Esztrich: A padlóburkolatok megbízható alapja

Esztrich: A padlóburkolatok megbízható alapja

A korszerű építkezéseknél és felújításoknál szinte elengedhetetlen az esztrich alkalmazása, mégis sokan nem ismerik pontosan ezt az anyagot. Pedig a padló megfelelő stabilitását és tartósságát köszönhetjük neki.

A Plan-Épszer Kft. esztrich betonozás terén is a segítségünkre lehet, hiszen a cég már hosszú évek óta kínálja ezt a szolgáltatását. Több ezer lebetonozott négyzetméterrel a háta mögött garantálja a legjobb minőséget. De mi is pontosan az esztrich, és miért van rá szükség?

Mi az esztrich, és miért nélkülözhetetlen?

Az esztrich egy speciális, habarcsalapú réteg, amelyet a padlóburkolatok alá helyeznek el, hogy megfelelő fogadóréteget érjenek el. Gyakran nevezik „aljzatbetonnak”, hiszen felépítése a betonhoz hasonló, bár finomabb szemcsézetű anyagokból áll. Legfőbb szerepe, hogy egyenletes, stabil alapot adjon, amelyre a különféle burkolatok – legyen szó hideg- vagy melegburkolatról – biztonságosan rákerülhetnek.

A födémszerkezetre közvetlenül nem lehet burkolatot tenni, hiszen az építési rétegrendben több kiegészítő réteg, például lépéshanggátló, hő- vagy vízszigetelés is található. Ezek önmagukban nem elég teherbíróak, így szükség van egy köztes rétegre, amely a padló végső stabilitását és terhelhetőségét adja meg. Az esztrichréteg vastagsága jellemzően 2 és 8 cm között változik, az adott építési igényektől függően.

Az esztrich fajtái

Az esztrichek különböző típusokban érhetők el, amelyeket kötőanyaguk és beépítési módjuk szerint lehet csoportosítani.

Kötőanyag szerinti típusok:

  • Az egyik legelterjedtebb változat a cementesztrich, amely szerkezetileg hasonlít a betonhoz, de finomabb szemcséket és adalékanyagokat tartalmaz, így könnyebb vele dolgozni. 
  • A gipszes (kalcium-szulfát) esztrich, rugalmas és jó hővezető tulajdonságokkal bír, emiatt padlófűtéshez ajánlott. 
  • Különlegesebb felhasználási területeken – például ipari padlóknál vagy speciális épületeknél, mint például a sportlétesítmények – műgyanta-, bitumen- vagy magnezitesztricheket is alkalmaznak.

Beépítési mód szerinti típusok:

  • A kötőesztrich közvetlenül kapcsolódik az aljzathoz, így stabil és jól terhelhető felületet ad. 
  • A csúszóesztrich ezzel szemben egy elválasztó fóliarétegre kerül, így az aljzattól függetlenül képes mozogni. 
  • Az egyik legelterjedtebb típus az úsztatott esztrich, amelyet hő- vagy hangszigetelő rétegre tesznek, a legtöbb emeletközi födém esetén ezt alkalmazzák. 
  • Emellett létezik úgynevezett fűtőesztrich is, amelybe a padlófűtés csöveit integrálják.

Mennyi idő alatt köt meg az esztrich?

Kötési ideje attól függ, milyen típusú anyagot használnak. A gipszes anyagok egy nap alatt megkötnek, míg a cementes változatoknál ez 36-48 óra is lehet. Fontos, hogy a száradási idő alatt az esztrich ne legyen kitéve közvetlen napsütésnek vagy huzatnak, mert megrepedezhet!

Az esztrich a padlószerkezet kialakításához szükséges, ha tehát tartós és stabil alapot szeretnél a burkolatok alá, válaszd ennek a nagyszerű anyagnak egyik változatát.

Kövess Minket!



Gamer szótár


Üzlet - Ezen múlik az apartmanok sikeres üzemeltetése

Számos tévhit él az emberek körében az apartmanok bérbeadásával kapcsolatban. Sokan azt gondolják, hogy elég egy vonzó ingatlant kiadni a sikerhez. Azonban egy ilyen vállalkozás valójában komoly felkészültséget igényel, különösen, ha zökkenőmentes és kényelmes élményt szeretnénk biztosítani vendégeinknek.

Üzlet - Fittség és vonzerő

Az aktív, sportos életmód nagyban hozzájárul ahhoz, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. A sport nemcsak a testünket, hanem az önbizalmunkat is edzi – így egy jól megválasztott fehérneműszettben már magabiztosan állhatunk a tükör elé.

Üzlet - Viharos időben egy csörlőnek is lehet fontos szerepe

Nyáron egy pillanat alatt, a semmiből érkezhet egy kiadós eső, hatalmas szél és villámlás. Ilyenkor érdemes mindig figyelni az előrejelzéseket, pláne, ha éppen a szabadban tartózkodunk. Mindig vegyük komolyan a különféle viharjelzéseket.

Közvetítések