SpongyaBob egy mesefigura, mégis többször lesújtott rá a cenzúra

SpongyaBob egy mesefigura, mégis többször lesújtott rá a cenzúra

Ami azt illeti, meglepően sok epizód kapcsán érte szó a ház elejét. 

Stephen Hillenburg tengerbiológus kétszeres Emmy-díjas sorozatát, a SpongyaBob kockanadrágot bizonyára senkinek sem kell bemutatni. Főszereplőnk egy tengeri szivacs, akinek egy ananász az otthona, és egy Bikinifenék nevű városban él a tenger mélyén. SpongyaBobnak két szomszédja van: az egyik Patrik, egy tengeri csillag, aki nem csak a szomszédja, de a jó barátja is egyben; a másik pedig Tunyacsáp, egy tintahal, akit a sárga szivacs rendszerint az őrületbe kerget nem csak otthon, de a munkahelyükön, a Rozsdás Rákollóban is. Ebből a pár mondatból is már sejthető, hogy Hillenburg műve alapvetően a gyerekeknek készült, bár kétségkívül igaz, hogy az idősebb korosztály is kedvelte, ami talán annak is köszönhető, hogy műfaját meghazudtolva rengeteg olyan utalást tartalmaz, ami egyértelműen a felnőtt korosztályt célozza - olyannyira, hogy emiatt több alkalommal is érte támadás a sorozatot. Az 1999 óta futó széria történetében ugyanis akadt pár olyan rész, amely miatt a sorozat a kritikák kereszttüzébe került, ezek kapcsán hozott pár érdekes példát a Screen Rant.

SpongyaBob csapata még 2009-ben lépett együttműködésre a Burger Kinggel, ennek eredményeként született meg az a reklám is, amely Sir-Mix-A-Lot rapper Baby Got Back című számának paródiája volt, és amelyben lényegében szögletes fenekekről szövegeltek, miközben szögletes fenekű táncoslányok rázták magukat a háttérben. A reklám némiképp érthető okokból egy gyermekvédelmi szervezet figyelmét is felkeltette, a Burger King azonban azzal védekezett, hogy a promóció valójában a szülőknek szólt, ennek azonban nem sok értelme volt, tekintve, hogy mégis csak egy gyerekeknek készült sorozatról van szó. 

 

A sárga szivacs nemi identitása kapcsán szintén több ízben fellángolt a vita, többen ugyanis azt feltételezték, hogy a rajzfilmsorozat főhőse meleg, e kapcsán pedig a sorozat alkotóit is több alkalommal vádolták meg a homoszexualitás népszerűsítésével. A vitát még egy 2002-es epizód indította el, amelyben Spongyabob és Patrick örökbe fogadtak egy árva fésűkagylót: előbbi az anyukája, utóbbi az apukája lett a bébi puhatestűnek. Az epizódot kritizálók szerint a szóban forgó rész a melegházasságot propagálta, Hillenburg szerint azonban szó sincs ilyenről: az alkotó korábban úgy nyilatkozott, hogy a karaktert „némileg aszexuálisnak” tartja, vagyis nem igaz az a feltételezés miszerint SpongyaBob meleg lenne.

Bár az említett epizódok többeknél kiverték a biztosítékot, sikerült megúszniuk a cenzúrát, azonban nem volt mindegyik rész ennyire szerencsés. A Kwarantined Krab nevű epizódot például azért tiltotta be a Nickelodeon, mert úgy tűnhetett, hogy a Covid-járványra utalnak benne. A dolog érdekessége, hogy az említett rész még 2018-ban került adásba, vagyis két évvel a járvány kitörése előtt, viszont olyannyira mondhatni rosszul öregedett, hogy a Nickelodeon inkább a levétele mellett döntött

Fotó: IMDb

Hasonlóan rosszul öregedett (és akkor még finoman fogalmaztunk) a Mid-Life Crustacean című epizód, amelyben Rák úr életközepi válságban szenved, és úgy próbálja meg visszahozni a fiatalságát, hogy belopózik idegen nők lakásába és fehérneműket lop el tőlük - ebben természetesen a két jómadár, Spongyabob és Patrick is a segítségére van. A dolog csattanója, hogy Rák Úrnak a végén sikerül betörnie a saját anyja házába, aki fülön csípi őt, és a régi gyerekszobájába paterolja. A visszás epizód egyébként még 2003-ban került a képernyőre, 2018-ban azonban a Nickelodeon jobban látta törölni azt, arra hivatkozva, hogy nem való gyerekeknek.

Borítókép forrása: Nickelodeon 

Kövess Minket!



Gamer szótár