11 éve próbálkozik, de idén végre megtört apEX katowicei átka

11 éve próbálkozik, de idén végre megtört apEX katowicei átka

A 2015-ös Katowice Major óta kergeti ezt a trófeát a francia Counter-Strike legendás alakja, apEX. Most a ropzzal frissülő Vitality élén elérte álmát az irányító.

A szezon kezdetén bárkit kérdeztünk volna, valószínűleg a Spiritet tette volna meg az IEM Katowice elsőszámú bajnokesélyesének, és nem véletlenül. Donkék már a téli szünet előtti Sanghaj Majorön is nagyot mentek, majd a pihenést követő BLAST Bounty tornán ismét megmutatták, hogy nem lassultak. Az IEM Katowice végén azonban mégsem ők, hanem a Vitality emelhette a trófeát az égbe, ezzel bizonyítva, hogy a Spinx–ropz csere az egyik, ha nem a legjobb átigazolás volt az elmúlt hónapokban.

A fináléig vezető út egyik félnek sem volt könnyű. A Spirit konkrétan a kiesés széléről táncolt vissza: a csoportkör alsó ági döntőjében sl3nd és a GamerLegion igen közel jártak ahhoz, hogy elorozzák az oroszok elől az egyik utolsó rájátszásbeli helyet. Ezt követően a közönség előtt a Virtus.pro-val kerültek szembe donkék, igaz, papíron ez izgalmasabbnak tűnt, mint a valóságban. Mármint csak azért nem játszottak szorosabb meccset electroNicék a Spirittel, mert FL4MUS vízuma lejárt, a helyére pedig a sokkal gyengébb mirt kellett becserélniük. Ezután jöhetett a NAVI, akik ugyan nem olyan kemények manapság, mint fél évvel ezelőtt voltak, azért még mindig ütőképesek, és ezt Dust2-n többszörösen is igazolták, mégha hosszabbításban ki is kaptak donk és sh1ro ámokfutása miatt végül.

Ezeket olvastad már?

Ami a Vitality útját illeti, őket a csoportkörben a FaZe szorongatta meg. Ropz régi és új csapata egy hárompályás, végtelenül izgalmas szériát hozott össze, ahol egy dupla hosszabbításon múlott csak, hogy ki megy tovább a rájátszásba. Végül ezt a meccset a Vitality behúzta, a FaZe pedig az alsó ágon nem bírt el minden eléjük kerülő ötössel, így korai búcsút vettek Katowicétől karriganék. Azt ugyan nem állíthatjuk, hogy fordított esetben a Vitality is hasonlóan járt volna. De az biztos, hogy amikor a Spodek arénában az utóbbi idők egyik legizgalmasabb ötösével, a The MongolZzal találta magát szemben a Vitality, akkor sokkal összeszedettebbnek tűntek, mint a FaZe az Eternal Fire elleni kiesési rangadón. Vagyis eddig úgy fest, hogy ropz jól döntött, amikor csapatot váltott.

Adott tehát az IEM Katowice két legjobb csapata és egy Bo5 döntő, de mi történt itt? Nos az, hogy a Vitality lekörözte a Spiritet és minden korábbi várakozásunkat felülmúlta. ZywOo, akit az elmúlt években sokat ekéztünk a katowicei teljesítményeiért, látszólag képes volt felülkerekedni az egykori bányaváros borzalmas minőségű levegőjén, és olyat pakolt például Nuke-on, mint még soha. Ropz pedig hiába kérte számon korábban, hogy őt donk kaliberű riflerekkel hasonlítsák össze, ha még jobb is volt ezúttal, mint az orosz rifler. Mellettük még bravúros egyéni játékot kaptunk a többiektől, köztük az irányítói feladatokat ellátó apEXtől is, aki Mirage CT-oldalán vette a nyakába a csapatot. Ennyi kimagasló teljesítménnyel pedig bárkinek nehéz lenne felvennie a versenyt, talán csak az a Spirit és donk lenne rá képes, amit a már említett Sanghaj Majorön láthattunk.

Helena Kristiansson, ESL FACEIT GroupForrás: Helena Kristiansson, ESL FACEIT Group

Donk azonban hihetetlenül lassan kezdte ezt a mérkőzést, csak úgy, mint a BLAST Bounty fináléját is. Csak az volt a különbség a két torna között, hogy most nem is volt számára visszaút. Egyszerűen képtelen volt megtalálni a réseket a Vitality pajzsán, így a tier 1-es karrierjének egyik leggyengébb széria teljesítményét tette le az asztalra. Nem egy, nem kettő, hanem három pályán át gyengélkedett, ezért a Nuke-os CT-oldalon kívül sajnos nagyítóval kellett keresni őt. Ezzel együtt pedig az a teória is bizonyítást nyert, hogy donk nélkül nincs Spirit: zont1x, magixx és sh1ro sem volt képes kitölteni a hatalmas űrt, amit donk ezen a meccsen hagyott, valamint chopper és hally taktikái is csak ideig-óráig működtek a piszkosul keményen fragelő és szépen együtt játszó Vitality ellen.

A Vitality vs. Spirit döntő eredménye: Dust2 13:6, Nuke 13:5, Mirage 13:11

Az IEM Katowice MVP-je természetesen nem más, mint ZywOo lett, aki 1,69-es (nice) HLTV ratingjével szállította le apEXnek azt, amiről 11 éve álmodozik. A Vitality irányítója ugyanis 2015-ben játszott először Katowicében, az akkor még Majornek számító versenyen a Titannel a csoportkörben búcsúztak. A következő években többször is visszatért más és más csapatok színeiben a lengyel városba, ám egészen az idei IEM Katowicéig kellett várnia még arra is, hogy egyáltalán egy elődöntőt játszhasson itt. Most viszont beért a kitartó munka gyümölcse, hiszen végre az utolsó hiányzó trófeát is eltehette a vitrinjébe a kétszeres Major bajnok, a tavaly óta IEM Köln győztes, és immáron IEM Katowice nyertes veterán. Vagyis ezen a ponton már csak egy Intel Grand Slam hiányzik ahhoz, hogy apEX elmondhassa magáról, hogy IGL-ként kijátszotta a Counter-Strike-ot.

Forrás: Adela Sznajder, ESL FACEIT GroupForrás: Adela Sznajder, ESL FACEIT Group

Borítókép: Helena Kristiansson, ESL FACEIT Group

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések