Az egészséges életmód elkötelezett híveiként tisztában vagyunk azzal, hogy a testünk fittségének megőrzése mellett az egészségi állapotunk fenntartása is fontos a mindennapok során. A sport tökéletes az alakunk karbantartására és a testzsírszázalékunk csökkentésére, de a fogaink állapotáról se feledkezzünk meg!
Az egyik leggyakoribb fogászati probléma, ami még azokat is érinti, akik csak szökőévente jelentkeznek be a fogorvoshoz, a bölcsességfog fájdalma. A bölcsességfog húzás nem egy kellemes dolog, ugyanakkor a mai modern fogászati eljárásoknak köszönhetően már sokkal kevésbé fájdalmas, mint néhány évtizeddel ezelőtt.
Nehezen hozzáférhető bölcsességfog
A bölcsességfog húzása több esetben is indokolt lehet. Amennyiben fájdalmat okoz, ne halogassuk a fogorvos felkeresését! Mivel ez a leghátul elhelyezkedő fog, így gyakran nagyon nehéz az alapos tisztítása, ami fogszuvasodáshoz, végül a foganyag károsodásához vezethet.
Amellett, hogy nem könnyű tisztítani, a fogászati székben ülve is nehezen kezelhető. Ez azt jelenti, hogy a bölcsességfog tömése, gyökérkezelése vagy bármilyen módon történő helyreállítása nem egyszerű feladat a fogorvos számára a nehéz hozzáférhetőség miatt. Így könnyen romlik a fog állapota, aminek végül a foghúzás lesz az eredménye. A Clinident fogászat szájsebészete olyan szakemberekből áll, akik felkészültek a problémásabb fogak kezelésére és húzására is, így érdemes lehet őket felkeresnünk.
Szabálytalan növekedés
A bölcsességfogra sajnos gyakran jellemző, hogy nem a megfelelő irányban növekszik, elfordul, nem tud előretörni vagy akár a többi fog torlódásához vezet. Amennyiben a bölcsességfogunk nem tud kibújni vagy fájdalmasan nő, feltétlenül keressük fel a szájsebészt, mielőtt komolyabb fogászati problémát okozna.
Fogszabályozást megelőző esetek
Ha fogszabályozásra kerül a sor, azelőtt jellemzően eltávolítják a bölcsességfogakat. Ennek az oka az, hogy ezek a fogak hátráltatják a kezelést, ráadásul az előretörésükkel nem kívánatos irányba tudják mozdítani a többi fogat.
A bölcsességfog kihúzása
Mielőtt a fogorvos eltávolítaná a fogat, mindig szükség van olyan diagnosztikai képalkotásra, amely jól láthatóan ábrázolja a fogat, így az orvos pontosan tudja, milyen elhelyezkedésre számítson. Helyi érzéstelenítést követően ma már szinte fájdalom nélkül el tudják távolítani a fogat, mert az érzéstelenítés ma már igen hatékonyan, teljes mértékben kiiktatja az érzőidegeket a fog körül. Amennyiben szükséges, úgy a seb helyét varratokkal zárja le a fogorvos, amelyet a későbbiekben, 7-10 nap múlva eltávolít.
A foghúzás után szigorúan tartsuk be az orvos előírásait, hogy a lehető leggyorsabb és problémamentes lehessen a gyógyulás folyamata. Mindig menjünk vissza a kontrollvizsgálatra, még akkor is, ha nem érzünk semmilyen kellemetlen tünetet, hiszen az utánkövetés nagyon fontos fogaink egészségének megőrzése érdekében.