A GTA és Red Dead Redemption 2 egykori vezető írója, Dan Houser a Channel 4 Sunday Brunch műsorában beszélt arról, hogy a játékipar előtt mostanra már csak két út áll.
Két út, két jövő
Dan Houser a videójátékokat tömörítő iparág előtt mindössze két lehetőséget vél felfedezni, az egyik, hogy valami igazán érdekes irányba haladnak egyes stúdiók, a másik pedig, hogy túlzottan a pénzre koncentrálnak. A veterán fejlesztő persze kiemelte, hogy az ilyesfajta művészeti tevékenységek esetében sajnos mindig fennáll az a veszély, hogy a profit elvonja a figyelmet a kreatív tartalomról, de ettől függetlenül nem aggódik, mert még mindig rengeteg lehetőség van fantasztikus, narratív élmények létrehozására. Alighanem a GTA 6 kapcsán is valami ilyesmire számítunk, miközben az online része is valószínűleg bombát fog robbantani 2026-ban.
„Szerintem mindkettő nyerni fog.” – mondta Houser, utalva arra, hogy az ipar képes egyszerre nagyobb profitot termelni és emellett innovatív játékokat készíteni.
Az ipar árnyoldala
A probléma új keletűnek tűnik, de valójában mindig is jelen volt, bár az utóbbi években a magántőke és a nagy techcégek belépésével egyre nehezebb nem észrevenni a vállalati érdekeltség hatását. A rengeteg élő szolgáltatásalapú (amolyan „live service”) címek időnként hatalmas csalódást okoznak a rajongók, hiszen a legtöbb esetben csak amolyan pénztermelő gépezetként működnek, mintsem művészi alkotásoknak lehetne őket nevezni, ez pedig jól példázza az elmúlt évek tendenciáját.
Indie játékok adnak reményt
Houser ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a független fejlesztők továbbra is képesek nagyszerű játékokat letenni az asztalra. Az idei kiadások, mint a Hades 2, Hollow Knight: Silksong és a Peak pontosan ezt bizonyítják, hogy a kreatív, illetve élvezetes játékok eleve sikerre vannak ítélve.
Borítókép: Steam