A gyakorlat néha felülírja az elméletet.
Az elmúlt években egymás után borultak sötétbe a mobilok, tabletek és az asztali számítógépek, miután kiderült, hogy a sötét módnak vagy sötét témának elméletben több hasznos tulajdonsága is van. Egyrészt kevésbé irritálja a szemet, mint a nagyon világos kijelző, bár ezzel kapcsolatban is született pár tanulmány, ami ennek épp az ellenkezőjét állíja - vagy egyfajta köztes megoldást ajánl helyette. Az tehát továbbra sem teljesen biztos, hogy melyik megoldás is a legegészségesebb, de legalább ahhoz nem fér kétség, hogy energiafelhasználás szempontjából a sötét mód az üdvözítőbb - vagy mégsem?
Bár a sötét mód használata alapjáraton valóban energiatakarékos lenne, mivel a sötétebb árnyalatok megjelenítéséhez kevesebb energiára van szükségük az eszközöknek, a tanulmányok többsége nem veszi figyelembe az életszerűséget, vagyis a BBC Research & Development új kutatása szerint azok, akik abban a hitben vannak, hogy energiát takarítanak meg a sötét móddal, tévednek - írja a BBC. Az új tanulmány szerint ennek az az oka, hogy az alkalmazásokat vagy webhelyeket sötét módban használók egy igen jelentős része nagyobb fényerőre kapcsol, szemben azokkal, akik normál, „világos" módban böngésznek az interneten.
A BBC mérnökei a felmérés alkalmával arra kérték a résztvevőket, hogy a BBC Sounds kezdőlapjának fényerejét úgy állítsák be, ahogy az számukra a leginkább kényelmes sötét, illetve normál mód esetében. Az eredmény pedig szembeöltő volt: a felmérés során az alanyok mintegy 80 százaléka jóval magasabb fényerőre kapcsolta a készüléket sötét módban, mint light mód esetén.
A szóban forgó kutatás egyébként a BBC R&D azon munkájának részét képezi, amely során azt vizsgálják, hogy a jelenleg divatos fenntarthatósági irányelvek mennyire állják meg a helyüket a gyakorlatban. A csapat szerint ugyan örvendetes, hogy sokan sokféle módon keresik a megoldást az energiatakarékosságra, de „az ajánlások némelyike olykor túlzottan is leegyszerűsített", és kevésbé veszik figyelembe az életszerűséget.
Borítókép forrása: Depositphotos/Daniel.Constante