Amerika visszavág, de lehet az iPhone-on csattan az ostor.
Donald Trump vámjai alaposan felforgatták a világot, és ami érdekes, hogy az amerikai elnök a köré gyűlt, oly sokra tartott technológiai nagycégeknek is odavágott ezzel. Az 54 százalékos Kínára kivetett kombinált vám miatt - ami mostanra 104 százalékra duzzadt -, többek közt az Apple is szorult helyzetbe került, miután az almás cég termékeinek egy részét az ázsiai országban gyárták, és ha marad minden a régiben, akkor bizony jókora többletköltséggel kell számolnia a cégnek - és ebben az esetben jó eséllyel a vásárlóknak is.
Bár az Apple termékeinek egy jelentős részét már korábban áthelyezte Kínából Vietnámba (például az Apple Watchokat, Maceket, AirPodokat és iPadeket), az iPhone-ok gyártása, amelyből a cégnek a legnagyobb bevétele származik, azonban továbbra is nagyrészt Kínában folyik. A hírek szerint az áremelés elkerülése kapcsán felmerült többek közt, hogy a cupertinóiak Brazíliába, esetleg Indiába helyeznék át a telefonok gyártását, mert ezeket az országokat Trump kisebb vámmal sújtotta, és bár az elemzők eltérő árcédulákat jósolnak, az majdhogynem biztos, hogy hamarosan áremelkedéssel kell majd szembenézniük a vásárlóknak. Hogy miként reagál az Apple a kialakult helyzetre, egyelőre nem tudni biztosan, Trump azonban a hírek szerint úgy hiszi, hogy az iPhone-ok gyártása az USA-ban is lehetséges lenne.
Minden jel arra mutat, hogy a Trump-kormányzat úgy véli, az Apple meg tudná oldani, hogy az almás telefonok gyártására otthon kerüljön sor, Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára szerint pedig maga az Apple is erre készülhet. Leavitt gondolatmenete szerint ezt bizonyítja az almás cég 500 milliárd dolláros befektetése, amire elmondása szerint nem került volna sor, ha az Apple nem fontolgatná a gyártás áthelyezését. A The Verge e kapcsán egy elemzőt említ, aki szerint ez az összeg nagyjából megegyezik azzal, amit „a cég egyébként is költene", emellett Steve Jobs és Tim Cook már többször is egyértelműen kijelentette, hogy az iPhone-ok gyártása az Egyesült Államokban nem lehetséges - többek közt a szakképzett munkaerő hiánya miatt sem.
Ennek ellenére úgy tudni, hogy a The New York Times riportere közvetlenül is megkérdezte Leavittet arról, hogy Trump szerint az iPhone-gyártása lehetséges lenne-e az USA-ban, mire a sajtótitkár így reagált: „Abszolút. Úgy gondolja [Trump], hogy megvan a munka, megvan a munkaerő és megvannak az erőforrásaink is."
Mindeközben pedig a Bloomberg jelentése szerint a vásárlók megrohamozták az amerikai Apple-boltokat, hogy új iPhone-okat vásároljanak, ami valahol érthető: sokan még az áremelkedés előtt be akarják szerezni a tervezett új készüléküket.
Borítókép forrása: AI fotó