A katolikus egyházfő az ipari forradalomhoz hasonlított az AI-algoritmusok hatását.
A pápák nem a születési nevüket, hanem egy általuk választott nevet használnak a hivatali idejük alatt, a választott név pedig gyakran tükrözi személyes vallási meggyőződésüket, vagy egy korábbi pápa intézkedései előtt tisztelegnek vele. Ferenc pápa (Jorge Mario Bergoglio) például a szegénység és az alázat szimbólumaként választotta a Ferenc nevet, Szent Ferencre, a szegénységet és az egyszerűséget választó szentre utalva ezzel. Ferenc pápa halálát követően az 69 éves amerikai Robert Francis Prevost lett az új katolikus egyházfő, aki úgy döntött, XIV. Leó néven fogja magát beírni a történelemkönyvekbe - választott neve pedig nagy részben a mesterséges intelligencia hatásaira reflektál.
Amikor XIV. Leó pápa a bíborosi kollégium előtti beszédében ismertette a pápasággal kapcsolatos elképzeléseit, azt is elárulta, hogy mi volt az oka annak, hogy ezt a nevet választotta.
„Úgy döntöttem, hogy Leo XIV. néven válok pápává. Ennek különböző okai vannak, de mindenekelőtt azért, mert XIII. Leo pápa történelmi enciklikájában, a Rerum Novarum-ban a társadalmi kérdést a nagy ipari forradalom első szakaszának kontextusában tárgyalta. A mi korunkban az Egyház mindenki számára felajánlja társadalmi tanításának kincseit válaszként egy második ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia fejlődésére, amelyek új kihívások elé állítják az emberi méltóság, igazságosság és munka védelmét" - mondta az új katolikus egyházfő.
A pápa később arról is beszélt, hogy a mesterséges intelligencia az emberiség előtt álló egyik legfontosabb kihívás, és hasonló megoldandó problémákat hordoz magában, mint egykor az ipari forradalom. A Vatikán már XIV. Leó kinevezése előtt is többször felhívta a figyelmet az AI-algoritmusok veszélyeire: januárban például egy olyan dokumentumot adtak ki, amelyben arról írtak, hogy mint minden olyan területen, ahol az embereknek dönteniük kell, „ott leselkedik a gonosz". Bár a mesterséges intelligencia és a katolikus egyház „kapcsolata" sosem volt rózsás, teljesen elutasítónak sem neveznénk: a Vatikán szerint a technológiának pozitív hozományai is lehetnek, amennyiben nem az emberi intelligencia helyettesítésére, hanem annak kiegészítésére használják fel.
Borítókép forrása: The Irish Times