A kutatók egy része szerint nincs szó feltámasztásról.
Mi is beszámoltunk róla, hogy egy amerikai biotechnológiai cég, a Colossal Biosciences nem akármilyen kijelentéssel állt elő a minap: elmondásuk szerint sikerült feltámasztaniuk a kihalt óriásfarkast. Az irodalmi művekben rémfarkasként is emlegetett faj Észak-Amerikában élt nagyjából tízezer évvel ezelőtt, és az utolsó jégkorszakkal tűnt el a Föld színéről. A Colossal most azt állítja, hogy génszerkesztő technológia segítségével sikerült létrehozniuk három óriásfarkast.
A hír futótűzként kezdett terjedni az interneten, ami érthető, tekintve, hogy ha mindez igaz, akkor az óriásfarkas az első olyan kihalt állatfaj, amit a tudósoknak sikerült visszahozniuk az életbe. A tudomány azonban szkeptikus: a kutatók egy része szerint attól még nem lesz egy farkas óriásfarkas, hogy a génjei bizonyos mértékig valóban hasonlóak az óriásfarkaséhoz.
„Ez a genomszerkesztés egy lenyűgöző bravúrja, de nem nevezném a kihalás visszafordításának” – mondta David Gold paleobiológus a TechCrunchnak. „Vettek egy szürke farkast, módosították néhány génjét, hogy utánozzák az óriásfarkast, a végeredmény tehát egyfajta szürke farkas/rémfarkas hibrid lett."
George R.R. Martin with Dire Wolf Romulus (or Remus) ???? pic.twitter.com/G2ZkWBGtoG
— westerosies (@westerosies) April 8, 2025
A kutató hozzátette, hogy ezeket az állatokat - név szerint Romulust, Remust és Khaleesit - nem más óriásfarkasok nevelik, nem vadásznak a vadonban, magyarán a viselkedésük is nagy eséllyel különbözik az egykori óriásfarkasokétól. Nem Gold ugyanakkor az egyetlen, aki így vélekedik. Alexander Young genetikával foglalkozó professzor hasonló véleményt fogalmazott meg a közösségi médiában.
„Ez az egész egy túltolt hype. Az nem az óriásfarkas feltámasztása, hogy 20 szerkesztést végrehajtunk a szürke farkas 14 génjében. Más szóval, ez nem egy óriásfarkas – ez inkább egy módosított szürke farkas. Sajnálom, de le kell hűtenem a kedélyeket: nem támasztották fel az óriásfarkast."
The first dire wolf howl in over 10,000 years pic.twitter.com/Z4PSKdjzYI
— Nature is Amazing ☘️ (@AMAZlNGNATURE) April 7, 2025
A Colossal tudósai saját elmondásuk szerint szándékosan nem használták fel az óriásfarkas összes visszanyert génjét, mert attól tartottak, hogy ezek a gének süketséget és vakságot okozhatnának az állatokban, etikai szempontok miatt tehát eltekintettek ettől. A biotechnológiai cég egyébként több faj feltámasztását is célul tűzte ki, elmondásuk szerint többek közt a dodó és a gyapjas mamut visszahozásán is ügyködnek.
Borítókép forrása: Colossal Biosciences