Királyságban letiltották a Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque-ot. Viszont a Valve többszöri kérdezésre sem akarta felfedni neki azt, hogy miért volt erre szükség. Ezután szeretett volna fellebbezni a platformon: az indoklásában arra hivatkozott, hogy „a játékom nem különbözik sokban a többi steames lövöldözős játékoktól, mint például a Call of Duty-tól.” Végül erre reagálva kinyögte a Valve kapcsolattartója, hogy az Egyesült Királyság terrorizmus elleni szervezetének internetre szakosodott egysége (CTIRU) kérte meg őket a tiltásra. Ebből pedig Nijm rájött, hogy túl sok mozgástere nincs, el kell fogadja, hogy az országban többé nem elérhető a játék.

A 404 levélben kereste a CTIRU-t az ügy kapcsán, ám ők annyit reagáltak erre, hogy „nem kommentálnak külön tartalmakat vagy kommunikációt bizonyos platformokkal, szolgáltatókkal kapcsolatban.” Ugyanez a lap megkérdezte Nidal Nijmet is a történtekről, aki a hozzájuk eljuttatott közleményében többek között a következőket mondta:

„Egyértelműen politikai okokból régiózárazták a játékomat az Egyesült Királyságban. Nem hibáztatom ezért sem a Valve-ot, sem a Steamet, viszont az Egyesült Királyság kormányát és hatóságait igen, mert felhúzták magukat egy videójátékon. A téves logikájuk alapján a legutóbbi Call of Duty-t, a Black Ops 6-ot is be kellene tiltani. Mert ebben egy amerikai katonaként Irakba mész, ahol iraki embereket gyilkolsz. Azt kell mondjam, hogy ez nyilvánvalóan kivételezés.

[...] Azért csináltam ezt az átvezetőt [a katonák kivégzéséről], mert a cionistákat akartam bosszantani vele, és mert meg akartam tudni, hogy mit jelent a szólásszabadság a valóságban. Miért volt mindenkinek oké a hírhedt No Russian küldetés a Call of Duty Modern Warfare-ben, ha az én játékomat nem tudják tolerálni?”

Az Egyesült Királyság egyébként nem az első és nem is egyetlen ország, ahol a Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque-ot betiltották. Korábban Németország és Ausztrália is hasonlóan döntött, igaz, náluk nem a terrorizmus ellenes szervezeteken, hanem már a videójátékok fogyasztói besorolásáért felelős embereken sem jutott túl a program. De persze az sem segít Nijm ügyén, hogy egyébként már első ránézésre sem tűnik többnek a játéka egy innen-onnan szedett elemekből összetákolt katyvasznál, ezért a fejlesztő által példaként felhozott CoD-okkal szemben ez tényleg semmi többre nem alkalmas, csak hergelésre.

Borítókép: Nidal Nijm Games

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések