A Counter-Strike társalkotója, Minh „Gooseman” Le nemrég egy interjúban beszélt a VAC-ról és a fegyverek egyensúlyáról.
Minh „Gooseman” Le és Jess Cliffe az egyetemi tanulmányai során, hobbiból készítették el a Counter-Strike-ot. Az 1999 nyarán megjelenő Half-Life mod azonnal letarolta az internetet, az alkotók mégsem maradtak annyira a köztudatban, mint azt más gigászi esportoknál láthattuk az évek alatt. Le 2006-ban távozott a Valve-tól, de a Source-on már nem dolgozott, csak egy akkori Counter-Strike 2 prototípus kidolgozásában vett részt. Cliffe 2018-ban egy kiskorú szexuális bántalmazását követően vesztette el a munkáját a bellevue-i cégnél.
Szerencsére Gooseman az utóbbi időkben egyre nyitottabb lett arra, hogy megjelenjen a Counter-Strike közösségében. Tavaly a franchise 25. születésnapja előtt több helyen adott interjúkat, idén pedig díjat adott át a HLTV évértékelő gáláján, ahol érthető módon a játékosok az egyik legnagyobb celebritásként kezelték őt. De még a műsor előtt egy Erik Shokov nevű youtubernek lehetősége nyílt arra is, hogy egy fél órás interjúban kérdezgesse őt a Valve-ról, a cég híres csalásvédelmi megoldásáról, a VAC-ról, és a fegyverek egyensúlyáról – csak hogy néhány fontosabb pontot kiemeljünk. A következőkben tehát ezt az interjút fogjuk szemlézni.
A Counter-Strike legnagyobb sikerei már a Valve alatt jöttek, de a mai napig visszatérő kérdés, hogy miért döntött úgy az alkotópáros, hogy eladják a játékot. Most Gooseman 25 év távlatából erről is beszélt, és mint elmondta, nagyon fiatal volt még akkoriban, ezért örült a lehetőségnek, hogy azokkal az emberekkel dolgozhatott, akikre annyira felnézett a karrierje elején. A szavaiból egyáltalán nem érződik a megbánás, és egy későbbi kérdésre válaszolva azt is hozzátette ehhez, hogy ha nagyon akarta volna, akkor valószínűleg bármikor visszamehetett volna a Counter-Strike-ot fejleszteni, mert vannak annyira jó viszonyban Gabe Newellel.
„20 éves voltam akkoriban. Nagyon megtisztelt, hogy a Valve-val dolgozhatok, mert imádtam a Valve-ot, csak azt akartam, hogy velük dolgozhassam. Nagyon boldog voltam. Leginkább csak azt akartam, hogy együtt dolgozzunk, ezért boldogan adtam nekik oda a Counter-Strike-ot. Nagyon tehetséges programozókkal és fejlesztőkkel dolgozhattam. Szerintem jól alakultak a dolgok, nagyon élveztem azt az időszakot a Valve-nál. Rengeteg menő emberrel találkoztam így, és még mindig sok jó emlékem van az ottani munkáról. Náluk vannak a legokosabb fejlesztők.”
Az interjú során arról is kérdezte Shokov Goosemant, hogy mit gondol a VAC-ról. Ha erről a játékosokat kérdeznénk, akkor garantáltan lesújtó véleménnyel lennének róla. A meglepő fordulat azonban az, hogy ilyen értelemben a Counter-Strike alkotóját sem kell félteni, ugyanis egy reális, ugyanakkor lehangoló képet festett a csalók problémájáról ő is, mégha úgy is érzi, hogy a Valve mindent megtesz az ügy érdekében:
„Áh, már amikor a Valve-nál dolgoztam, 2002-ben, akkor is voltak gondjaink a csalással. Akkoriban kezdődött ez a jelenség [a CS-ben], voltak wallhackelők, aimbotosok, nagyon rossz volt. Már akkor is nagyon nehéz volt ezt megállítani. Úgy tűnik, hogy nem tudjuk megjavítani ezt, mert olyan [a helyzet] mint a vírusok, folyton frissíteni kell a vírusírtót. Nagyon nehéz a Valve számára az, hogy teljesen megállítsák. De szerintem elég jó munkát végeznek abban, hogy az irányításuk alatt tartsák ezt, pedig ez nehéz.
Minden játékban, például a Valorantban vagy a Call of Duty-ban is rengeteg gond van a csalásokból. Ez együtt jár a többjátékos módra épülő játékokkal, ezért nehéz megoldani. Régebben battlefieldeztem, és ott hatalmas problémák voltak ebből, szerintem az esetek 50%-ban csalókkal játszottam. Ez tönkreteszi az élményt, ami szomorú. Ezért tetszenek az olyan rendszerek, mint a FACEIT-é, ami egy nagyon jó rendszer, ahol olyan emberekkel játszol, akiket hitelesítettek és tudhatod róluk, hogy nem csalnak.”
Ezeket olvastad már?
Az AI feltűnése a csalásvédelmekben szintén régóta fontos kérdés, a Valve-tól kezdve az Activisionig mindenki próbálkozik olyan megoldásokkal, amelyek arra épülnek, hogy felismerik a játékos viselkedésében a kiugró mintázatokat. Shokov erről is kérdezte Goosemant, akinek a legnagyobb aggálya az, hogy a fals pozitív eredményekkel mit kezdünk:
„Hallottam róla, hogy a Valve is valamilyen AI-t használ arra, hogy felismerje a célzási mintázatokat. De nyilvánvalóan problémát okoznak a fals negatívok [amire gondolt: fals pozitívak], mert valódi embereket is detektál. Ez egy új technológia, ami egy erős eszköz, és ha tökéletesíteni tudják, akkor nagy segítség lehet. Esetleg az AI-t kombinálhatnák egy emberi bíróval. Az AI az ember elé tehetné a vizsgálnivalót, és megkérdezhetné, hogy ez az ember csaló? Erről az ember eldönthetné, hogy az vagy sem. Szóval az AI kombinálva valami olyasmival, mint az overwatch volt. De szerintem az AI egy nagyon hasznos eszköz, mert nagyon nehéz lenne az összes csaló összes videóját megnézni. Kell valamilyen AI, amivel ez felgyorsítható.”
Mi volt a legnehezebb a Counter-Strike fejlesztése során? Erre a kérdésre nem meglepő módon a fegyverek egyensúlyozását hozta fel Gooseman, hiszen mind tudjuk, hogy még 25 év távlatából is nehézséget okoz ez a fejlesztőknek. Amire viszont már egyáltalán nem számítottunk, hogy a jelenlegi AWP-t túl erősnek gondolja. Egy korábbi interjújában már beszélt a távcsöves puskáról egyébként, de akkor nem ment bele abba, hogy miképp orvosolná ezt a szerinte létező problémát. Most azonban egy olyan megoldással is előállt a panaszkodás mellett, ami legfeljebb azt bizonyítja, hogy a 2015-ös kölni Major óta nem nézett profi CS-t:
„Azt hiszem az egyensúly elérése, tudod, a fegyverek egyensúlyáé [volt a legnehezebb feladat]. Az nagyon nehéz volt, mert állandóan variáltuk a fegyvereket, néha túl erősek lettek, aztán a következő bétában nerfölni kellett őket. Sok bétába tellett, mire megtaláltuk a megfelelő egyensúlyt. Azt gondolom, hogy az AWP még mindig túl erős. Kissé kiegyensúlyozatlannak tűnik szerintem, ha őszinte akarok lenni. Ha visszamehetnék és változtatnék a Counter-Strike-on, akkor limitálnám, hogy hány AWP-t tudnak venni a csapatok. Mondjuk csak két AWP-t vehetnének egy körben. Mert néha megesik, hogy egy csapatnak négy is van, ami túl sok. Szóval ha egy változást eszközölhetnék, akkor limitálnám az AWP-k számát.”
A teljes interjú angol nyelven megtekinthető itt:
Borítókép: Erik Shokov