Tony Stark is csettintene, annyi szenzort pakoltak a Huawei Watch 5-be

Tony Stark is csettintene, annyi szenzort pakoltak a Huawei Watch 5-be

Ez most a csúcs a Huawei-okosórák sorában. 

A Huawei alapvetően négy nagy okosóra-családdal zsonglőrködik a piacon: a Watch GT, a Watch Fit, a Watch D és a Watch nevű termékekkel. A Watch GT az aktív életmódot élőket célozza hosszú üzemidővel, hasonlóan a Watch Fit-családhoz (legújabb tesztünket ITT találod), ahol szintén a sport- és egészségkövetésen van a fókusz, bár némileg gyengécskébb aksis teljesítménnyel. A Huawei Watch D címszó alatt 24 órás vérnyomásmérő okosórákat találunk (korábbi tesztünk ITT), míg a nemes egyszerűséggel csak Watch nevet viselő termékcsalád inkább a teljes értékű okosóra-élményre helyezi a hangsúlyt eSIM-támogatással és elegáns designnal. Ez utóbbi széria nemrégiben egy új modellel bővült, amit nekem is volt szerencsém alaposabban is szemrevételezni egy szűk egyhetes teszt erejéig. Mutatom, mire jutottam!

Jött, látott, domborított 

A Huawei Watch 5 nevű óra a 2023-as Watch 4 utódja, és megjelenésében nem sokban tér el elődjétől - sajnos. Bár ez elsősorban egyéni preferencia kérdése, az enyhén domború zafírüveges kijelző finoman szólva sem vett meg magának, ennek azonban nincs különösebb oka, és ragozni sem szeretném a dolgot, egyszerűen csak nem találom különösebben esztétikusnak. Tudom, hogy sokak szerint elegáns a hajlított óratest (amit egyébként a Kármán-vonal ihletett, vagyis az a képzeletbeli határ, ahol a légkör véget ér, és elkezdődik az űr), számomra azonban valahogy túl steril, túl semleges az összhatás, különösen a hozzám eljuttatott titánszíjas verzióban. Az óra egyébként 42 milliméteres és 46 milliméteres változatokban érhető majd el, a kijelző pedig alapvetően nagyon szép, élénk színekkel és tűéles részletekkel dolgozik, ahogy azt egy AMOLED-panel esetében el is várja az ember. 

Az én órám kijelzője 1,43 hüvelykes 466 × 466 pixeles felbontással, a hivatalosan közölt csúcsfényerő pedig 3000 nit körül alakul. Bár azt nem tudtam kideríteni, hogy tényleg hozza-e a Huawei az ígért fénysűrűséget, azt biztosan állíthatom, hogy a kijelző tűző napon is szépen látható marad, márpedig ez a mindennapi használat mellett különösen fontos - akkor meg pláne, ha szabadban is edzenénk vele. Az óratest jobb oldalán felül egy forgó koronát találunk, ha pedig lejjebb haladunk, akkor egy fizikai gombot és egy rejtélyes új egészségügyi szenzort tapinthatunk ki. Azért mondom, hogy rejtélyes, mert a Huawei már egy ideje csepegtet információkat egy különleges új szenzorról, amely az ígéretek szerint még részletesebb és pontosabb egészségügyi adatokkal szolgál majd a korábbi modellekhez képest. 

Ami a vízállóságot illeti, a Huawei magyarországi képviselete által küldött reklámanyagból nem derült ki, hogy az új modell pontosan milyen tanúsítványt kapott, a Watch 4 azonban 5ATM-es vízállósággal rendelkezik, vagyis jó eséllyel hasonlóra számíthatunk itt is. Az 5ATM jelző egy okosóránál alapjáraton azt jelenti, hogy az eszköz legfeljebb 50 méteres mélységig ellenáll a víznyomásnak laboratóriumi körülmények között, ez azonban nem feltétlenül egyenlő azzal, hogy búvárkodni is lehet benne. Ha viszont a Watch 4 sorozatból indulunk ki, amelynek minden tagja, beleértve a Pro modellt, alkalmas szabadmerülésre legfeljebb 30 méteres mélységig, akkor nagy valószínűséggel a Watch 5 is képes erre - de amint tudok konkrétabbat is, frissíteni fogom a cikket. 

Az akkumulátor kapacitásáról a Huawei hivatalos leírása szintén nem árul el pontos adatokat, így mAh-értéket sem tudok mondani, de az üzemidőkről azért kapunk némi támpontot. A gyártó szerint a Standard mód esetén – amely a teljes funkcionalitást kínálja, beleértve az önálló hívásokat és az alkalmazások futtatását – a 42 mm-es modell nagyjából 3 napig, míg a 46 mm-es verzió körülbelül 4,5 napig bírja egy feltöltéssel. Az energiatakarékos Ultra-Long Battery Life mód használatával a 42 mm-es óra általános használat mellett 5 napot, maximálisan pedig akár 7 napot tud teljesíteni, míg a 46 mm-es változat 7 napos normál, illetve akár 11 napos maximális üzemidőt kínál. Ezek az értékek teljesen korrektnek mondhatók, bár még így sem érik el a GT-széria legendásan hosszú, gyakran 10 napos vagy annál is hosszabb üzemidejét.

Önállóság a csuklónkon

A Huawei Watch 5-öt, mint minden Huawei-okosórát, a Huawei Egészség (Huawei Health) alkalmazással lehet üzembe helyezni, amit Andoidra és iOS-re is ingyenesen le lehet tölteni. Aki most először töltené le az appot, esetleg soha életében nem párosított még okosórát telefonnal, annak azért beletelik majd jó néhány idegtépő percbe, mire keresztülverekszi magát a kismillió engedélykérésen és hasonló finomságokon, de nyugtasson minket a tudat, hogy jó esetben csak egyszer kell ezen keresztülmenni. 

Amint működésre bírtuk, a korona egyszeri megnyomásával a főmenübe jutunk, ahol szinte az összes okosórás funkciót elérjük az időjárástól elkezdve a zenevezérlésen át a naptárig, mindamellett persze, hogy egy rakat egészség- és sport funkciót is kapunk - ezekről azonban majd kicsit később. Az óra kezelése egyébként összességében átlátható, ráadásul gyors is a köszönhetően a Harmony OS legújabb verziójának. Kapcsolatok terén Bluetooth 5.3 és Wi-Fi 6 áll rendelkezésre, van továbbá eSIM-támogatás, ami lehetővé teszi a telefon nélküli hívásokat, illetve az eszközben található NFC chipnek köszönhetően használható érintéses fizetésre is az óra. 

Az egészség új érzékelője 

A különböző mozgásformából, edzésekből több mint százat támogat az óra, a klasszikus úszástól, futástól és biciklizéstől elkezdve a jóga, evezés, síelés, triatlon és HIIT edzésekig, sőt, olyan kevésbé mainstream mozgásformák is megtalálhatók benne, mint a korcsolyázás vagy épp a beltéri mászás. Az edzéskövetés bizonyos mozgásformák esetében ráadásul automatikusan is működik: ha például elkezdünk futni, az óra néhány perc elteltével felismeri, hogy mit csinálunk, és javasolja a rögzítés indítását. 

A sportfunkciók mellett természetesen a klasszikus egészségkövető funkciók is rendelkezésre állnak: az óra folyamatosan figyeli a pulzust, méri a véroxigénszintet, elemzi az alvás minőségét és a stressz-szintet, amennyiben erre kérjük, illetve arra is van lehetőség, hogy EKG-t mérjen és az artériás érfalmerevséget is észlelje. Ez azonban még nem minden, itt jön ugyanis a képbe a Watch 5 okosóra legnagyobb újítása: a többérzékelős X-Tap technológia. 

Az újfajta megoldás egy elosztott érzékelőalapú rendszeren alapul, amelynek az a lényege, hogy immár nemcsak a hátlapon elhelyezett szenzorszigetből és a beépített érzékelőkből nyer adatokat az óra, hanem egy külső szenzorból is, amit az eszköz jobb oldalán találunk, a korona és a fizikai gomb között. Ez a fajta rendszer - ha jól számoltam - tíz különböző biometrikus mutatót képes érzékelni, köztük az újdonságnak számító szívfrekvencia-variabilitást (HRV) is, amely a stressz és a kardiovaszkuláris állapot pontosabb nyomon követését segíti. A magas HRV azt jelenti, hogy a szív rugalmasan alkalmazkodik a test különböző igényeihez, míg az alacsony HRV általában a stressz, fáradtság, alvásproblémák vagy a kardiovaszkuláris problémák jele lehet. Ezért a HRV egy fontos mutató az általános egészségi állapotra, a stressz szintjére és az autonóm idegrendszer működésére.

Az óra emellett egy úgynevezett egészségügyi áttekintés funkcióval is bír, ami egy olyan megoldást takar, amely „egyetlen" méréssel számos egészségügyi paramétert rögzít. Az egész folyamat csupán egy percet igényel: 30 másodpercig a mutatóujjunkat az új érzékelőn tartjuk, ezt követi 15 másodperc nyugalmi állapot, majd 15 másodperc mély levegővétel és köhögés  - közben az óra végig lépésről lépésre útmutatást ad, hogy pontosan mit és hogyan csináljunk. Bár a lenti mutatóknak nem mindegyikét ebből az egyperces mérésből kapjuk meg (van, amelyhez tapasztalatom szerint korábban mért eredményt vesz alapul), az alábbi adatokra lehet számítani: 

  • átlagos pulzusszám
  • HRV (az esetemben rendszerint korábban mért eredményt mutatott)
  • véroxigénszint
  • bőrhőmérséklet
  • stressz-szint
  • érzelmi jólét (három opció: kellemes, semleges, kellemetlen)
  • EKG
  • artériás érfalmerevség
  • légzéskapacitás (ezt a köhögésből szűri le)
  • alvás közbeni légzéstudatosság (ehhez az előző éjszaka mért eredményt veszi alapul)

Nagy hiányosság ugyanakkor, hogy az óra nem mér vérnyomást, ami egy ilyen kategóriájú, egészségközpontú okosóránál már lassan elvárható lenne – különösen úgy, hogy a konkurencia egy része (például a Samsung Galaxy Watch újabb modelljei) már kínál ilyen funkciót. Bár a Huawei Watch 5 számos hasznos orvosi jellegű mérést végez, a vérnyomásmérés kimaradása mégis szembeötlő, főleg azok számára, akik ezt a paramétert napi szinten nyomon követnék.

Mint minden okosóra esetében, itt is érdemes megjegyezni, hogy az eszköz által szolgáltatott adatok nem helyettesítik az orvosi diagnózist vagy a rendszeres szűrővizsgálatokat. A Huawei Watch 5 által végzett mérések – bármennyire is pontosnak és hasznosnak tűnnek – elsősorban tájékoztató jellegűek, és az általános állapotkövetést szolgálják, egy-egy kiugró érték vagy figyelmeztetés esetén azonban mindenképp javasolt orvoshoz fordulni, különösen olyan érzékeny területeken, mint a szívritmus, az EKG vagy az érfalmerevség.

Ami tetszett benne: 

  • a kijelző valóban tűéles, tűző napsütésben is jól látható 
  •  egyetlen perc alatt számos hasznos egészségügyi paraméterhez hozzájutunk, anélkül, hogy mindegyiket külön-külön kellene keresgélni és megmérni 
  • a szívfrekvencia-variabilitás (HRV) nagy újítás a Huawei-órák sorában 

Ami nem tetszett benne:

  • a domború designt egy hét alatt sem szokta meg a szemem - volt már jóval szebb órája is a Huawei-nek
  • az óra üzembe helyezése és az applikációval való párosítás továbbra is elég macerás 
  • ebben az árkategóriában egy vérnyomásmérőt is elbírt volna az óra

Jó választás? 

Ha nem is újította meg alapjaiban az okosórák műfaját, tagadhatatlan, hogy hasznos megoldásként érkezett a Watch 5-be az X-Tap nevű technológia, amely a Huawei szerint az eddigi legpontosabb szenzorszettük. Az úgynevezett egészségügyi áttekintés ugyancsak nagyon hasznos, mert egyetlen perc alatt és a korábbiakhoz képest jóval egyszerűbben kaphatunk átfogó képet az egészségügyi állapotunkról - bizonyos keretek között természetesen. Mindennek persze megvan az ára: a Watch 5 több különféle szíjjal és két méretben (42 és 46 milliméter) érhető el, a készülék kezdőára pedig 179.990 forint. A nálam járt modell, a 46 milliméteres, titánszíjas változat, mind közül a legdrágább - ezért már közel 270 ezer forintot kér el a gyártó. Az újdonság május 15. és 25. között rendelhető elő, az értékesítés pedig május 26-án kezdődik, és akárcsak a most érkezett Watch Fit 4-modellekhez, a Watch 5 szériánál szintén minden modellhez jár 1 év extra garancia, valamint 3 hónap ingyenes Health+ hozzáférést is kapunk. 

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések