Ha a Ubisoft szerint nem birtokoljuk a játékainkat, akkor a kalózkodás legális?

Ha a Ubisoft szerint nem birtokoljuk a játékainkat, akkor a kalózkodás legális?

A Stop Killing Games mozgalom elérte az egymillió EU-s aláírást – de közben egy egész iparág esett egymásnak. A Pirate Software nekiment a kezdeményezésnek, Ross Scott visszavágott, és most már Notch, Billy Mitchell meg Elon Musk is a tűzvonalban van.

Mi is az a Stop Killing Games?

A mozgalmat 2024-ben indította Ross Scott (Accursed Farms), aki azt szeretné, hogy a fejlesztők ne ölhessék meg végleg az online játékokat, még akkor sem, ha tovább már egyáltalán nem támogatják őket. Az lenne a célja, hogy minden játék elérhető maradjon továbbra is, még akkor is, ha a szervereket leállítják. Ez a téma azért került megint reflektorfénybe, mert a Ubisoft módosította a felhasználói feltételeket, miszerint egy ilyen esetben a játékosoknak le kellene törölniük a korábban megvásárolt címeket a gépükről, és a fizikai példányokat is meg kellene semmisíteniük. Egy petíció azonban már bejárta az EU-t, és több országban is kampányt indítottak. A támogatók szerint ez fogyasztóvédelmi kérdés, az ellenzők szerint viszont teljesen irreális.

Pirate Software: „Ez így nem működik”

A streamer-fejlesztő Pirate Software (Jason Thor Hall) eközben nyilvánosan bírálta a mozgalmat. Egy YouTube-videóban azt mondta, hogy a kezdeményezés túl homályos, technikailag kivitelezhetetlen, és káros precedenst teremthet a játékiparban. Sőt, szerinte Ross politikai érvelése is aggályos, mivel úgy tűnt, mintha egy „könnyű ügyként” akarná becsempészni a törvényhozásba a kampányt. Ross válaszul készített egy GYIK-videót, és kijelentette: a Pirate teljesen félreérti (vagy szándékosan félremagyarázza) a mozgalom célját.

„Ha utálod, legalább azért utáld, ami valójában” – üzente.

A petíció majdnem elbukott

2025 júniusára a Stop Killing Games csak az aláírások 47%-ánál tartott. Ross szerint a Pirate kritikái lelassították a lendületet, és az emberek félre lettek vezetve. Közben Pirate azt állította, swatting áldozata lett, és halálos fenyegetéseket is kapott. A feszültség ellenére július 3-án elérte a célját a kezdeményezés: 1 millió aláírás gyűlt össze az EU-ban, így végre hivatalosan is az Európai Bizottság elé kerülhet az ügy.

Notch (Markus Alexej Persson), a Minecraft atyja, eközben egy nagyszerű kijelentéssel hívta fel magára a figyelmet:

„Ha a játék megvásárlásával az nem lesz a tulajdonunk, akkor a kalózkodás sem lopás.”

A mozgalmat közben nagy nevek is felkapták: MoistCritikal, Asmongold, Jacksepticeye, PewDiePie, sőt még Elon Musk is beszélt róla, szóval érdekes lesz látni, hogy végül mi sül ki belőle.

Ezeket olvastad már?

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések